NIK pozytywnie o KAS. Prezes Marian Banaś ocenił Mariana Banasia. Wzorowo

NIK opublikował raport dotyczący KAS. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, że instytucja, na czele której stoi dziś Marian Banaś, ocenia formację, którą sam kierował. Tak oto Marian Banaś ocenił Mariana Banasia.

>>> Zobacz także: Przedstawiciel obozu władzy nie wierzy, że Marian Banaś mógłby zostać kiedyś określony jako przestępca

Zobacz wideo

Najwyższa Izba Kontroli (NIK), którą kieruje Marian Banaś, wydała raport dotyczący oceny Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). To instytucja powołana do życia w 2017 roku - dotychczasowe urzędy skarbowe i celne połączono w jeden organ, którego celem jest walka z uszczupleniami w podatkach.

NIK pozytywnie o KAS. Marian Banaś ocenił instytucję, której był szefem

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli, cytowanym przez "Fakt", nie znajdujemy na temat działań KAS złego słowa. Wręcz przeciwnie.

NIK pozytywnie oceniła działania Szefa KAS i dyrektorów izb administracji skarbowej w zakresie kształtowania polityki szkoleniowej oraz nadzór i monitoring prowadzony przez Szefa KAS nad realizacją kierunków działania i rozwoju KAS na lata 2017-2020

- czytamy w dokumencie NIK.

Dziennik zauważa, że dziś Najwyższą Izbą Kontroli kieruje Marian Banaś. Do czerwca 2019 roku był on szefem KAS. Z tej pozycji przeszedł na fotel szefa resortu finansów, a dopiero później został powołany na dziś zajmowane stanowisko.

Marian Banaś w innych sprawach krytyczny

Warto podkreślić, że instytucja, którą kieruje Marian Banaś, za jego kadencji wydała już raporty dość krytyczne wobec dzisiejszego obozu rządzącego. We wtorek poznaliśmy treść raportu dotyczącego tzw. afery GetBack. Izba mocno punktuje instytucje państwowe. Najbardziej dostaje się Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego. NIK zauważa, że przez pierwsze pięć lat działalności firmy windykacyjnej, UKNF nie przeprowadził w niej ani jednej kontroli. Ponad 9 tys. nabywców obligacji GetBack do dziś nie odzyskało 2,5 mld zł.

Czytaj też: Będzie dymisja Mariana Banasia? "Rz": Wyniki kontroli CBA mają być niekorzystne

W grudniu NIK opublikowała o nieprawidłowościach, jakie miały mieć miejsce przy wprowadzaniu w życie programu "Praca dla więźniów" prowadzonego pod auspicjami Ministerstwa Sprawiedliwości. Podczas realizacji programu mogło dojść do narażenia Skarbu Państwa na stratę 152 mln zł. Urzędnicy wyliczali w jaki sposób poszczególne zakłady karne miały uszczuplić budżet państwa. 

Więcej o: