Wielka Brytania. Rekordowa sprzedaż monety z królem, który abdykował, by poślubić rozwódkę z USA

Brytyjska Mennica Królewska poinformowała o wyjątkowo rzadkiej transakcji na rynku numizmatycznym. Sprzedano złotą monetę z wizerunkiem króla Edwarda VIII za milion funtów.

Edward VIII był jednym z najkrócej będących na tronie brytyjskich monarchów. Stryj panującej obecnie Elżbiety II panował niecały rok, od 20 stycznia do 11 grudnia 1936 roku. Dobrowolnie zrzekł się tronu, jako pierwszy brytyjski monarcha w historii. Zrobił to, ponieważ nie mógł poślubić swojej ukochanej - Wallis Simpson, Amerykanki będącej dwukrotną rozwódką. Nie mógł, ponieważ na ślub nie zgadzał się brytyjski rząd - jego zdaniem ten związek był "moralnie nie do zaakceptowania". Podobnego zdania był wtedy angielski Kościół i większość poddanych.

Edward VIII wybrał miłość - co dzisiaj brzmi bardzo romantycznie - zamiast tronu. I dożył, głównie na emigracji we Francji, aż 1972 roku.

>>>Zobacz też: Megxit przykrył Brexit. Książe Harry i Meghan Markle idą na swoje. Jak bardzo uderzą w biznes royalsów? 

Zobacz wideo

Wielka Brytania. Rekordowa sprzedaż monety

Ta historia teraz po raz kolejny została przypomniana. Właśnie sprzedano bardzo rzadką złotą monetę z wizerunkiem Edwarda VIII. Wybiła ją w 1936 roku w ośmiu egzemplarzach brytyjska Mennica Królewska w ramach testów. Ale król abdykował i mennica, mimo że gotowa do wybijania monet, nigdy tego nie zaczęła. Monety z Edwardem VIII jako takie nigdy nie trafiły do obiegu, więc oficjalnie nigdy ich nie było. 

Sprawa abdykacji była tak bolesna dla monarchii, że do lat 70. XX wieku osiem monet próbnych było zamkniętych w muzeum Mennicy Królewskiej i nie pokazywano ich publicznie. To wyjątkowa zdobycz dla kolekcjonerów i jeden z nich, anonimowy Brytyjczyk, kupił właśnie taką monetę od amerykańskiego właściciela za 1 mln funtów. To jeden z dwóch egzemplarzy monety z wizerunkiem Edwarda VIII znajdującej się w rękach prywatnych, pozostałe są w muzeach.

Smaczku całej historii dodaje fakt, że nikt wcześniej nie zapłacił aż tyle za jakąkolwiek monetę Zjednoczonego Królestwa, 1 mln funtów to absolutny rekord. Ponadto sprzedana właśnie moneta wcześniej została zakupiony na aukcji w 2014 roku za 516 tys. funtów. Amerykanin, który ją sprzedał, zrobił tutaj wyśmienity interes.

Więcej o:
Komentarze (11)
Wielka Brytania. Rekordowa sprzedaż monety z królem, który abdykował, by poślubić rozwódkę z USA
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 6 razy 6

  Historia jest znana od lat - brytyjska mennica szykowała monety z podobizna Edwarda z data emisji 1937. Edward objął tron na początku 1936 więc w tym roku emisji wybito jeszcze monety z Jerzym V, a ponieważ abdykował w grudniu 1936, przygotowane stemple i próby schowano na 40 lat do sejfu i udawano że ich nie ma, natomiast z datą 1937 wybito już monety z Jerzym VI. Natomiast w koloniach i dominiach wybito monety z data 1936 i one były w obiegu.

  Wiąże się z tym pewna ciekawostka - w brytyjskiej tradycji kolejny monarcha na monecie ‚patrzy’ w stronę przeciwną niż swój poprzednik. Jerzy V na monetach był ukazany z lewego profilu, więc następca powinien być sportretowany z prawego profilu. I takie monety przygotowano, ale one nigdy w UK do obiegu nie weszły, a następca, Jerzy VI, znów występuje z lewego profilu, co budziło swego czasu sporą dyskusję ;-)

  A cena 1 miliona funtów za monetę która nie weszła do obiegu wcale rekordowa nie jest. Gdy Franklin Delano Roosevelt objął prezydenturę USA, jednym z jego pierwszych posunięć było zawieszenie wymienialności wewnętrznej dolara na złoto po kursie $20 za uncję, a w rozliczeniach zewnętrznych - dewaluacja do poziomu $35 za uncję. Mennica USA miała już jednak wybite złote monety $10 i $20 z data emisji 1933, które do obiegu nie weszły i je przetopiono. Jakimś cudem zachowało się jednak dosłownie kilka sztuk, i jedna z nich ostatnio zmieniła właściciela za kilkakrotnie więcej niż ten milion za Edwarda VIII.

 • tom_aszek

  Oceniono 5 razy 5

  "Nie mógł, ponieważ na ślub nie zgadzał się brytyjski rząd - jego zdaniem ten związek był "moralnie nie do zaakceptowania". Podobnego zdania był wtedy angielski Kościół i większość poddanych."

  A nie poszło raczej o jego (Edwarda nr 8) bratanie się z Hitlerem i konieczność zatuszowania królewskiej zdrady - rokowań z III Rzeszą?

 • wesoły Cypisek

  Oceniono 6 razy 4

  Abdykował to jeszcze małe piwo. To by dopiero było gdyby majątek Królewskiego tronu przekazał do Torunia!!.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawy król. Nie ukrywał że lubi faszystów. Został przez Hitlera przyjęty jak król.
  Ale to go ostatecznie politycznie wykończyło.

 • tomaszw20

  Oceniono 3 razy 3

  nie wszystko jest tak jak Państwo piszecie...
  * w obiegu wypłynęły mosiężne dwunastokątne trzypensówki z Edwardem VIII... ograomna rzadkość, jakimś cudem przeniknęły do obiegu i tyle
  ** w niektórych koloniach obiegało bardzo dużo monet datowanych 1936 zawierających w legendzie imię Edwarda VIII - powiedzmy Nowa Gwinea, Brytyjska Afryka Wschodnia, w Indiach monety Kuchch - w sumie dość pospolite

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 2 razy 0

  Wszystkim nienawidzącym Rosji przypomnę: w czasie pierwszej wojny światowej król angielski, cesarz niemiecki i car rosyjski byli kuzynami, tej samej dynastii Saxon coburg gotha ktora w angli zmieniła nazwe na Windsor a w Rosji niewiadomo dlaczego zwała sie Romanow.
  W trakcie zaborów cała administracja carska, wyższe dowódctwo - było pełno Niemców bałtyckich...
  Niemiec jest wrogiem Polski nr 1.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX