Szef Rady Europejskiej zwołuje nadzwyczajny szczyt ws. budżetu UE 2021-27

Szef Rady Europejskiej zwołał na 20 lutego nadzwyczajny szczyt w sprawie unijnego budżetu. Charles Michel wysłał list do przywódców państw członkowskich. Celem jest - jak podkreślił - porozumienie w sprawie wydatków Unii na lata 2021-2027.

Szef Rady napisał, że zdecydował się zwołać nadzwyczajny szczyt 20 lutego po dwustronnych konsultacjach z przedstawicielami unijnych rządów. "Nadszedł czas na osiągnięcie porozumienia" - podkreślił. Dodał, że kolejne opóźnienia spowodują problemy i zagrożą realizacji obecnych programów, jak również tych nowych.

Charles Michel napisał też, że ma świadomość, że negocjacje w sprawie budżetu po 2020 roku są najtrudniejsze w historii, ale że jest przekonany, że przy zdrowym rozsądku i determinacji możliwe jest porozumienie dotyczące wieloletniego budżetu, na czym skorzystają wszyscy Europejczycy. "Wszystkie strony muszą wykazać się wolą kompromisu" - zastrzegł Michel. Poinformował także, że w najbliższych dniach przeprowadzi konsultacje z europejskimi stolicami zanim przedstawi pełną propozycję unijnego budżetu.

Komisja chce cieć w budżecie na politykę spójności. Polska jest przeciwna

Na razie brany jest pod uwagę projekt Komisji Europejskiej z maja ubiegłego roku, bo wszystkie kolejne propozycje, w tym najnowsza, przygotowana przez Finlandię, były odrzucane przez państwa członkowskie. Propozycja Komisji przewiduje cięcia w porównaniu z obecnym budżetem, największe w polityce spójności, bo - jak argumentowała Bruksela - z powodu brexitu będzie mniej pieniędzy we wspólnej kasie i dochodzą też nowe zadania jak polityka obronna czy migracyjna. Polska podkreśla, że podczas negocjacji będzie bronić spójności przed redukcją finansowania.

Więcej o:
Komentarze (29)
Szef Rady Europejskiej zwołuje nadzwyczajny szczyt ws. budżetu UE 2021-27
Zaloguj się
 • eisbergh

  Oceniono 40 razy 34

  Polski parlament juz zaglosowal za zmniejszeniem strumienia forsy z UE - praktycznie zniosl trojpodzial wladzy. Pisuarom i ich niezlomnym wyborcom dziekujemy

 • ryjaroslawa

  Oceniono 25 razy 21

  Innymi słowy - ile obciąć Polsce kaczyńskiego, zanim będzie wypierpol.

 • estr

  Oceniono 28 razy 20

  Tniemy kasę dla wolski. Wypierpol czas zacząć.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 23 razy 17

  "Wlk. Brytania zapłaci za wyjście z UE. Polskę wyrzucą za darmo"
  R. Sikorski

 • 1-wolne

  Oceniono 21 razy 17

  ". Polska podkreśla, że podczas negocjacji będzie bronić spójności przed redukcją finansowania." - możemy już nawet mówić o zwycięstwie 27:1 Polski w obronie pieniędzy na
  politykę spójności. A jak braknie pieniędzy to wychodzimy z UNI

 • threemen

  Oceniono 12 razy 10

  Strach w oczach Kaczyńskiego ma kolejne uzasadnienie.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 10 razy 10

  co to w ogóle znaczy: będzie bronić spójności przed redukcją finansowania.? Mniej pieniędzy to fakt. Trzeba pociąć teraz wydatki tu i ówdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX