Podwyżki w Sejmie ponad podziałami. Posłowie i senatorowie przyznali sobie 1000 plus na biura

Zgodnie z zarządzeniem marszałków Sejmu Elżbiety Witek i Senatu Tomasza Grodzkiego ustanowiono podwyżkę na funkcjonowanie biur poselskich i senatorskich. Podwyżka w wysokości 1000 zł obowiązuje od 1 stycznia 2020 r.

Podwyżka na biura poselskie i senatorskie to chyba jedyna kwestia, w której politycy PiS i PO są tak zgodni. Zgodnie z zarządzeniem Elżbiety Witek i Tomasza Grodzkiego ryczałt na funkcjonowanie biur w Sejmie i Senacie wyniesie w 2020 r. 15,2 tys. zł miesięcznie (poprzednio 14,2 tys. zł). To o tysiąc złotych więcej niż w poprzednim roku.

Tysiąc złotych miesięcznie więcej na biura poselskie i senatorskieTysiąc złotych miesięcznie więcej na biura poselskie i senatorskie http://orka.sejm.gov.pl/

Z nowo ustalonej kwoty 15,2 tys. zł posłowie i senatorowie będą pokrywać wszystkie wydatki wynikające z utrzymania biura, m.in. wynagrodzenie pracowników, ekspertyzy, czy koszty tłumaczenia opinii. Pieniądze mają także pokryć koszty zakupu materiałów biurowych czy rachunki za telefon i koszt podróży służbowej pracownika biura poselskiego lub senatorskiego.

>>> Inflacja najwyższa od 8 lat. Ceny w grudniu wystrzeliły. Kredytobiorcy w pułapce?

Zobacz wideo

Utrzymanie Sejmu i Senatu to nieco ponad 800 mln zł

Nie jest to pierwsza podwyżka ryczałtu dla biur. Dotychczasowa kwota 14,2 tys. zł została ustalona w trakcie ubiegłej kadencji parlamentu - od 1 stycznia 2017 r. podwyżka także wyniosła tysiąc złotych. Nieoficjalne szacunki wskazują na to, że podwyżki na pokrycie wydatków biur poselskich i senatorskich będzie kosztować budżet państwa ok. 7,7 mln zł. Ogółem utrzymanie Sejmu i Senatu w roku 2020 ma wynieść nieco ponad 800 mln zł, z czego 575,6 mln to kwota niezbędna na utrzymanie izby niższej. Jeden dzień jej pracy będzie kosztować podatników 1,6 mln złotych. Samo utrzymanie Straży Marszałkowskiej wycenione zostało na 29,1 mln złotych.

Więcej o: