Rekordowy przemyt chronionego węgorza. Polskie służby przechwyciły ładunek wart nawet 375 tys. euro
Węgorz europejski, zwany także szklistym, jest rybą chronioną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej - CITES. Jej wartość rynkowa to nawet 2,5 tys. euro za kilogram. Celnicy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Budomierz-Hruszew przechwycili nielegalny transport o wadze 150 kg.
19 stycznia 2020 r. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Budomierz - Hruszew, podczas kontroli autokaru, który wjeżdżał do Polski funkcjonariusze KAS wykryli nietypowy ładunek. W przestrzeni bagażowej autokaru znajdowało się 10 kartonów, których nie zgłoszono do kontroli. W kartonach znajdowało się łącznie 50 plastikowych pojemników, w których przewożone były młode okazy węgorza
- podała KAS.
Młode ryby zostały odebrane 40-letniemu Ukraińcowi, który nie miał zezwolenia na ich przewóz przez granicę i - jak zapewnia KAS - przetransportowane do zakładu, w którym zapewniono im właściwe warunki.
>>> Raport CIWF: Większość państw UE, w tym Polska, łamie prawo dotyczące połowu ryb
Rekordowy przemyt w skali kraju
Przy obecnych realiach rynkowych, wartość przemycanego węgorza mogłaby sięgnąć nawet 375 tys. euro. To pierwszy raz, gdy w Polsce udaremniono próbę tak dużego przemytu młodocianej formy tej chronionej ryby.
Wywóz jak i przywóz do UE węgorza europejskiego nie jest możliwy, ponieważ nie wydawane są dokumenty CITES na ten cel z uwagi na tragiczną sytuację tego gatunku zagrożonego wyginięciem
- podkreśla KAS.
Jak podali celnicy, karą za naruszenie tych regulacji może być pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny oraz przepadek okazów. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.
Węgorz europejski, jako gatunek zagrożony wyginięciem objęty jest od czerwca 2007 r. ochroną, która wynika z Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Od lat 70. XX wieku jego populacja zmalała o ponad 90 proc. z powodu m.in.: zanieczyszczenia wód, nadmiernego odławiania, budowania zapór na zbiornikach czy wywozu węgorza szklistego poza Europę.
-
Lidl i Aldi sprzedają "laguny". "Nie ma się czego bać!"
-
Do Polski wchodzi niemiecka sieć sklepów. Rossmann będzie mieć konkurenta
-
Majówka w hotelu? Rząd zakazał, a nielegalny wynajem kwater kwitnie. "Powiemy, że jest pan rodziną"
-
Nowy harmonogram. Urodziłeś się w latach 1974-1990? Daty rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19
-
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy? Co zrobić, żeby go otrzymać?
- Ile kosztował nas lockdown? Na pomoc dla biznesu wydano dwa razy tyle, co na całe 500+
- Niemieckie badania: Po zakażeniu koronawirusem przeciwciała szybko znikają
- Czechy planują wykluczyć rosyjski Rosatom z przetargu na budowę bloku elektrowni atomowej
- Prof. Ewa Łętowska o sprawie frankowiczów: Banki złamały prawo
- Flying Tiger uruchamia sprzedaż online. Zakupy będą wysyłane z Danii