Słabe dane GUS o produkcji. Przemysł pod koniec roku ostro wyhamował. To wskazówka ws. PKB

Produkcja przemysłowa rośnie znacznie wolniej od oczekiwań. Dane GUS rozczarowały ekspertów. Ich zdaniem to wskazuje na mocne hamowanie polskiej gospodarki pod koniec ubiegłego roku.

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 3,8 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest wyraźnie niższy od oczekiwanego przez analityków i ekonomistów - średnia prognoz wynosiła 6,1 proc.

Produkcja przemysłowa rozczarowała

Dane GUS były wprawdzie lepsze od listopadowych, kiedy produkcja w ujęciu rocznym wzrosła o zaledwie 1,4 proc., ale według ekspertów, związane to było z tak zwanym efektem kalendarzowym. Po prostu w listopadzie ubiegłego roku dni roboczych było o 1 mniej niż w listopadzie 2018, podczas gdy w grudniu o jeden więcej niż w tym samym miesiącu 2018 roku. Jak wyjaśniają ekonomiści Credit Agricole, wynik mogło podbić też jednorazowo duże zamówienie z kategorii "pozostały sprzęt transportowy".

Jeśli chodzi o działy, produkcja w grudniu wzrosła w 24 z 34 z nich, a szczególnie wyraźnie w kategoriach eksportowych. Najsilniej w przypadku wspomnianego już pozostałego sprzętu transportowego - o 41,5 proc. rok do roku. Produkcja maszyn i urządzeń wzrosła o 10 proc., urządzeń elektrycznych o 9,9 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych o 8,8 proc., a wyrobów z metali o 7 proc.. Spadek zanotowano w ośmiu działach, w tym najmocniej w w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 15 proc. Poza tym produkcja wyrobów tekstylnych spadła o 5,6 proc., a wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego o 5,0 proc.

>>>Zobacz też: Kogo najbardziej dotknie wzrost cen? Eksperci komentują

Zobacz wideo

Ostre hamowanie w gospodarce

Ogólnie koniec roku w przemyśle oceniany jest jako gorszy od oczekiwań, choć eksperci nie oceniają go jednoznacznie. "Lepsze wyniki eksporterów na tle krajowych producentów wykluczają zarażenie z UE" - piszą ekonomiści ING.

"Ostre hamowanie przemysłu na koniec roku. To prawdopodobnie kończy okres ostrego hamowania polskiej gospodarki" - komentuje z kolei mBank Research, zauważając, że ostatni kwartał ubiegłego roku pokaże spowolnienie wzrostu PKB. Nie zmieniają jednak swoich prognoz na 2020 roku.

Więcej o: