Obniżka opłat za jazdę autostradą A4. Nie każdy z niej jednak skorzysta

Autostrada A4 na odcinku Kraków-Katowice będzie tańsza przez trzy miesiące, licząc do stycznia 2020 roku. Z niższych opłat za przejazd skorzystają jedynie ci kierowcy, którzy korzystają z automatycznych systemów płatności.

Za obsługę autostrady odpowiada Stalexport. Celem wprowadzenia nowych taryfach płatniczych jest upłynnienie ruchu oraz promowanie systemów automatycznej płatności. Z obniżek korzystają kierowcy używający następujących systemów: Autopay, A4Go i Telepass. Jak podaje Fakt.pl, promocja przynosi oczekiwane efekty, gdyż przez pierwsze trzy tygodnie jej funkcjonowania o 43 proc. zwiększyła się liczba płatności dokonywanych w ten sposób. Potwierdzeniem jest również rosnąca liczba rejestracji w programie Autopay. W styczniu 2020 roku wzrosła ona o 63 proc. względem poprzedniego miesiąca. 

Zobacz wideo

Obniżka opłat za przejazd A4. Jak prezentują się nowe stawki? Na którym odcinku?

System automatycznej płatności funkcjonuje na tym fragmencie od połowy lipca 2019 roku. Obniżka opłata została wprowadzona jednak wraz z początkiem bieżącego roku. Korzystać będzie z niej można do końca marca. Nie wiadomo, czy operator zdecyduje się na jej przedłużenie. Obecnie stawki są najniższe od dekady i prezentują się w następujący sposób: 

  • samochody osobowe: 7 zł brutto (wcześniej 10 zł brutto),
  • pojazdy kategorii 2 i 3: 17 zł brutto (wcześniej 20 zł brutto), 
  • samochody ciężarowe: 30 zł brutto (wcześniej 35 zł brutto).

Z promocji skorzystać można na fragmencie A4 pomiędzy Katowicami (węzeł Murckowska) a Krakowem (węzeł Balice) o długości ponad 60 km. 

Opłaty za przejazd A4Opłaty za przejazd A4 www.stalexport-autostrady.pl

System automatycznej płatności coraz częściej widziany na polskich drogach 

Automatyczne płatności są coraz popularniejsze na polskich drogach. Obecnie w ten sposób można płacić za przejazd na poszczególnych odcinkach autostrad A1, A2 oraz A4. Wszystko wskazuje, że system będzie z każdym rokiem coraz bardziej popularny. Według szacunków w ciągu godziny dzięki korzystania z niego przez bramki może przejechać prawie trzykrotnie więcej aut. 

Jak działa system automatycznej płatności? W aplikacji Autopay przede wszystkim należy zarejestrować auto w bazie poprzez użycie jednej z aplikacji. Później łączy się numer rejestracyjny auta z kartą płatniczą. Kolejny etap odbywa się już w czasie jazdy. Przejeżdżając przez bramki, kamera skanuje naszą tablice i otwiera szlaban, pobierając opłatę. A4Go działa w podobnym sposób, ale pobiera dane poprzez antenę. Aplikacja ta działa na system przedpłaty, czyli z wcześniej zasilonego konta pobierane są opłaty. 

Więcej o: