Ceny mieszkań w Polsce znów w górę. W Europie nie jesteśmy jednak rekordzistami

Ceny mieszkań, domów i czynszów w Polsce rosną. Powinniśmy się jednak cieszyć, że nie jesteśmy np. Węgrami. Co prawda w ujęciu rocznym nieruchomości drożeją w naszym kraju o blisko 10 proc., ale w UE są państwa, w których ceny przez rok i ostatnie kilkanaście lat zmieniły się dramatycznie.

>>> Zobacz także: Rząd wymyślił podatek cukrowy. Chodzi o zdrowie, czy wpływy do budżetu? Eksperci programu "Studio Biznes" wyjaśniają

Zobacz wideo

Według danych Eurostat ceny mieszkań w Polsce wzrosły w trzecim kwartale 2019 roku o 9 proc. w stosunku do cen z trzeciego kwartału roku 2018. I chociaż z polskiej perspektywy może się wydawać, że nieruchomości drożeją niezwykle szybko, to są w Europie kraje, w których ta dynamika jest jeszcze większa.

Na największy, bo 13,5 procentowy wzrost cen mieszkań wskazują bowiem dany z Łotwy. Na Słowacji tempo wzrostu w trzecim kwartale osiągnęło poziom 11,5 proc, w Luksemburgu 11,3 proc., a w Portugalii 10,3 proc. Polska ze swoim wynikiem plasuje się więc na piątym miejscu w Europie.

Takie same wyliczenia przedstawiał wcześniej GUS. Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika bowiem, że zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale minionego roku ceny mieszkań rosły po 8,1 proc. w ujęciu rok do roku. W trzecim kwartale 2019 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 9 proc. rok do roku, czyli w porównaniu z trzecim kwartałem 2018 r.

Czynsze drożeją znacznie szybciej niż mieszkania

Rosną jednak nie tylko ceny mieszkań, ale i domów, a także ceny czynszów. W III kw. 2019 roku wzrosły średnio o 7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W segmencie małych mieszkań wzrost był wyraźniejszy - wyniósł 10 proc.

50-metrowy lokal w Warszawie kosztuje średnio 2,86 tys. zł (do czego naliczyć trzeba opłaty administracyjne i liczniki).

Czytaj też: Czynsze w Polsce nawet o 150 zł w górę. Spółdzielnie tłumaczą się wyższą płacą minimalną i cenami prądu

Cieszmy się, że ceny domów nie wzrosły jak na Węgrzech

Eurostat publikuje też dane dotyczące wzrostu cen domów i czynszów w odniesieniu do znacznie dłuższej perspektywy - od roku 2007 do trzeciego kwartału roku 2019. W tym zestawieniu Polska znajduje się daleko za połową stawki - ceny domów wzrosły bowiem u nas o mniej niż 10 proc. Znacznie bardziej wyraźnie wzrósł jednak koszt czynszu. Te w tym samym okresie urosły o aż 43 proc.

W europejskiej czołówce plasują się Austria, Luksemburg i Szwecja. Ceny domów w wymienionym okresie wzrosły tam o aż 80-85 proc. Czwarte na liście są bliższe naszemu regionowi Węgry - tu ceny domów podskoczyły o ponad 60 proc. Na przeciwległym biegunie znalazły się Grecja, Rumunia i Irlandia, gdzie ceny spadły o odpowiednio 40, 30 i 18 proc. W przypadku czynszów liderem są Czechy, gdzie opłaty za wynajem wzrosły o 80 proc.

Co szczególnie intrygujące w Rumunii i Irlandii czynsze gwałtownie wzrosły - pomimo spadku cen domów. Odpowiednie o 40 i 50 proc. W Grecji, w której domy gwałtownie potaniały, tańsze są i czynsze - o 40 proc.

Więcej o: