Zmiany w standardzie nadawania telewizji naziemnej. UKE radzi, jakie telewizory będą odpowiednie

Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje, że wkrótce zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej. UKE radzi, aby przed kupnem telewizora sprawdzić jego parametry, gdyż tylko spełniające odpowiednie wymaganie techniczne urządzenia będą prawidłowo odbierać programy telewizyjne.
Zobacz wideo

Naziemna telewizja cyfrowa jest systemem nadawania sygnału telewizyjnego zgodnie z międzynarodowym standardem DVB-T. W Polsce obowiązuje on od 2010 roku i od tego czasu regularnie zwiększa się liczba kanałów, które mogą być nadawane w ten sposób. Do 30 czerwca 2022 roku dojdzie jednak do zmiany systemu na bardziej efektywny DVB-T2. Wiązać będzie się z to pewnymi utrudnieniami dla posiadaczy telewizorów starej generacji. Zmiana jest o tyle poważna, że w 2015 roku z tego rozwiązania korzystało ponad 15 mln odbiorców, z czego dla 11,5 mln było to jedyne źródło odbioru sygnału TV. 

Zmiana systemu nadawania sygnału. UKE wskazuje, jakie telewizory są najbardziej odpowiednie

"Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne" - czytamy w komunikacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Urząd radzi również, aby sprawdzić parametry telewizorów przed ich zakupem, gdyż wiele odbiorników odbiera sygnał DVB-T2, ale jest w stanie zakodować obraz jedynie w systemie AVC, a nie HEVC. Oznacza to, że po 30 czerwca 2022 roku w tych telewizorach programy będą odbierane dopiero po zakupie specjalnego dekodera. Sprzęt powinien być również wyposażony w urządzenie, które jest w stanie dekodować dźwięk zakodowany zgodnie z E-AC-3

Jeśli zatem jesteś widzem naziemnej telewizji cyfrowej i zamierzasz nabyć nowy telewizor upewnij się, że będzie to sprzęt dostosowany do odbioru treści nadawanych w nowym formacie.

- radzi UKE w oficjalnym komunikacie. 

W Unii Europejskiej sygnał DVB-T2 nadawany jest m.in. w Niemczech, Czechach oraz Austrii, w których wyłączony został starszy sygnał. We Francji, Włoszech i krajach skandynawskich naziemna telewizja cyfrowa dostępna jest w obu standardach. 

>>> Dowiedz się więcej: Naziemna telewizja nowej generacji coraz bliżej. Czy przez DVB-T2 trzeba będzie wymienić telewizor? Tłumaczymy

Więcej o: