Prawo jazdy już wkrótce nie będzie konieczne. Tak zapowiada minister cyfryzacji

W 2020 roku prawo jazdy w tradycyjnej formie prawdopodobnie stanie się przeżytkiem. Ministerstwo Cyfryzacji rozważa pomysł wprowadzenia elektronicznej wersji dokumentu, który będzie wprowadzany do specjalnego systemu. Termin zmian zależny jest od porozumienia z Ministerstwem Infrastruktury.

Postępująca cyfryzacja mocno ułatwia życie obywatelom, gdyż wiele urzędowych sprawa mogą załatwiać drogą elektroniczną. Wprowadzenie Profilu Zaufanego oraz rządowej aplikacji mObywatel sprawiło także, że coraz mniej dokumentów musimy nosić ze sobą. W pierwszym półroczu 2020 roku w życie ma zostać wprowadzone kolejne spore ułatwienie dla kierowców, gdyż nie będą oni musieli mieć przy sobie prawa jazdy - informuje rp.pl

Zobacz wideo

Prawo jazdy wkrótce nie będzie konieczne

Elektroniczne prawo jazdy będzie funkcjonować na podobnych zasadach jak elektroniczny dowód rejestracyjny, który działa od 1 października 2018 roku. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze sprawdzą w elektronicznym systemie, czy nasze prawo jazdy jest ważne. Z tego powodu dokument w tradycyjnej wersji staje się zbędny. Ucyfrowienie jest możliwe poprzez wykorzystanie aplikacji mobilnej mObywatel, w której znajdują się dane tożsamości, takie jak imię i nazwisko, nr PESEL, nr dowodu itd. Dzięki aplikacji można realizować e-recepty czy oddać głos w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale żeby nie wprowadzać kierowców w błąd, bo niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że jeżeli mam już w smartfonie, to nie muszę mieć już fizycznie, to niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było mandatu za brak tradycyjnego prawa jazdy przy sobie.

- powiedział "Rzeczpospolitej" minister cyfryzacji, Marek Zagórski. 

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, gdyż wszystko zależne jest od porozumienia Ministerstwa Infrastruktury z Ministerstwem Cyfryzacji

Więcej o:
Komentarze (51)
Prawo jazdy już wkrótce nie będzie konieczne. Tak zapowiada minister cyfryzacji
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 17 razy 11

  Wielu kierowców już wyprzedziło tą propozycję i od dawna jeździ nie mając prawa jazdy.

 • 0apud0

  Oceniono 9 razy 7

  Tylko żeby nie było jak z dowodem w smartfonie, który poza odosobnionymi przypadkami jak głosowanie czy odbiór poleconego NIE JEST dowodem tożsamości i nie zastępuje fizycznego dokumentu.

 • darzrw

  Oceniono 15 razy 7

  Dowód rejestracyjny niepotrzebny ale trzeba wyrabiać nowy jak się miejsce na pieczatki skończy. Jakby nie można było sprawdzić w bazie czy przegląd zrobiony

 • outsider44

  Oceniono 10 razy 4

  Generalnie tendencja może jest i słuszna. Tak sobie jednak myślę - co będzie, gdy już wszystko "oddamy" w elektroniczne łapska? Czy wystarczy solidny wybuch na Słońcu, lub wręcz "żart" Putina, żebyśmy przestali kontrolować cokolwiek? Gdy znikną dane elektroniczne, staną banki, wszelki transport i komunikacja z metrem włącznie, przestanie działać handel, częściowo szpitale i tak dalej. Niepotrzebna będzie wojna, żeby wszystko padło. To oczywiście scenariusz katastroficzny, ale możliwy do urzeczywistnienia.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 1

  Kierowcy SOP niby mają, tylko po co?

 • takaprawda3000

  Oceniono 11 razy 1

  Biedna policja będzie miała pełne ręce roboty. Będą jeździć do każdej stłuczki i kolizji jak ktoś nie będzie miał normalnego prawa jazdy, aby potwierdzać dane.

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 0

  Sprawa jest prosta: na drodze właściwie tylko służby mundurowe mogą sprawdzać prawo jazdy.
  Wystarczy tym służbom dać laptopa z dostępem do bazy danych. Tak jak z dowodami rejestracyjnymi. Kropka.

 • 20portal

  Oceniono 10 razy 0

  A jak system się zawiesi (co w Polsce jest b. częste), albo w ogóle padnie na dłuższy czas to wtedy co?
  Koniec świata.
  Nawet w USA ludzie mają prawo jazdy (często jako jedyny dokument) chociaż tam wszelkie elektroniczne bazy danych zbudowane są 100 razy lepiej niż w Polsce.
  A po co takie bajki odpowiadać, skoro zwykłej bazy elektronicznej pacjentów (NFZ) nie da się w Polsce zbudować od 30 lat. W mętnej wodzie łatwiej łowić miliardy z NFZ.

 • blasphemy

  Oceniono 8 razy 0

  "W 2020 roku tradycyjne papierowe prawo jazdy prawdopodobnie stanie się przeżytkiem". Ale to chyba w GW, bo ja papierowe prawo jazdy widziałem ostatni raz pewnie z 10 lat temu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX