Polska przyciąga innowacyjne biznesy. Już 21 mld zł w Polskiej Strefie Inwestycji

Jadwiga Emiliewicz twierdzi, że Polska należy do krajów najbardziej przyjaznych innowacyjnym biznesom. Za przykład podaje sukces Polskiej Strefy Inwestycji

PSI powstała w 2018 roku w celu wykorzystania potencjału gospodarczego Polski. Dzięki niej dostępne są zwolnienia podatkowe dla inwestorów. Ministerstwo Finansów chwali się, że program wsparcia inwestycji odnosi spore sukcesy, pokazując dane liczbowe. Od czasu jej powstania wydano 432 decyzje (319 dotyczyło przedsiębiorstw z polskim kapitałem) dotyczące przedsięwzięć o wartości 20,9 mld zł. Dzięki temu udało się utworzyć 8,5 tys. nowych miejsc pracy, z czego tylko 6,2 tys. w minionym roku.

Polska Strefa Inwestycji ze sporym sukcesem. Jadwiga Emilewicz zachwala efekty programu

Ewaluacja pierwszego pełnego roku funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji wypada korzystnie. Widzimy po tym pierwszym pełnym roku, że wszystkie cele, jakie zostały zapisane w ocenie skutków regulacji, Polska Strefa Inwestycji dzisiaj spełnia (...) Pojawiają się nowi inwestorzy na terenach, które nie były objęte obszarami strefowymi przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy o strefach ekonomicznych. Około 15 proc. z nowych zadeklarowanych inwestycji to są inwestycje w Polsce Wschodniej.

- powiedziała Jadwiga Emiliewicz dla wnp.pl, minister rozwoju.

W 2019 roku najwięcej inwestycji pozyskały strefy Katowicka (10,6 mld zł) oraz Wałbrzyska (9,5 mld zł). Wśród 10 największych inwestorów, którzy skorzystali z programy znalazły się m.in. Orlen czy Anwil.

Więcej o:
Komentarze (17)
Polska przyciąga innowacyjne biznesy. Już 21 mld zł w Polskiej Strefie Inwestycji
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 5 razy 5

  Kapitał zagraniczny to zbawienie dla Polski. NIestety, nie byliśmy w stanie wytworzyć żadnej znaczącej marki, może poza wiedźminem. Nie jest to wyłacznie wina PIS, problem zaczął się znacznie wcześniej, wg mnie od wprowadzenia religii do szkoły. Godzin religii jest 7 razy więcej niż fizyki czy chemii, skąd więc własne innowacje? W mojej fabryce, którą przejął "kapitalista krwiopijca" zatrudnieni zmalało o 2/3 a produkcja wzrosła ponad 4 krotnie. Czyli wydajność wzrosła 15 krotnie i można było konkurować na bardzo wymagającym rynku. Kapitał przyniósł nie tylko produkcję ale organizację i kanały sprzedaży, do tej pory niedostępne. Do tego dochodziły mentalne bariery Polaków - brak języków obcych i gloryfikowanie wszystkiego co zagraniczne. Kapitał pozwolił zwalczyc ten kompleks. On liczy pieniądze i ZAWSZE, gdy w Polsce będzie taniej i lepiej, przeniesie swoje centra do Polski, co zresztą stało się również w moim i mojego zespołu przypadku.

 • remo29

  Oceniono 4 razy 4

  Niech jeszcze zainwestuje w tą strefę ZUS, a Chińczycy się zesrają ze strachu.

 • ks-t

  Oceniono 4 razy 4

  W sumie 20,9 mld, 10,5 w Katowicach 9,5 w Wałbrzychu to zostaje 0,9. Jak pani minister wyszło z tego 15 proc w Polsce wschodniej? Ale ona z PISu po lekcjach relicii a nie arytmetyki.

 • koenzymq10

  Oceniono 9 razy 3

  Wśród 10 największych inwestorów, którzy skorzystali z programy znalazły się m.in. Orlen czy Anwil. - to zdanie -klucz. PLus firmy, ktore potrzebuja montazystow na tasmie montazowej. Firm inwestujacych w badania naukwoe nie stwierdzono.

 • zdradliwe_pisozyty

  Oceniono 2 razy 2

  Tak tylko dla porównania:
  - PSI "przyciągnęła" już 21 mld kapitału ....
  a w tym czasie sÓweren przeżera 28 mld ROCZNIE na 500plus, czyli na 15-letnie rzęchy z Rzeszy, AGD z Włoch, Rzeszy czy Słoweni, inne goovna z Chin itp itd.
  Nam została produkcja cepów i kamieni do kiszenia kapusty...

  Do tego wszystkiego dochodzi "czarna zaraza plus" - na 'świątynie', rydzyki i inne wynalazki ok. 30mld rocznie, kopalnie plus, mundurowi plus, itp ciekawostki ...

  - a na świecie mają XXIw i budują AI, iPhony, komputery kwantowe, samochody elektryczne, lecą na Marsa ...
  Czy my kiedykolwiek dogonimy cywilizację bo nawet Murzyni zostawili nas w tyle ...

 • wlkp88

  Oceniono 1 raz 1

  Jakoś Politykom Fachowcom z końcówką -wicz nie wierze .Balcero-wicz, Maciere-wicz, Misie-wicz,Pawłow-wicz, Emile-wicz.Normalnie gwiazdy najgorsze jest to że całe życie budżet ich utrzymuje tak by z głodu zaczęli normalną twórczą prace w swojej pierwotnej ojczyźnie może na chleb z smalcem by zarobili .

 • patatajhauhau

  Oceniono 7 razy 1

  Taaaa,
  Specjalne strefy inwestycyjne, dwa miliony ukraińców.
  Dobrze się żyje w moim kraju, Polsce... (sarkazm)

 • hilux_ie

  Oceniono 10 razy 0

  Gazeta bezstronnie napisała o sukcesie rządu PiS. O co zakład, że dla szczujni w komentarzach to będzie dowód na to, że Gazeta jedynie kłamie? :D

 • qoqosz

  Oceniono 8 razy -2

  To że jesteśmy montownią Europy to nic nowego, tak jak i to że te firmy są zwolnione z części podatków ale dają ludziom pracę i zarobki większe niż oferują polskie firmy. Można bredzić że Polska gospodarka została przed laty sprzedana, otóż nie, polskie firmy nie były konkurencją dla zachodnich firm, dlatego upadły, motoryzacja czy elektronika. Mamy przemysł meblowy który dobrze prosperuje i eksportuje towary na cslą Europę choć warunki pracy i płacy pozostawiają wiele do życzenia. Sam pracuje w zagranicznej fabryce i nie narzekam, tak fabryce, 8h dziennie i ani minuty dłużej przez 5 dni w tygodniu gdzie dzięki temu mam czas dla rodziny nie to co u polskiego Janusza „biznesu”. Pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX