Polska przyciąga innowacyjne biznesy. Już 21 mld zł w Polskiej Strefie Inwestycji

Jadwiga Emiliewicz twierdzi, że Polska należy do krajów najbardziej przyjaznych innowacyjnym biznesom. Za przykład podaje sukces Polskiej Strefy Inwestycji
Zobacz wideo

PSI powstała w 2018 roku w celu wykorzystania potencjału gospodarczego Polski. Dzięki niej dostępne są zwolnienia podatkowe dla inwestorów. Ministerstwo Finansów chwali się, że program wsparcia inwestycji odnosi spore sukcesy, pokazując dane liczbowe. Od czasu jej powstania wydano 432 decyzje (319 dotyczyło przedsiębiorstw z polskim kapitałem) dotyczące przedsięwzięć o wartości 20,9 mld zł. Dzięki temu udało się utworzyć 8,5 tys. nowych miejsc pracy, z czego tylko 6,2 tys. w minionym roku.

Polska Strefa Inwestycji ze sporym sukcesem. Jadwiga Emilewicz zachwala efekty programu

Ewaluacja pierwszego pełnego roku funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji wypada korzystnie. Widzimy po tym pierwszym pełnym roku, że wszystkie cele, jakie zostały zapisane w ocenie skutków regulacji, Polska Strefa Inwestycji dzisiaj spełnia (...) Pojawiają się nowi inwestorzy na terenach, które nie były objęte obszarami strefowymi przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy o strefach ekonomicznych. Około 15 proc. z nowych zadeklarowanych inwestycji to są inwestycje w Polsce Wschodniej.

- powiedziała Jadwiga Emiliewicz dla wnp.pl, minister rozwoju.

W 2019 roku najwięcej inwestycji pozyskały strefy Katowicka (10,6 mld zł) oraz Wałbrzyska (9,5 mld zł). Wśród 10 największych inwestorów, którzy skorzystali z programy znalazły się m.in. Orlen czy Anwil.

Więcej o: