Masowe kontrole polskich firm. We Francji uznawane za nielegalne. Kontrahenci dostają ostrzeżenia

Polskie firmy działające w Unii Europejskiej często mają problem z normalnym funkcjonowaniu na rynku. Najnowszym przykładem jest Francja, gdzie przedsiębiorcom znad Wisły zarzuca się działanie wbrew prawu. Grozi za to nawet więzienie.

>>> Zobacz także: Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zobacz wideo

Francuska inspekcja pracy rozpoczęła intensywne kontrole firm z Polski. Dr Marek Benio z Inicjatywy Mobilności Pracy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyjaśnia, że tamtejsze władze często uznają działalność polskich przedsiębiorstw za nielegalną z uwagi na brak rejestracji działalności. Tymczasem pracownicy delegowani - budowlańcy, kierowcy - zgodnie z prawodawstwem unijnym, mają prawo wykonywać pracę w innych krajach wspólnoty.

Francja masowo kontroluje polskie firmy. Lokalni kontrahenci otrzymują ostrzeżenia

Zgodnie z przepisami obowiązującymi we Francji od 2018 roku prowadzenie nielegalnej firmy jest zagrożone karą 30 tys. euro za każdego pracownika zatrudnionego z naruszeniem prawa. Za łamanie zakazów przepisy przewidują też dwa lata pozbawienia wolności.

Lokalni kontrahenci polskich firm są informowani przez państwowych inspektorów, że współpraca z zagranicznymi podmiotami "może zostać uznana za przestępstwo".

"Istne pole minowe"

Eksperci z Inicjatywy Mobilności Pracy francuskie przepisy dotyczące delegowania pracowników określają jako "istne pole minowe". "Prawo francuskie odbiega od prawa unijnego, a różnice te narażają usługodawców na poważne konsekwencje finansowe i karne. Kontrole we Francji nigdy nie były tak intensywne jak w 2019 roku i tak uciążliwe dla legalnie działających podmiotów. Prawo unijne stoi jednak twardo po stronie usługodawców" - stwierdza organizacja w swoim komunikacie.

Polskie firmy zapowiadają pozew

Radosław Gałka, ekspert IMP twierdzi, że Francja robi wszystko, by pozbyć się firm oddelegowujących do niej pracowników. " We Francji panuje bardzo nieprzychylny klimat dla delegowania. Wszystkie firmy wrzucane są do jednego worka, nawet te, które działają legalnie. Francuskie organy robią wszystko, aby je wyeliminować z rynku" - stwierdza.

Czytaj też: Przedsiębiorcy od 1 stycznia 2020 r. zyskają prawo do popełnienia błędu. Chodzi o kilkaset tysięcy firm

Zapowiada, że polskie firmy o swoje prawa będą walczyć w sądach. "Inspekcje pracy mają prawo kontrolować przyjezdne firmy, ale to, co dzieje się ostatnio, przekracza wszelkie granice. Nie tylko my jesteśmy nękani kontrolami, ale także nasi kontrahenci są straszeni, że współpraca z nami źle się dla nich zakończy" - wyjaśnia Gałka.

Więcej o:
Komentarze (33)
Masowe kontrole polskich firm. We Francji uznawane za nielegalne. Kontrahenci dostają ostrzeżenia
Zaloguj się
 • ssc1

  Oceniono 20 razy 10

  Wstajemy z kolan przecież....
  Na co liczymy mając takie relacje w Europie?
  Że będa nas głaskać po główkach?
  Normalne działanie żeby pokazać nam gdzie jest miejsce pisowskiej Polski w Europie.
  To dopiero początek.

 • cezaryk

  Oceniono 11 razy 7

  Może nie lubią tych zaniżających wynagrodzenia brudasów i obszczymurków ze wschodu?
  Polska tylko dla Polaków, Francja tylko dla Francuzów.
  Rachunek się zgadza?

 • kertog123

  Oceniono 9 razy 5

  Polska dzięki PISlamowi bedzie teraz dostawać kopniaki z każdej strony. Nikt się z Kaczyńskim czy Morawieckim nie liczy, maja ich w pogardzie, widzą dokąd zmierza nasz kraj. Będzie nam coraz ciężej w uni, aż do WYPIERPOLU. Masz co chciałeś Grzegorzu.......

 • amsterdam66

  Oceniono 3 razy 3

  Polskie firmy wykorzystują własnych pracowników , praca po 12 godzin,za nadgodziny płacą niezgodnie z prawem francuskim nie są wypłacane diety. Dzicy pracodawcy nie mają czego szukać we Francji.

 • krikrikrikri

  Oceniono 11 razy 3

  I tutaj jest potrzebna prawdziwa lewica, taka która broni pracowników. Teraz lewicowi aktywiści powinni wsiąść do samolotów, samochodów...dojechać do Francji i tam w urzędach bronić rodaków, którzy pracują legalnie. Ale nasza lewica, min. z tego forum to zwykle lewicowe cioty w rurkach, których interesuje tylko LGBT, ewentualnie aborcja, ewentualnie inne bardzo ważne sprawy.

 • expert_spod_mostu_kierbedzia

  Oceniono 4 razy 2

  trza głośniej krzyczeć , mocniej tupać nogamy i machać rękamy, walić butamy w mównice - wtedy ci co nie umią jeść widelcamy , może nas w końcu zrozumią ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX