Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II udzieliła formalnej zgody na ustawę brexitową

Jest zgoda królowej brytyjskiej na ustawę dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W środę pracę nad aktem zakończyły obie izby parlamentu: Izba Gmin i Izba Lordów. Ustawa przeszła bez poprawek, na które naciskali lordowie.

Ustawa pozwala na przeniesienie do brytyjskiego prawa postanowień projektu umowy brexitowej zawartej z Unią. Daje też rządowi pozwolenie na ratyfikację ostatecznego kształtu porozumienia. Zgoda królowej - tzw. royal assent - to ostatni etap drogi projektu ustawy przez parlament. Od stuleci jest formalnością. Ostatnim razem brytyjska monarchini odmówiła przyłożenia pieczęci w 1707 roku.

Ustawa brexitowa bez poprawek Izby Lordów

Wcześniej pracę nad ustawą zakończyli posłowie i lordowie. Ci drudzy chcieli zmodyfikować ustawę, między innymi wprowadzając dodatkowe gwarancje dla unijnych imigrantów. Wszystkie lordowskie poprawki wylądowały jednak w koszu, gdy projekt wrócił do Izby Gmin, gdzie zdecydowaną przewagę mają Konserwatyści Borisa Johnsona.

Brexit ma formalnie nastąpić 31 stycznia. Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Potem rozpocznie się okres przejściowy, który potrwa do końca grudnia. Zjednoczone Królestwo ciągle będzie się stosować do unijnych przepisów. Rozpocznie się też druga faza negocjacji z Unią - bardziej skomplikowana, dotycząca pobrexitowych stosunków międzynarodowych, w tym handlowych.

>>> Sikorski: Brexit zaczynał się lata temu od szczucia na UE, jakie teraz uprawia TVP

Europosłowie za poparciem umowy brexitowej

Europosłowie z komisji praw konstytucyjnych zarekomendowali poparcie umowy brexitowej, określającej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Głosowanie na sesji planarnej Parlamentu Europejskiego przez wszystkich deputowanych odbędzie się w najbliższą środę, 29 stycznia. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego wiele razy zapowiadali, że jeśli tylko brytyjski parlament zaakceptuje umowę brexitową, a to już nastąpiło, wtedy dokument zostanie też zaakceptowany przez europosłów. Choć, jak mówił przewodniczący komisji spraw konstytucyjnych, nastroje nie są najlepsze.

To dla nas historyczny moment, choć ponury. Kraj członkowski opuszcza Unię Europejską i to nie jest czas na świętowanie. Szanujemy suwerenną decyzję Brytyjczyków, ale bardzo żałujemy, że do tego doszło

- powiedział Antonio Tajani.

Europosłowie podkreślali, że warunki wynegocjowane w umowie brexitowej są korzystne dla unijnej "dwudziestki siódemki". Zagwarantowane są prawa Europejczyków w Wielkiej Brytanii, Londyn zobowiązał się, mimo brexitu, do wpłat do obecnego unijnego budżetu, który będzie obowiązywał do 2023 roku.

Więcej o:
Komentarze (12)
Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II udzieliła formalnej zgody na ustawę brexitową
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 3

  Królowa mówi Europie pocałujcie nas gdzieś. A to oznacza mniej autostrad i kanałów, które prezes może sprzedać narodowi jako swoje projekty.

 • strange_email

  Oceniono 6 razy 2

  Niedawno De Pfeffel prosił EU o nienakladanie taryf na samochody produkowane w UK bo to wykończy przemysl. Śmiać się czy płakać nad tymi oszołomami, którzy zagłosowali za Brexitem?

 • wujekdolf

  Oceniono 2 razy 2

  god who's the queen :)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 0

  PE zawsze może odrzucić umowę brexitową. Umowę brexitową może też odrzucić rada europejska. Beneficjenci wspólnej polityki unijnej tacy jak Hiszpania, Włochy, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Litwa, Łotwa i Estonia mogą nie być zainteresowani osuszeniem Wspólnoty przez płatnika netto.

  Płatnik netto ma niesprawiedliwe rabaty, ale to co ma do zapłacenia to płaci.

 • ja5569

  Oceniono 1 raz -1

  A mogla nie udzielic?

 • student_zebrak

  Oceniono 6 razy -2

  Niech wypi..ja. Mam nadzieje, ze dalsze negocjacje beda rownie udane. Zobaczymy, jak ich trampek bedzie glaskac po rozczochranej glowce...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX