Rolnik czy specjalista - kto na mieszkanie oszczędzi szybciej? Sprzedawca daleko za urzędnikiem

Pomimo skrócenia się szacunkowego czasu potrzebnego, by zarobić na mieszkanie, sytuacja wciąż nie wygląda najlepiej. Wciąż mamy w Polsce zawody, których przedstawicicle musieliby pracować na średniej wielkości mieszkanie ok. 40 lat.

Analitycy serwisu RynekPierwotny.pl przyjęli specyficzne kryterium, mając na uwadze realia rynkowe. Wzięli pod uwagę ostatnie dane GUS oraz średnią cenę w Polsce za metr kwadratowy mieszkania (4926 zł) i przy założeniu, że przeciętny pracownik oszczędza comiesięcznie 20 proc. swojego wynagrodzenia, które wpłaca na rachunek oszczędnościowy. Założone oprocentowanie na rachunku wynosi 1 proc. powyżej inflacji. Modelowy Polak wypada więc dość przedsiębiorczo. Co więcej, analitycy założyli, że długoterminowy wzrost ceny przykładowego mieszkania o powierzchni 55 mkw jest równy inflacji.

>>> "Rząd zderzył się z polską branżą budowlaną. Mieszkanie Plus okazało się porażką"

Zobacz wideo

Niewykwalifikowani pracownicy w najgorszej sytuacji

Bazując na powyższych założeniach i w oparciu o dane GUS z października 2018 r. analitycy potwierdzili nadal złą sytuację niewykwalifikowanych pracowników, wykonujących proste prace. Będąc na końcu zestawienia, musieliby pracować średnio ponad 43,5 roku na własne "M". Przed nimi uplasowali się sprzedawcy i pracownicy usług, którym oszczędzanie na 55-metrowe mieszkanie zajęłoby 42,1 roku, rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy musieliby oszczędzać przez 39,3 roku. Operatorzy i monterzy maszyn oraz urządzeń oszczędzaliby 33,3 roku, a robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy niewiele krócej, bo 33 lata. W pierwszej trójce tych, którzy oszczędziliby na mieszkanie najszybciej znaleźli się technicy i inny średni personel z wynikiem 28,3 roku, specjaliści (23,4 roku) oraz będący najwyżej w analizie - przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy. Ci musieliby oszczędzać przez niewiele ponad jedną trzecią czasu sprzedawców, czyli przez 15,4 roku.

Czas pracy, zawód i oszczędzanie na mieszkanieCzas pracy, zawód i oszczędzanie na mieszkanie RynekPierwotny.com

Mieszkania wciąż drożeją

Mieszkania w Polsce nie tylko nadal drożeją - także tempo wzrostu cen wciąż nie hamuje. Co więcej, z danych GUS za trzeci kwartał 2019 r. wynika, że wręcz przyspiesza. W pierwszym i drugim kwartale minionego roku ceny mieszkań rosły w tempie 8,1 proc. rok do roku. W trzecim kwartale wzrost wyniósł już 9 proc. w porównaniu z sytuacją rok wcześniej w analogicznym okresie.

Co ważne, bardziej drożały mieszkania na rynku wtórnym, na co może mieć wpływ deficyt nowych mieszkań. Wzrost cen wyniósł 10,9 proc. Nieruchomości od deweloperów były z kolei droższe o 6,7 proc. Ogółem, ceny mieszkań w Polsce w ciągu trzech ostatnich lat poszły w górę - zgodnie z danymi GUS - blisko jedną czwartą (wzrost na poziomie 23,6 proc.).

Więcej o:
Komentarze (24)
Rolnik czy specjalista - kto na mieszkanie oszczędzi szybciej? Sprzedawca daleko za urzędnikiem
Zaloguj się
 • owrank

  Oceniono 17 razy 17

  najszybciej w Polsce na zakup mieszkania za gotówkę w Krakowie zarabia fiakr wożący ludzi do Morskiego Oka - jeden kurs to 14 osób po 50 zł czyli 700 zł, w kursie powrotnym ma trochę mniej 400-500 zł i tak obróci 3-4 razy w ciągu dnia czyli 1100-1200 x 3-4 razy czyli możemy zaokrąglić do 4000 zł DZIENNIE czyli jakies 100-120 tysięcy miesięcznie czyli za sezon letni około 300-400 tysięcy złotych czyli co sezon nowe mieszkanie za gotówkę w Krakowie. I mam nadzieję, że już wiecie dlaczego fiakrzy (czy jak ich tam zwał) prędzej powstanie wzniecą niż wpuszczą jakieś melexy czy coś innego, żeby wozić turystów do Morskiego Oka. I żeby jeszcze było jasne - ustawodawca zwolnił usługi wozem konnym z podatków...

 • pawello-wawa

  Oceniono 13 razy 11

  Eee tam. Wystarczy poznać odpowiedniego akowca i po chwili masz kamienicę. A i jeszcze bezdomny, bo niezła bryka też się przyda.

 • 11krzych

  Oceniono 11 razy 7

  Wikary po pięciu latach posługi w średnim mieście na Śląsku, mieszkanie w Katowicach i działka budowlana na wydupiu ale skomunikowanym z aglomeracją i szuka obecnie jakiejś nieruchomości żeby nie trzymać biletów NBP w skarpecie. Wszystko kupione na własne nazwisko a nie na KK. Z biednej rodziny, więc w międzyczasie pomagał rodzeństwu finansowo. Ciekawe czy im tak wolno korzystać z moherowej kasy, czy biskup by mu zrobił jesień średniowiecza jakby się dowiedział. Nie jest to odosobniony przypadek. Ilu inżynierów po polibudzie jest w stanie tak się ustawić w pięć lat pierwszej pracy?

 • smiki48

  Oceniono 6 razy 4

  takiego idiotycznego tekstu dawno nie czytałem. Rolnicy dostający miliony rocznie dotacji z jednej strony i urzędnicy z drugiej. Czy ty głupolu wiesz, ze średnia płaca w Lasach Państwowych jest dwukrotnie wyższa niż zwykłego urzędnika na stanowisku specjalisty?

 • login_bobin

  Oceniono 4 razy 4

  A czemu w zestawieniu nie ma marynarzy?

 • bosmak

  Oceniono 3 razy 3

  „Założone oprocentowanie na rachunku wynosi 1 proc. powyżej inflacji.”
  I wszystkie wyliczenia w p...u. Proponuję przyjąć 1000% powyżej inflacji, wtedy dane będą bardziej optymistyczne.

 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 4 razy 2

  Tak jakby ktoś pytał skąd ten niski przyrost naturalny. Oczywiście wiem, że nasi rodzice żyli w jednym mieszkaniu ze swoimi rodzicami (a naszymi dziadkami) i nas spłodzili. Ale czy to oznacza, że my teraz mamy mieć tak samo?

 • barrt21

  Oceniono 1 raz 1

  chcesz zarobić, zapisz się do partii..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX