Polacy przepraszają się z wielką płytą. Mieszkania w betonowych blokach schodzą na pniu

Dobra cena, lokalizacja i gotowa infrastruktura - to główne powody, dla których Polacy kupują mieszkania z tzw. wielkiej płyty. Ich renesans dodatkowo stymuluje deficyt nowych mieszkań przez co ofert na mieszkania w wielkich, betonowych blokach zaczyna brakować na rynku.

Firma HRE Investments przyjrzała się ofertom mieszkaniowym w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Okazuje się, że Polacy na potęgę kupują mieszkania z rynku wtórnego - głównie wielką płytę, która jeszcze niedawno wydawała się niemodnym reliktem dawnego epoki. Na wybór mieszkania w starym, betonowym bloku wpływa kilka czynników, które w przypadku nowego budownictwa - szczególnie tego na obrzeżach wielkich miast - nie zawsze są zapewnione. Mowa przede wszystkim o przystępnej cenie. Co więcej, mieszkań z wielkiej płyty zaczyna brakować na polskim rynku wtórnym.

Od razu warto zauważyć, że niewielka liczba wystawionych na sprzedaż mieszkań w betonowych blokach nie wynika z faktu, że tych budynków jest mało. W największych miastach zasób wielkiej płyty jest potężny. W tym zakresie prym wiodą Kielce, gdzie w betonowych blokach może być nawet 40 proc. wszystkich lokali istniejących w tym mieście

- podaje HRE Investments, bazując na danych GUS.

Warto podkreślić, że nawet w tym miastach, w których powstało w ostatnich latach najwięcej nowych mieszkań wielka płyta stanowi jedną na cztery oferty sprzedaży. Szybko znajdują dla nich chętni w związku z czym momentalnie znikają z rynku nieruchomości.

Zasób i oferta mieszkań w wielkiej płycieZasób i oferta mieszkań w wielkiej płycie HRE Investments / https://heritagere.pl/

Szczególnie mało ofert sprzedaży mieszkań w betonowych blokach znajdziemy w miastach, gdzie za lokale trzeba płacić relatywnie najwięcej. Chodzi tu szczególnie o Gdańsk, Poznań, Kraków, Wrocław czy Warszawę - podają analitycy HRE Investments. Tam ogłoszenia z ofertami mieszkań z wielkiej płyty stanowią obecnie kilka procent ogółu.

>>> Ekspert: "Rząd zderzył się z polską branżą budowlaną. Mieszkanie Plus okazało się porażką"

Zobacz wideo

Polacy przypomnieli sobie o zaletach wielkiej płyty

Pierwszoplanową zaletą wielkiej płyty jest cena mieszkań - za metr kwadratowy trzeba zapłacić o 10-20 proc. mniej niż w przypadku rynku pierwotnego w danym mieście. Do tego dochodzi zazwyczaj przemyślany układ osiedli, dobry dojazd do centrum, a także gotowa, w pełni funkcjonalna infrastruktura, na którą składa się nie tylko komunikacja miejska, ale również sklepy, szkoły, czy przedszkola.

Jak pokazują dane z portali ogłoszeniowych, wspomniane plusy z powodzeniem przysłaniają Polakom minusy budownictwa wielkopłytowego, a więc skrajnie modernistyczną architekturę, niekiedy słabą akustykę, konieczność przeprowadzenia remontu, nierówne ściany czy niedomagające instalacje wentylacyjne i elektryczne

- podsumowują analitycy HRE Investments.

Co ciekawe, budownictwo z prefabrykatów - choć nieporównywalnie nowocześniejsze niż jego starsza siostra, wielka płyta - zyskuje na popularności zarówno wśród zagranicznych, jak krajowych deweloperów. Jak wynika z danych GUS i szacunków HRE Investments, w 2019 r. deweloperzy mogli oddać w Polsce do użytku nawet 10 tys. mieszkań zbudowanych w technologii wielkopłytowej - nowoczesnej, choć wzorowanej na tej, którą pamiętamy z PRL.

Więcej o: