Emerytura i renta bez podatku. Kto może na tym najwięcej zyskać? Kiedy projekt wejdzie w życie?

Temat emerytur i rent jest obecny w mediach od kilku tygodni. Po przegłosowaniu sprawy wprowadzenia "trzynastek", które będą wypłacane z dawnego Funduszu dla Niepełnosprawnych, kolejny pomysł to wprowadzenie świadczeń bez podatku. Posłowie są podzieleni w tej sprawie.

Kolejne dodatki przyznawane emerytom oraz rokroczna waloryzacja może okazać się niewystarczająca. Część opozycji planuje wprowadzić emerytury i renty bez podatku. Temat ten w Sejmie budzi jednak wiele kontrowersji. 

Zobacz wideo

Emerytura i renta bez podatku. Na czym polega? 

Temat zniesienia podatku powrócił do obrad sejmowych. Celem projektu jest zniesienie podatku dochodowego dla emerytów i rencistów oraz składek zdrowotnych. Dzięki temu wartość brutto emerytur będzie równa z kwotą netto. Pomysł ten pojawia się od pewnego czasu w Sejmie RP, ale posłowie nie są zgodni co do tej sprawy. Rządzący twierdzą, że projekt jest niesprawiedliwie społeczne. Wiceminister rodziny, Stanisław Szwed, wyliczył, że likwidacja podatków spowodowałoby, że dużo więcej zyskają emeryci otrzymujący wyższe świadczenia. Dla porównania osoba z emeryturą rzędu 1200 zł brutto może zyskać 175 zł, natomiast przy świadczeniu w wysokości 5000 zł brutto już 868 zł. Osoby opowiadające się po stronie likwidacji podają za argument, że świadczenia będą wyższe. Poseł Artur Dziambor z Konfederacji stwierdził natomiast, że "podatek dochodowy jest karą za to, że się pracuje i uważamy, że podatek dochodowy nie powinien istnieć". 

Emeryci i renciści mogą liczyć na kolejne benefity

W 2020 roku emeryci i renciści otrzymają świadczenia wyższe o 3,75 proc. z powodu waloryzacji. Ponadto, w kwietniu mogą liczyć na dodatkową, trzynastą emeryturą, która wynosić będzie 981 zł. Paradoksalnie, kwota ta będzie obwarowana podatkiem oraz składką zdrowotną. Według szacunków rządu dodatkową emeryturę otrzyma 9,8 mln emerytów i rencistów. Koszt tego wyniesie ponad 10 mld zł. PiS planuje również wprowadzenie "czternastki". 

>>> Dowiedz się więcej: Trzynastki będą co roku, Sejm poparł ustawę. KO podpisała się pod "ograbianiem niepełnosprawnych"

Więcej o:
Komentarze (54)
Emerytura i renta bez podatku. Kto na tym może najwięcej zyskać? Kiedy wejdzie w życie?
Zaloguj się
 • boczny_obserwator

  Oceniono 26 razy 26

  PiS się nie może zgodzić, bo by było widać jak na dłoni, że podatek Morawieckiego (tzw opłata przekształceniowa) od środków z OFE to zwykłe złodziejstwo.

 • krowajagoda

  Oceniono 25 razy 25

  Kto zyska?.
  głódź i podobne persony co mają po kilkanascie tysięcy za nic

 • muczacza7

  Oceniono 21 razy 21

  "Rządzący twierdzą, że projekt jest niesprawiedliwie społeczne. Wiceminister rodziny, Stanisław Szwed, wyliczył, że likwidacja podatków spowodowałoby, że dużo więcej zyskają emeryci otrzymujący wyższe świadczenia. Dla porównania osoba z emeryturą rzędu 1200 zł brutto może zyskać 175 zł, natomiast przy świadczeniu w wysokości 5000 zł brutto już 868 zł. ".
  A teraz jest to sprawiedliwe? Osoby z wyższą emeryturą płaca więcej niż ci z niższą. Co za logika...

 • niktwazny126

  Oceniono 18 razy 18

  Emeryci już mogą wymierać, bo tylko budżet drenują. Dawać pięćsetki niepracującym, to jest słuszna linia partii. Tym sposobem wyprodukujemy sobie pokolenia niepracujących, żądających kasy, bo się należy. Ja, emeryt, mimo trzynastek i nawet siedemnastek nie zgadzam się na rozdawnictwo w żadną stronę.

 • todeskult

  Oceniono 15 razy 13

  W normalnych krajach (takich nie z tektury) emerytury i renty nie są opodatkowane, bo już było to zrobione na przestrzeni dziesiątków lat , gdy przyszły emeryt pracował.

 • je2bny

  Oceniono 10 razy 10

  Polityczna prostytucja - byle utrzymać przy korycie osobnika udającego "prezydenta - przestępcę"

 • janwilk2015

  Oceniono 12 razy 10

  tylko downowaty kamyszek mógł wymyslić taki kretynizm, zwłaszcza , że na KRUS i tak składaja się wszyscy oprócz rolników ( bo nie liczę tych ich pseudoskładek), prawie nigdzie na świecie nie ma zwolnienia emerytur z opodatkowania, natomiast nigdzie naś wiecie nie ma tak bandycko niskiej kwoty wolnej od podatku

 • pawelekok

  Oceniono 8 razy 8

  Niepełnosprawnych jest mniej niż emerytów a i tak nie wszyscy będą głosować. Rachunek polityczny jest prosty. Dlatego można niepełnosprawnych pozbawić części świadczeń.

 • dyskootantka

  Oceniono 7 razy 7

  A wystarczy podwyższyć kwotę wolną od podatku i wtedy zyskają wszyscy równo. I pracujący, i emeryci. Mniej będzie tylko na rozkradanie przez rządzących - i to jest główny problem. Mamy tę kwotę chyba najniższą w Europie a wszyscy po kolei udają, że nie widzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX