Karuzela kadrowa PiS nie zwalnia. Brat prezydenckiego ministra dostał posadę w państwowej spółce

Z ustaleń Onetu wynika, że brat prezydenckiego ministra Pawła Muchy został zatrudniony w państwowej spółce. Według nieoficjalnych informacji Robert Mucha może zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

>>> Zobacz także: Listy poparcia do KRS wciąż nieujawnione. Rzecznik PiS tłumaczy dlaczego

Brat prezydenckiego ministra Pawła Muchy został członkiem zarządu spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - ustalił Onet. Firma jest powiązana kapitałowo z Polską Grupą Energetyczną.

Z informacji Onetu wynika, że Rafał Mucha może w nowym miejscu pracy zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Redakcja Next Gazeta.pl o komentarz w sprawie poprosiła spółkę PGE, do której należy koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Odpowiedź koncernu publikujemy w całości:

Rada Nadzorcza PGE GiEK z dniem 20 stycznia 2020 r. powołała Pana Rafała Muchę do składu zarządu VIII wspólnej kadencji, na funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansowych. Do tego czasu, od lutego 2016 roku, Pan Rafał Mucha zatrudniony był w PGE GiEK Zespół Elektrowni Dolna Odra na stanowisku zastępcy dyrektora oddziału – dyrektora ekonomiczno-finansowego. Na czas sprawowania mandatu poselskiego, czyli przez 5 miesięcy ubiegłego roku, Pan Rafał Mucha przebywał na urlopie bezpłatnym, który został udzielony na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Spółka nie komentuje zmian personalnych.

Karuzela kadrowa PiS

Według wyliczeń opozycji wynika, że za rządów PiS w zarządach i radach nadzorczych spółek bezpośrednio kontrolowanych przez skarb państwa dokonano już ponad 2,5 tys. zmian.

Fundacja Batorego twierdzi,  że PiS tylko pomiędzy listopadem 2015 a końcem października 2017 r. wymienił 97 proc. prezesów. Dla porównania koalicja SLD-PSL w pierwszej połowie rządów wymieniła 56 proc. prezesów w 32 największych spółkach skarbu państwa. Rząd PiS przed 12 laty wymienił 47 proc. kadry, a pierwszy rząd PO-PSL - 56 proc.

Jak szybko zmieniają się prezesi państwowych gigantów? Od czasu przejęcia rządów przez PiS np. przez Energę przewinęło się już dziewięciu prezesów. I to w zaledwie cztery lata.

Kadrowe zmiany w innych państwowych spółkach również są duże. Polska Grupa Zbrojeniowa doczekała się piątego prezesa, wszystko wskazuje jednak na to, że spółka zostanie zlikwidowana.  Według nieoficjalnych informacji "DGP" miałby nim zostać Radosław Domagalski-Łabędzki, pełniący funkcję wiceministra rozwoju w latach 2015-2016, były prezes KGHM Polska Miedź.

Czytaj też: Prawo jazdy już wkrótce nie będzie konieczne. Tak zapowiada minister cyfryzacji

Karuzela stanowisk nastąpiła też na fotelu prezesa KGHM. Miedziowy gigant wymieniał szefa aż pięć razy. Ruchy kadrowe wstrząsnęły też Wytwórnią Papierów Wartościowych, która prezesa za rządów PiS zmieniała pięć razy czy grupa Lotos - na stanowisku zasiada tam czwarty prezes z kolei.

Więcej o:
Komentarze (53)
Karuzela kadrowa PiS nie zwalnia. Brat prezydenckiego ministra dostał posadę w państwowej spółce
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 10 razy 10

  "Polska Grupa Zbrojeniowa doczekała się piątego prezesa, wszystko wskazuje jednak na to, że spółka zostanie zlikwidowana". Wśród pisowskich "zdolnych, z językami" złodziei nie ma więcej chętnych, czy tych pięciu rozkradło już wszystko i nie ma czego kraść?

 • wolak007

  Oceniono 9 razy 9

  Upadek Polski jak w XVIII wieku, pod rządami obecnego reżimu - coraz bliższy...

 • niezalany

  Oceniono 8 razy 8

  jaki "brat"!?
  ... takiego fachowca można kupić w każdym sklepie z członkami(sic!) zarządu

 • remo29

  Oceniono 8 razy 8

  Nie wiedziałem, że tak olbrzymie koryto może okazać się za małe.

 • biesczad1

  Oceniono 10 razy 8

  To tylko zbieżność nazwisk: przecież PiS głosi hasło - WYSTARCZY NIE KRAŚĆ?...

 • Tadeusz Jaroszewski

  Oceniono 9 razy 7

  co tu komentować ? Karuzela się kręci. "Prezesi" z nadania PISuarów za każdym odejściem na nowe stanowisko biorą astronomiczne odprawy. a suweren to wszystko finansuje. Tak trzymać!

 • senior2244

  Oceniono 8 razy 6

  Przestępcy,złodzieje i oszuści się wspierają i osłaniają.

 • czarnyminio

  Oceniono 7 razy 5

  Vivat Mussolini, vivat dojna zmiana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX