Czternasta emerytura na stałe? Ministerstwo Rodziny nie wyklucza takiej możliwości

Czternasta emerytura, podobnie jak trzynasta, może być w przyszłości wypłacana na stałe. W rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny, Stanisław Szwed, stwierdził, że taka możliwość jest brana pod uwagę. Wszystko zależy od kształtu budżetu w poszczególnych latach.

Temat emerytur wciąż jest obecny w mediach. Po podtrzymaniu trzynastej emerytury, która w 2020 roku będzie pochodzić z dawnego Funduszu dla Niepełnosprawnych rząd nie ustaje w zapewnieniu emerytom jak najlepszych warunków życiowych. Od 2021 roku część świadczeniobiorców otrzyma czternastą emeryturę, która może być również wkrótce na stałe zagościć w kalendarzu świadczeń. 

Zobacz wideo

Czternasta emerytura na stałe? Stanisław Szwed nie wyklucza takiej możliwości 

Jak podaje "Super Express", rząd pracuje nad projektem ws. czternastej emerytury, która ma być wypłacona pod koniec 2021 roku. Na kolejne świadczenie będą mogły liczyć osoby, których dochody nie będą przekraczać 2700 zł brutto. Zgodnie z projektem, który ma być gotowy już na przełomie lutego i marca bieżącego roku, świadczeniobiorcy będą mogli liczyć na dodatek obliczony na podstawie zasady proporcjonalności. Osoby o najniższych dochodach otrzymają pełną "czternastkę", która będzie równa wysokości minimalnej emerytury na 2021 rok. Dodatki reszty osób będą natomiast proporcjonalnie pomniejszone zgodnie z ich dochodami.

Wszystko wskazuje, że świadczenie może obowiązywać również w kolejnych latach. Takiej wątpliwości nie wyklucza w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny, Stanisław Szwed: 

Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów

Emerytury 2020. Na co mogą liczyć emeryci i renciści?

W 2020 roku emeryci otrzymają kilka dodatków. Przede wszystkim, w związku z waloryzacją od 1 marca 2020 roku świadczenia będą wyższe o 3,75 proc. Ponadto, minimalna emerytura wynosić będzie 1200 zł brutto, czyli o 100 zł więcej aniżeli w 2019 roku. Przed wyborami prezydenckim świadczeniobiorcy otrzymają również "trzynastkę", która wynosić będzie 959 zł. Łączny koszt wypłacenia dodatkowych świadczenie dla ok. 10 mln osób wyniesie 11,7 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (12)
Czternasta emerytura na stałe? Ministerstwo Rodziny nie wyklucza takiej możliwości
Zaloguj się
 • indan

  Oceniono 12 razy 10

  Kupowania elektoratu ciąg dalszy.

 • basiacan

  Oceniono 6 razy 6

  Jesli minimalne wynagrodzenie ma wynosic 3 tys. zl to bedzie cyrk z emeryturami i rentami. Dotychczasowe kwoty wystarcza na tydzien przezycia. Z ZUS-u wiecej dac nie mozna bo NIE MA tam pieniedzy. Wiec beda dawac "trzynastki", "czternastki", "pietnastki" itd. ukradzione z roznych portfeli...

 • junk92508

  Oceniono 5 razy 5

  Model grecki na całego...

 • the-only.charybdis

  Oceniono 4 razy 4

  Reżim kaczystowski się sypie, reelekcja Budynia niepewna, więc trzeba "Sówerenowi" znów coś obiecać.

 • gotlama

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli ochłapy "z łaski pańskiej" zamiast uczciwej waloryzacji emerytur.

 • bardu

  Oceniono 6 razy 4

  Nie nazywajcie tego dodatku emeryturą, bo to żadna emerytura. Byłaby emeryturą, gdyby to była ta kwota wyliczona przez ZUS i wypłacana co miesiąc. A nie jest, więc to nie jest emerytura.

 • ikar.ka

  Oceniono 6 razy 4

  Podnieście ludziom emerytury miesięczne, a nie jakieś kiełbaski wyborcze dla wybranych.

 • rozterka47

  Oceniono 2 razy 2

  Nie potrzeba nam ochłapów , po prostu uczciwie rewaloryzujcie emerytury a nie udawajcie dobroczyńców za nasze , PISiorskie kombinatory

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX