Rekordowy przemyt chronionego węgorza. Polskie służby przechwyciły ładunek wart nawet 375 tys. euro

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przechwyciły na przejściu granicznym w Budomierzu nielegalny ładunek z młodym węgorzem szklistym. Ładunek ważył 150 kg, a chronioną rybę próbował przewieźć 40-letni obywatel z Ukrainy.

Węgorz europejski, zwany także szklistym, jest rybą chronioną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej - CITES. Jej wartość rynkowa to nawet 2,5 tys. euro za kilogram. Celnicy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Budomierz-Hruszew przechwycili nielegalny transport o wadze 150 kg.

19 stycznia 2020 r. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Budomierz - Hruszew, podczas kontroli autokaru, który wjeżdżał do Polski funkcjonariusze KAS wykryli nietypowy ładunek. W przestrzeni bagażowej autokaru znajdowało się 10 kartonów, których nie zgłoszono do kontroli. W kartonach znajdowało się łącznie 50 plastikowych pojemników, w których przewożone były młode okazy węgorza

- podała KAS.

Młode ryby zostały odebrane 40-letniemu Ukraińcowi, który nie miał zezwolenia na ich przewóz przez granicę i - jak zapewnia KAS - przetransportowane do zakładu, w którym zapewniono im właściwe warunki.

>>> Raport CIWF: Większość państw UE, w tym Polska, łamie prawo dotyczące połowu ryb

Zobacz wideo

Rekordowy przemyt w skali kraju

Przy obecnych realiach rynkowych, wartość przemycanego węgorza mogłaby sięgnąć nawet 375 tys. euro. To pierwszy raz, gdy w Polsce udaremniono próbę tak dużego przemytu młodocianej formy tej chronionej ryby.

Wywóz jak i przywóz do UE węgorza europejskiego nie jest możliwy, ponieważ nie wydawane są dokumenty CITES na ten cel z uwagi na tragiczną sytuację tego gatunku zagrożonego wyginięciem

- podkreśla KAS.

Jak podali celnicy, karą za naruszenie tych regulacji może być pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny oraz przepadek okazów. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

Węgorz europejski, jako gatunek zagrożony wyginięciem objęty jest od czerwca 2007 r. ochroną, która wynika z Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Od lat 70. XX wieku jego populacja zmalała o ponad 90 proc. z powodu m.in.: zanieczyszczenia wód, nadmiernego odławiania, budowania zapór na zbiornikach czy wywozu węgorza szklistego poza Europę.

Więcej o: