Niedziele handlowe 2020. Czy 19 stycznia zrobimy większe zakupy?

Od 2020 roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni obowiązuje w pełnym zakresie. Czy 19 stycznia sklepy będą otwarte?
Zobacz wideo

Zgodnie z nowym prawem w tym roku bardzo znacząco zwiększyła się liczba niedziel, w których sklepy będą musiały być zamknięte. O ile w 2019 r. placówki handlowe czynne były w ostatnią niedzielę miesiąca, o tyle w 2020 r. będzie tylko siedem niedziel handlowych. Wypadają one w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w jedną niedzielę przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. 

W związku z tym 19 stycznia sklepy wielkich sieci handlowych (jak Lidl, Biedronka czy Ikea) będą zamknięte, a najbliższa niedziela handlowa wypadnie 26 stycznia. 

Niedziele handlowe 2020. Które sklepy mogą być czynne?

W niedziele niehandlowe, takie jak 19 stycznia, można zrobić zakupy w nielicznych sklepach np. typu Żabka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w takie dni otwarte mogą być m.in. apteki i piekarnie, ale także sklepy na dworcach, punkty pocztowe czy sklepy funkcjonujące przy stacjach benzynowych.

19 stycznia i w kolejne niedziele bez handlu możemy także kupić coś w osiedlowych sklepikach. Mogą być one otwarte w niedziele, jeśli klientów obsługuje właściciel danej placówki. 

Więcej o: