Wybory prezydenckie w USA. George Soros: "Facebook pomoże Trumpowi wygrać wybory"

George Soros, znany amerykański miliarder węgierskiego pochodzenia, mocno skrytykował Facebooka i Donalda Trumpa. Twierdzi, że razem pracują nad reelekcją amerykańskiego prezydenta.

- Myślę, że istnieje coś w rodzaju nieformalnej współpracy lub porozumienia między Trumpem a Facebookiem. Facebook pomoże Trumpowi wygrać wybory, a prezydent będzie go chronił – mówił 89-letni Soros w Davos. Dodał przy tym, że ta sytuacja bardzo go martwi z początkiem nowego roku – roku, w którym, przypomnijmy, odbędą się wybory prezydenckie w USA.

Facebook zareagował szybko na wypowiedź Sorosa w Davos. – To niewłaściwe myślenie. Soros nie pokazał żadnego dowodu, by potwierdzić swoje sądy – odpowiedział Andy Stone, rzecznik prasowy Facebooka.

Facebook pod ostrzałem

George Soros nie pierwszy raz zaatakował Facebooka w Davos. W 2018 roku porównał firmę Zuckerberga do spółek zajmujących się hazardem i robiących wiele, by ich klienci uzależnili się od ich usług, a w ubiegłym roku przekonywał do konieczności objęcia firm technologicznych odpowiednim nadzorem i ograniczeniami prawnymi.

Ta krytyka spowodowała reakcję Facebooka. Koncern wynajął np. firmę analityczną, która miała sprawdzić, czy George Soros nie ma finansowego interesu w krytykowanie medium społecznościowego. Napisał o tym "New York Times", co spowodowało wybuch kolejnego skandalu związanego z firmą Zuckerberga.

- Dla Facebooka liczy się tylko maksymalizowanie zysków bez oglądania się na to, czy to może być bolesne dla świata – powiedział jeszcze Soros w czwartek w Davos i to z kolei można łączyć z niedawną decyzją Facebooka o zgodzie na emisję politycznych reklam przed wyborami w USA. Mark Zuckerberg powiedział, że nie chce, by jego firma zajmowała się ich recenzowaniem – ograniczanie czyjejś wypowiedzi byłoby sprzeczne z pierwszą poprawką do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Afera Cambridge Analytica

To może spowodować – zdaniem wielu krytyków Facebooka – że powtórzy się sytuacja z 2016 roku, choć może z pewnymi modyfikacjami. Przypomnijmy, że wtedy wybory w USA Trump wygrał między innymi dzięki agresywnej propagandzie - starannie wycelowanej w konkretnych odbiorców na Facebooku za pomocą narzędzi nieistniejącej już firmy Cambridge Analytica (CA) i tworzonej z nie do końca jasnym udziałem w tym wszystkim Rosjan. Do budowy tych narzędzi wykorzystano dane blisko 90 mln użytkowników Facebooka z całego świata – w tym wielu Amerykanów.

<<< Zobacz wideo: Ocasio-Cortez grilluje prezesa Facebooka w Kongresie

Zobacz wideo

Za to, że wyciekły z serwisu społecznościowego, Facebook został potem ukarany grzywną w wysokości 5 mld dol. w USA i innymi karami poza Stanami, np. w Wielkiej Brytanii wyciek danych kosztował firmę Zuckerberga pół miliona funtów.

Jest wysoce prawdopodobne, że o aferze Cambridge Analytica jeszcze nie raz usłyszymy. Po pierwsze dlatego, że kilkanaście dni temu do sieci wyciekły tysiące dokumentów z biura CA potwierdzające, że firma "mieszała" w wielu wyborach na całym świecie. Po drugie, Facebook nie wydaje się stuprocentowo odporny na podobne manipulacje w przyszłości. No i po trzecie, w Stanach zbliżają się kolejne ważne wybory… A tam pokusa sięgnięcia po, delikatnie mówiąc, mniej etyczne narzędzia - z powodu sukcesu Trumpa w 2016 roku - jest szczególnie silna.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (47)
Wybory prezydenckie w USA. George Soros: "Facebook pomoże Trumpowi wygrać wybory"
Zaloguj się
 • 1111pln

  Oceniono 16 razy 6

  Onucowe naziolki nie lubio Żydów? A tym bardziej wprowadzających demokrację? ☺😊😁😂😂😂😂😂

  Tradycyjne chwd ruSSkim i ich miejscowym naziolskim przydoopasom...

 • agnrodis

  Oceniono 17 razy 3

  Jak Putin i holubieni przez niego lokalni nazisci uzywaja Facebooka do szerzenia nienawisci, klamstw i oszczerstw, to jest OK, ale jak Soros sie temu przeciwstawia, to jest wstretnym Zydem? Wiadomo, kto wspiera Putina, trumpa, Kaczynskiego .... dluga lista ..... tacy sami patologiczni psychopaci jak ci wymienieni, tylko malutkiego kalibru, ale z duzym ego na portalu Gazety W. Psychopaci zostawiaja tutaj wpisy, zeby bruzdzic, bo to przynosi psychopatom satysfakcje.

 • kirdan1

  Oceniono 3 razy 1

  Oho, odezwał się wzorzec etycznego postępowania w biznesie :D

 • mr.knox

  Oceniono 13 razy 1

  A komu pomagaja wygrac takie medialne szczujnie jak CNN czy MSNBC ?
  A tak na marginesie, czy Soros chce wcisnac narracje, ze ponoc ci prowincjonalni ‘rednecks’, ktorzy glosowali na Trumpa maja konta badz tez siedza na Facebooku? :)) Facebook to w pierwszej kolejnosci bastion lewactwa, pryszczatej mlodziezy z miodem w uszach. Nie znam nikogo wsrod tych co glosowali na Trumpa, zeby siegali po info na Facebooku.

 • 20portal

  Oceniono 21 razy 1

  Idiotom korzystającym z facebooka warto przypominać do czego służy ich "aktywność" w tej totalnej wywiadowni. Do większości to jednak nie trafia m.in. do mojego kolego Roberta P. Codziennie dostaje kilkadziesiąt NACHALNYCH komunikatów na skrzynkę e-mailową: Przeczytaj, zobacz, twój znajomy udostępnił wpis, zdjęcie... Ludzie na całym świecie krzyczą w internecie: zobaczcie, jestem idiotą, można ze mną robić co się chce (i z moją rodziną), jesteśmy do dyspozycji np. p. Trumpa.
  Napisałem o przestępstwie stalkingu, które popełnia (na masowa skalę) facebook (każdego dnia). Adwokat, który oskarży facebook o takie działania w imieniu np. tysiąca klientów (dowody są w ich skrzynkach e-mailowych) zdobędzie światową sławę i uznanie. Jako zabezpieczenie sąd może nakazać wstrzymanie się facebooka od wysyłania takich e-maili, a to będzie jego KLĘSKA.
  C

 • nanorobot

  Oceniono 13 razy 1

  " To niewłaściwe myślenie. Soros nie pokazał żadnego dowodu, by potwierdzić swoje sądy – odpowiedział Andy Stone, rzecznik prasowy Facebooka."

  Do tej pory nie przedstawiono także żadnego historycznego dowodu na to, iż Adolf Hitler wiedział o holokauście ...

 • pavvka

  0

  FB nie jest programowo protrumpowski, ekipa Trumpa po prostu znalazła sposób na użycie go dla swoich celów. Może Demokraci powinni zrobić to samo. Ogień trzeba zwalczać ogniem.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 10 razy -2

  Dlaczego prywatną kłótnią Sorosa z Zukerbergiem musi się zajmować cały świat?

  Dlaczego Soros tego samego co o Facebooku nie powie o Tesli i SpaceX. Tesla i SpaceX w imię zysku właściciela (bo przecież nie akcjonariuszy, bo to piramidy finansowe) dokonują dużo większych zniszczeń. Zarówno w ekosystemie jak i w gospodarce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX