Ceny mieszkań będą rosnąć? Banki to wiedzą i windują prowizję, marżę i inne opłaty

Mieszkania drożeją w Polsce, co - jak wynika z najnowszych danych - skłania banki do podnoszenia opłat. Rosną więc marże i prowizje za udzielane kredyty hipoteczne, wyższa są inne koszty związane z zakupem nieruchomości. Co może wydarzyć się na rynku w najbliższej przyszłości? Wyjaśniają to goście programu "Studio Biznes"

W III kw. 2019 roku ceny mieszkań podskoczyły w Polsce o 9 proc - wynika ze styczniowych danych GUS. Tempo wzrostu jest tylko niewiele, ale jednak wyższe niż w poprzednich kwartałach, kiedy to lokale drożały w tempie ok. ośmiu procent.

Mieszkania coraz droższe. Na ile sytuację wykorzystują banki?

Droższe mieszkania nabywców jednak nie zniechęcają, co, jak wynika z danych, wykorzystują banki. Ich marże za udzielane kredyty hipoteczne są najwyższe od dziewięciu lat. Czy marzący o własnej nieruchomości mogą liczyć na obniżkę cen? Albo chociaż na wyhamowanie wzrostu? Na te pytania odpowiedzieli eksperci programu "Studio Biznes".

Czytaj też: Polacy rzucili się na kredyty hipoteczne. W grudniu 2019 r. skok aż o 20 proc.

Paweł Majtkowski, analityk finansowy i Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, poruszyli w krótkiej rozmowie z Łukaszem Kijkiem, redaktorem naczelnym Next Gazeta.pl również kwestię najnowszego fenomenu na rynku nieruchomości. Okazało się bowiem, że do łask wróciły mieszkania z wielkiej płyty. Czego dowodzi nowy trend i czy warto rozważyć zakup lokalu również w tej technologii? Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka programu.

Więcej o: