Niedziele handlowe. 19 stycznia na zakupy? To niekoniecznie dobry pomysł

Z początkiem 2020 roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje w pełnym zakresie. Wobec tego, osoby lubujące się w robieniu większych zakupów w siódmym dniu tygodnia, 19 stycznia będą zawiedzeni.
Zobacz wideo

Zgodnie z nowym prawem w tym roku niedziel niehandlowych będzie zdecydowanie więcej niż w ubiegłym. O ile bowiem w 2019 r. placówki handlowe wielkich sieci mogły być czynne w ostatnią niedzielę miesiąca, o tyle w 2020 r. będzie tylko siedem niedziel handlowych. Są to następujące daty: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia. 

Oznacza to, że 19 stycznia sklepy wielkich sieci handlowych (jak Auchan, Biedronka czy Ikea) będą zamknięte, a najbliższa niedziela handlowa wypadnie 26 stycznia. 

Niedziele niehandlowe 2020. Gdzie na zakupy?

Przepisy o zakazie handlu obowiązują więc już w ostatecznym kształcie, i tak również będzie w kolejnych latach. 

W niedziele takie jak 19 stycznia, zakupy będziemy mogli zrobić w takich miejscach jak stacje benzynowe, placówki pocztowe, sklepy na dworcach czy osiedlowe sklepiki, w których sprzedaje sam sprzedawca. Bez obaw można za to iść do kina kawiarni czy restauracji.