Słabe dane GUS o produkcji. Przemysł pod koniec roku ostro wyhamował. To wskazówka ws. PKB

Produkcja przemysłowa rośnie znacznie wolniej od oczekiwań. Dane GUS rozczarowały ekspertów. Ich zdaniem to wskazuje na mocne hamowanie polskiej gospodarki pod koniec ubiegłego roku.

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 3,8 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest wyraźnie niższy od oczekiwanego przez analityków i ekonomistów - średnia prognoz wynosiła 6,1 proc.

Produkcja przemysłowa rozczarowała

Dane GUS były wprawdzie lepsze od listopadowych, kiedy produkcja w ujęciu rocznym wzrosła o zaledwie 1,4 proc., ale według ekspertów, związane to było z tak zwanym efektem kalendarzowym. Po prostu w listopadzie ubiegłego roku dni roboczych było o 1 mniej niż w listopadzie 2018, podczas gdy w grudniu o jeden więcej niż w tym samym miesiącu 2018 roku. Jak wyjaśniają ekonomiści Credit Agricole, wynik mogło podbić też jednorazowo duże zamówienie z kategorii "pozostały sprzęt transportowy".

Jeśli chodzi o działy, produkcja w grudniu wzrosła w 24 z 34 z nich, a szczególnie wyraźnie w kategoriach eksportowych. Najsilniej w przypadku wspomnianego już pozostałego sprzętu transportowego - o 41,5 proc. rok do roku. Produkcja maszyn i urządzeń wzrosła o 10 proc., urządzeń elektrycznych o 9,9 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych o 8,8 proc., a wyrobów z metali o 7 proc.. Spadek zanotowano w ośmiu działach, w tym najmocniej w w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 15 proc. Poza tym produkcja wyrobów tekstylnych spadła o 5,6 proc., a wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego o 5,0 proc.

>>>Zobacz też: Kogo najbardziej dotknie wzrost cen? Eksperci komentują

Zobacz wideo

Ostre hamowanie w gospodarce

Ogólnie koniec roku w przemyśle oceniany jest jako gorszy od oczekiwań, choć eksperci nie oceniają go jednoznacznie. "Lepsze wyniki eksporterów na tle krajowych producentów wykluczają zarażenie z UE" - piszą ekonomiści ING.

"Ostre hamowanie przemysłu na koniec roku. To prawdopodobnie kończy okres ostrego hamowania polskiej gospodarki" - komentuje z kolei mBank Research, zauważając, że ostatni kwartał ubiegłego roku pokaże spowolnienie wzrostu PKB. Nie zmieniają jednak swoich prognoz na 2020 roku.

Więcej o:
Komentarze (15)
Słabe dane GUS o produkcji. Przemysł pod koniec roku ostro wyhamował. To wskazówka ws. PKB
Zaloguj się
 • jan-ru

  Oceniono 3 razy 3

  Pinokio wam wzrost poprawi,wystarczy jeden telefon do prezesa.

 • dziurowice

  Oceniono 2 razy 2

  Prosimy o wiecej przepisów typu "Kara administracyjna od 5000 zł do 1 mln zł za nieumieszczanie na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością numeru rejestrowego BDO".
  Gratulacje dla pOsłów.
  W Polsce PiS prowadzenie DG to bohaterstwo.

 • antypiss

  Oceniono 6 razy 2

  Nic się nie dzieje. Tu się pożyczy, tu się przeksięguje i będzie dobrze. Duda musi wygrać.

 • kertog123

  Oceniono 6 razy 2

  Spoko, PIS pozyczy jak bedzie trzeba kilkadziesiąt miliardów i bedzie z czego rozdawać jeszcze 2-3 lata. Prawdziwy kryzys przyjdzie za 4-5 lat jak nie bedzie skąd wziąc kasy

 • Radek Musiol

  Oceniono 1 raz 1

  Świetnie. Kończyć się pisowska konsumpcja bo Król jest nagi.

 • astarczewski

  Oceniono 3 razy 1

  Dobrze!Niech hamuje jeszcze bardziej. Musi być mniejsza konsumpcja, jeśli chcemy uratować środowisko. Mniej żreć, mniej kupować. Oszczędzać i naprawiać, to co się już posiada!

 • aqua7x

  Oceniono 3 razy 1

  GUS do dymisji...

 • marcinmarcin12

  0

  Modlmy sie o spadki 90% w branzy: produkcja opakowan, gadzetow, alkoholi czy wyrobow tytoniowych przy zerowym imporcie. Spadek produkcji energi elektrycznej z wegla o 100% powiazany z uruchomieniem elektrowni atomowych to switlana przyszlosc godna zamowienia mszy.
  Jedyny problem to spadek obrotow na wysypiskach smieci i producentow lewych smieciuchow.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 4 razy -2

  Czy to znaczy, że produkujemy duuuuużo więcej taczek ?????
  Ciekawe, po co ?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX