Boeingi uziemione. PLL LOT przewiózł przez to 2 mln pasażerów mniej. Firmy rozmawiają o rekompensacie

PLL LOT kilka miesięcy temu musiał uziemić pięć samolotów Boeing 737 MAX, co spowodowało że linie lotnicze przewiozły o około 2 miliony pasażerów i straciły setki milionów złotych. Prezes spółki, Rafał Milczarski, zapowiedział, że LOT rozmawia z Boeingiem o rekompensacie.

Temat rekompensat za uziemienie Boeingów 737 MAX 8 pojawia się w mediach coraz częściej. Pod koniec ubiegłego roku prezes PLL LOT, Rafał Milczarski, zapowiedział, że wynik finansowy spółki zależny będzie od rekompensaty finansowej ze strony Boeinga. Jest to o tyle istotne, że mowa o kwocie rzędu 500 mln zł. Sprawa staje się coraz bardziej realna, gdyż, jak mówi Rafał Milczarski dla Buisness Insidera, PLL LOT rozmawia z Boeingiem o rekompensacie. 

Zobacz wideo

Boeingi uziemione. PLL LOT przewiózł o 2 miliony pasażerów mniej 

Przypominamy, że do uziemienia pięciu Boeingów 737 MAX doszło kilka miesięcy temu po katastrofie tego modelu samolotu w Etiopii. Powodem były wątpliwości co do niezawodności maszyn. Przedłużający się proces uderzył w linie lotnicze, w tym PLL LOT. Jak powiedział prezes krajowej spółki wpłynęło to negatywnie na liczbę pasażerów, którzy skorzystali z usług linii w ubiegłym roku. Gdyby nie problemy spowodowane uziemieniem boeingów LOT mógł obsłużyć ok. 11-12 mln pasażerów. Miniony rok zamknął z przekroczeniem granicy 10 mln pasażerów, co i tak było rekordowo wysokim wynikiem

Prezes LOT-u: "Rozmawiamy o rekompensacie od Boeinga" 

Mniejsza liczba obsłużony pasażerów znalazła odzwierciedlenie w gorszym wyniku finansowym. Na razie PLL LOT nie zamknął roku finansowego, więc nie wiadomo, czy spółka będzie miała stratę czy zysk. Sytuacja przewoźnika jest jednak stabilna. 

Oczywiście, rozmawiamy z producentem odpowiedzialnym za nasze problemy o rekompensatach finansowych. Nie komentujemy jednak ich przebiegu

- powiedział dla businessinsider.com.pl Rafał Milczarski. Prezes PLL LOT zapewnił także, że ma pełne zaufanie do Boeinga oraz Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA) ws. przywrócenia maszyn do użytku. 

Więcej o:
Komentarze (15)
Boeingi uziemione. PLL LOT przewiózł przez to 2 mln pasażerów mniej. Firmy rozmawiają o rekompensacie
Zaloguj się
 • szwampuch58

  Oceniono 17 razy 15

  na kolanach czy na stojaco przy kancie biurka?

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 12

  Rozmawiać o rekompensacie oczywiście możecie. I na rozmowach się to skończy, podobnie jak temat rekompensat za podwyżki cen prądu dla Polaków :-)

 • remo29

  Oceniono 13 razy 11

  W ramach rekompensaty kupimy od Amerykanów dużo paciorków.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 13 razy 11

  E tam... Trampek pierdnie o jakimś sojuszniku i nasi od razu, z podkulonymi ogonkami, wycofają się z pomysłu rekompensaty.

 • obywatel-podatnik

  Oceniono 13 razy 9

  prezydent duda załatwi żeby nic nie musieli płacić :)

 • rmarcin555

  Oceniono 8 razy 8

  To fake news. Boeing nie będzie żądał od LOTu rekompensat...

 • jami88

  Oceniono 7 razy 7

  A nie warto było trzymać jednak z Unią i kupować Airbusy? Amerykanie potrzebują lupy, żeby zobaczyć nas na mapie - a my wciąż do nich lgniemy...

 • matnet77

  Oceniono 8 razy 6

  napiszcie jeszcze, że uziemionych jest chyba z pięć B787 Lotu. Nowe samoloty, najstarszy z 2012 roku, niektóre z dostawy z 2019 i stoją na kołkach? Lot ma juz kilkanaście nielotów od Boinga

 • wardog1

  Oceniono 1 raz 1

  Niech prezes lotu leci do seattle do koncernu, niech sie
  odwroci i pochyli a dostanie odszkodowania az nadto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX