Davos. Analitycy uznali Amazona za najbardziej wartościową firmę na świecie

Podczas trwającego Światowego Formum Ekonomicznego w Davos brytyjska firma wyceniająca globalne marki uznała Amazon najbardziej wartościową firmą na świecie. Wśród 500 globalnych firm o najwyższej wartości ponad 200 pochodzi z USA.

"Amazon tworzy historię jako pierwsza marka, która przekroczyła wartość 200 miliardów dolarów" - podała Brand Finance z siedzibą w Londynie. Analitycy dodali też, że wartość firmy Jeffa Bezosa wynosi obecnie niemal 221 mld dolarów, co oznacza skok o 17,5 proc. od ostatniego rankingu "Global 500". Na drugiej pozycji znalazł się gigant Google wyceniany na 159,7 mld dolarów - firma wskoczyła z trzeciej pozycji przy wzroście o 11,9 proc. Z kolei firma Apple spadła z drugiej na trzecią pozycję (spadek o 8,5 proc.), a jej wartość to 140,5 mld. Czwarte miejsce pomimo spadku o 2,1 proc. utrzymał Microsoft (117 mld dolarów), a pierwszą piątkę zamyka Samsung - przy wycenie wartości na 94 mld dolarów i wzroście o 3,5 proc.

Marki z Europy też wyróżnione

Raport Brand Finance obejmuje 500 globalnych firm o najwyższej wartości, przy czym warto zauważyć, że aż 204 spośród nich to amerykańskie przedsiębiorstwa. Wśród europejskich firm najwyżej uplasowały się Mercedes-Benz (65 mld dolarów), Shell (47,5 mld dolarów) i Volkswagen 44,9 mld dolarów). Analitycy Brand Finance zwrócili ponadto uwagę na firmy Lidl i Aldi jako najszybciej rozwijające się obecnie marki w handlu detalicznym, "udowadniając, że handel elektroniczny nie jest jedyną drogą do sukcesu w branży".

>>> Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków. Sprawdź, czy myślisz jak oni

Zobacz wideo

Jeff Bezos wciąż najbogatszy

Tymczasem sam Amazona zakończył rok 2019 z majątkiem w wysokości 115 miliardów dolarów i chociaż zbiedniał o 10 mld dolarów, wciąż pozostaje na pierwszym miejscu listy najbogatszych Bloomberga. Tuż za nim znalazł się założyciel Microsoftu Bill Gates, którego majątek w minionym roku zwiększył się o 22,7 mld dolarów i wynosi obecnie 113 mld dolarów. W kameralnym gronie posiadających ponad 100 miliardów dolarów znalazł się także Bernard Arnault z udziałami w koncernie luksusowych firm LMVH (Louis Vuitton Moët Hennessy) oraz w firmie Christian Dior. Jego majątek Bloomberg wycenił na 105 mld dolarów. 

Więcej o:
Komentarze (33)
Davos. Analitycy uznali Amazona za najbardziej wartościową firmę na świecie
Zaloguj się
 • jan-ru

  Oceniono 11 razy 7

  Amerykańskie firmy to obozy pracy,traktują wszystkich jak dojne krowy,płacą tyle żeby przeżyć,płacą geograficznie .Są to obstawione prawnikami mafie,piękne słówka i zastraszanie.

 • derp973

  Oceniono 12 razy 6

  Śmiecie z davos latają sobie prywatnymi odrzutowcami i mówią nam jaki to my mamy wpływ na klimat. Szubienice już we Francji budują.

 • adok1103

  Oceniono 10 razy 2

  Imperium zbudowane na wyzysku ludzi chcących pracować ale z tego bądź innego powodu nie mając lub nie widząc alternatywy decydują się na pracę w tej firmie. Generalnie nie korzystam z usług tej firmy i życzę jej jak najgorzej

 • poziomka_vr

  Oceniono 3 razy 1

  Jakby Ruskie nie wyzwoliły Auschwitz, to dziś też byłby na topie. Pieprzona komuna!

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 0

  No i co z tego?

 • kertog123

  Oceniono 6 razy 0

  Największy PASOŻYT na swiecie !!! - Pobierajha 10-15% od przedsiębiorców za sprzedawane towary. Sami daja tylko platformę - są najwieksi bo po prostu zaczeli najwczesniej - cała filozofia. PASOŻYT

 • nanorobot

  Oceniono 6 razy 0

  No dobra, ale jak np. Apple moze byc warte tylko 140 mld., skoro ma ponad 200 mld. w gotówce?

 • farcry3

  Oceniono 1 raz -1

  Zjazd banksterskich zlodziei koszących miliardy za przerzucanie strumieni elektronów z jednego komputera na drugi. Bez lobby bankstersko-naftowo-militarystycznego świat byłby bezpieczniejszy.
  Amazon to ikona oligarchicznego korporacjonizmu, który jest zaprzeczeniem kapitalizmu i wolnego rynku. Wystarczy poczytać, jak korporacje , w tym Amazon, wyciął konkurencję. W USA ( i nie tylko) padło mnóstwo małych i średnich firm , równiez rodzinnych.
  Korpo stały sie potęzniejsze od państw. To bardzo niebezpieczna droga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX