Naziemna telewizja cyfrowa jest systemem nadawania sygnału telewizyjnego zgodnie z międzynarodowym standardem DVB-T. W Polsce obowiązuje on od 2010 roku i od tego czasu regularnie zwiększa się liczba kanałów, które mogą być nadawane w ten sposób. Do 30 czerwca 2022 roku dojdzie jednak do zmiany systemu na bardziej efektywny DVB-T2. Wiązać będzie się z to pewnymi utrudnieniami dla posiadaczy telewizorów starej generacji. Zmiana jest o tyle poważna, że w 2015 roku z tego rozwiązania korzystało ponad 15 mln odbiorców, z czego dla 11,5 mln było to jedyne źródło odbioru sygnału TV.
"Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne" - czytamy w komunikacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Urząd radzi również, aby sprawdzić parametry telewizorów przed ich zakupem, gdyż wiele odbiorników odbiera sygnał DVB-T2, ale jest w stanie zakodować obraz jedynie w systemie AVC, a nie HEVC. Oznacza to, że po 30 czerwca 2022 roku w tych telewizorach programy będą odbierane dopiero po zakupie specjalnego dekodera. Sprzęt powinien być również wyposażony w urządzenie, które jest w stanie dekodować dźwięk zakodowany zgodnie z E-AC-3.
Jeśli zatem jesteś widzem naziemnej telewizji cyfrowej i zamierzasz nabyć nowy telewizor upewnij się, że będzie to sprzęt dostosowany do odbioru treści nadawanych w nowym formacie.
- radzi UKE w oficjalnym komunikacie.
W Unii Europejskiej sygnał DVB-T2 nadawany jest m.in. w Niemczech, Czechach oraz Austrii, w których wyłączony został starszy sygnał. We Francji, Włoszech i krajach skandynawskich naziemna telewizja cyfrowa dostępna jest w obu standardach.
>>> Dowiedz się więcej: Naziemna telewizja nowej generacji coraz bliżej. Czy przez DVB-T2 trzeba będzie wymienić telewizor? Tłumaczymy