Podwyżki w Sejmie ponad podziałami. Posłowie i senatorowie przyznali sobie 1000 plus na biura

Zgodnie z zarządzeniem marszałków Sejmu Elżbiety Witek i Senatu Tomasza Grodzkiego ustanowiono podwyżkę na funkcjonowanie biur poselskich i senatorskich. Podwyżka w wysokości 1000 zł obowiązuje od 1 stycznia 2020 r.

Podwyżka na biura poselskie i senatorskie to chyba jedyna kwestia, w której politycy PiS i PO są tak zgodni. Zgodnie z zarządzeniem Elżbiety Witek i Tomasza Grodzkiego ryczałt na funkcjonowanie biur w Sejmie i Senacie wyniesie w 2020 r. 15,2 tys. zł miesięcznie (poprzednio 14,2 tys. zł). To o tysiąc złotych więcej niż w poprzednim roku.

Tysiąc złotych miesięcznie więcej na biura poselskie i senatorskieTysiąc złotych miesięcznie więcej na biura poselskie i senatorskie http://orka.sejm.gov.pl/

Z nowo ustalonej kwoty 15,2 tys. zł posłowie i senatorowie będą pokrywać wszystkie wydatki wynikające z utrzymania biura, m.in. wynagrodzenie pracowników, ekspertyzy, czy koszty tłumaczenia opinii. Pieniądze mają także pokryć koszty zakupu materiałów biurowych czy rachunki za telefon i koszt podróży służbowej pracownika biura poselskiego lub senatorskiego.

>>> Inflacja najwyższa od 8 lat. Ceny w grudniu wystrzeliły. Kredytobiorcy w pułapce?

Zobacz wideo

Utrzymanie Sejmu i Senatu to nieco ponad 800 mln zł

Nie jest to pierwsza podwyżka ryczałtu dla biur. Dotychczasowa kwota 14,2 tys. zł została ustalona w trakcie ubiegłej kadencji parlamentu - od 1 stycznia 2017 r. podwyżka także wyniosła tysiąc złotych. Nieoficjalne szacunki wskazują na to, że podwyżki na pokrycie wydatków biur poselskich i senatorskich będzie kosztować budżet państwa ok. 7,7 mln zł. Ogółem utrzymanie Sejmu i Senatu w roku 2020 ma wynieść nieco ponad 800 mln zł, z czego 575,6 mln to kwota niezbędna na utrzymanie izby niższej. Jeden dzień jej pracy będzie kosztować podatników 1,6 mln złotych. Samo utrzymanie Straży Marszałkowskiej wycenione zostało na 29,1 mln złotych.

Więcej o:
Komentarze (36)
Podwyżki w Sejmie ponad podziałami. Posłowie i senatorowie przyznali sobie 1000 plus na biura
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 16 razy 16

  Powinni sobie jeszcze podwyższyć kwotę wolną od podatku, bo co to jest te marne 30 000 PLN, od ładnych kilku lat nie zmieniane.

 • wpac

  Oceniono 19 razy 13

  Jak sukienkowi, ciągle za mało.

 • pe_ro

  Oceniono 14 razy 12

  Inflacja 2,3%, waloryzacja emerytur 2,86% a głosłowie dla siebie uchwalają podwyżkę 7%. Jak tu k... nie osadzić kosy na sztorc i nie pójść na Wiejską zrobić porządek?

 • myszoptak

  Oceniono 10 razy 10

  Cieszcie się, że nie po 10.000 , bo to z waszych kieszeni jest.

 • spamboy

  Oceniono 12 razy 10

  Sku*ny, jeszcze dobrze nie zaczęli kadencji i już dymają społeczeństwo.

 • oelefante

  Oceniono 17 razy 9

  POPiS to POPiS. Tylko mojerowe lemingi sądzą, że te frakcje stanowią różne byty.
  ---
  Bolszewicy z PiS-u pozdrawiają towarzyszy z bratniej PO

 • twojeprawda

  Oceniono 14 razy 8

  I tak to się żyje w tym państwie z dykty, a motłoch prawie za miecze jest w stanie łapać aby bronić tych co wchodzą w nich bez wazeliny. Pozdrowienia dla elektoratu KO i PiS :D

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 7 razy 5

  No to mamy czarne na białym,ile wyniosła inflacja w polskim Raju PiSowskiego Rządu...w roku 2020...1000 zł. miesiecznie wzrosły koszty usług i konsumowanych produktów. A Wy Ludu po 500 zł na łebek dziecka,emeryci po 88 zł miesięcznie maksymalnie..Macie Rząd i Państwo przyjazne...tylko sobie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX