Wielka Brytania. Rekordowa sprzedaż monety z królem, który abdykował, by poślubić rozwódkę z USA

Brytyjska Mennica Królewska poinformowała o wyjątkowo rzadkiej transakcji na rynku numizmatycznym. Sprzedano złotą monetę z wizerunkiem króla Edwarda VIII za milion funtów.

Edward VIII był jednym z najkrócej będących na tronie brytyjskich monarchów. Stryj panującej obecnie Elżbiety II panował niecały rok, od 20 stycznia do 11 grudnia 1936 roku. Dobrowolnie zrzekł się tronu, jako pierwszy brytyjski monarcha w historii. Zrobił to, ponieważ nie mógł poślubić swojej ukochanej - Wallis Simpson, Amerykanki będącej dwukrotną rozwódką. Nie mógł, ponieważ na ślub nie zgadzał się brytyjski rząd - jego zdaniem ten związek był "moralnie nie do zaakceptowania". Podobnego zdania był wtedy angielski Kościół i większość poddanych.

Edward VIII wybrał miłość - co dzisiaj brzmi bardzo romantycznie - zamiast tronu. I dożył, głównie na emigracji we Francji, aż 1972 roku.

>>>Zobacz też: Megxit przykrył Brexit. Książe Harry i Meghan Markle idą na swoje. Jak bardzo uderzą w biznes royalsów? 

Zobacz wideo

Wielka Brytania. Rekordowa sprzedaż monety

Ta historia teraz po raz kolejny została przypomniana. Właśnie sprzedano bardzo rzadką złotą monetę z wizerunkiem Edwarda VIII. Wybiła ją w 1936 roku w ośmiu egzemplarzach brytyjska Mennica Królewska w ramach testów. Ale król abdykował i mennica, mimo że gotowa do wybijania monet, nigdy tego nie zaczęła. Monety z Edwardem VIII jako takie nigdy nie trafiły do obiegu, więc oficjalnie nigdy ich nie było. 

Sprawa abdykacji była tak bolesna dla monarchii, że do lat 70. XX wieku osiem monet próbnych było zamkniętych w muzeum Mennicy Królewskiej i nie pokazywano ich publicznie. To wyjątkowa zdobycz dla kolekcjonerów i jeden z nich, anonimowy Brytyjczyk, kupił właśnie taką monetę od amerykańskiego właściciela za 1 mln funtów. To jeden z dwóch egzemplarzy monety z wizerunkiem Edwarda VIII znajdującej się w rękach prywatnych, pozostałe są w muzeach.

Smaczku całej historii dodaje fakt, że nikt wcześniej nie zapłacił aż tyle za jakąkolwiek monetę Zjednoczonego Królestwa, 1 mln funtów to absolutny rekord. Ponadto sprzedana właśnie moneta wcześniej została zakupiony na aukcji w 2014 roku za 516 tys. funtów. Amerykanin, który ją sprzedał, zrobił tutaj wyśmienity interes.

Więcej o: