Emerytura i renta bez podatku. Kto może na tym najwięcej zyskać? Kiedy projekt wejdzie w życie?

Temat emerytur i rent jest obecny w mediach od kilku tygodni. Po przegłosowaniu sprawy wprowadzenia "trzynastek", które będą wypłacane z dawnego Funduszu dla Niepełnosprawnych, kolejny pomysł to wprowadzenie świadczeń bez podatku. Posłowie są podzieleni w tej sprawie.

Kolejne dodatki przyznawane emerytom oraz rokroczna waloryzacja może okazać się niewystarczająca. Część opozycji planuje wprowadzić emerytury i renty bez podatku. Temat ten w Sejmie budzi jednak wiele kontrowersji. 

Zobacz wideo

Emerytura i renta bez podatku. Na czym polega? 

Temat zniesienia podatku powrócił do obrad sejmowych. Celem projektu jest zniesienie podatku dochodowego dla emerytów i rencistów oraz składek zdrowotnych. Dzięki temu wartość brutto emerytur będzie równa z kwotą netto. Pomysł ten pojawia się od pewnego czasu w Sejmie RP, ale posłowie nie są zgodni co do tej sprawy. Rządzący twierdzą, że projekt jest niesprawiedliwie społeczne. Wiceminister rodziny, Stanisław Szwed, wyliczył, że likwidacja podatków spowodowałoby, że dużo więcej zyskają emeryci otrzymujący wyższe świadczenia. Dla porównania osoba z emeryturą rzędu 1200 zł brutto może zyskać 175 zł, natomiast przy świadczeniu w wysokości 5000 zł brutto już 868 zł. Osoby opowiadające się po stronie likwidacji podają za argument, że świadczenia będą wyższe. Poseł Artur Dziambor z Konfederacji stwierdził natomiast, że "podatek dochodowy jest karą za to, że się pracuje i uważamy, że podatek dochodowy nie powinien istnieć". 

Emeryci i renciści mogą liczyć na kolejne benefity

W 2020 roku emeryci i renciści otrzymają świadczenia wyższe o 3,75 proc. z powodu waloryzacji. Ponadto, w kwietniu mogą liczyć na dodatkową, trzynastą emeryturą, która wynosić będzie 981 zł. Paradoksalnie, kwota ta będzie obwarowana podatkiem oraz składką zdrowotną. Według szacunków rządu dodatkową emeryturę otrzyma 9,8 mln emerytów i rencistów. Koszt tego wyniesie ponad 10 mld zł. PiS planuje również wprowadzenie "czternastki". 

>>> Dowiedz się więcej: Trzynastki będą co roku, Sejm poparł ustawę. KO podpisała się pod "ograbianiem niepełnosprawnych"

Więcej o: