Czternasta emerytura na stałe? Ministerstwo Rodziny nie wyklucza takiej możliwości

Czternasta emerytura, podobnie jak trzynasta, może być w przyszłości wypłacana na stałe. W rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny, Stanisław Szwed, stwierdził, że taka możliwość jest brana pod uwagę. Wszystko zależy od kształtu budżetu w poszczególnych latach.

Temat emerytur wciąż jest obecny w mediach. Po podtrzymaniu trzynastej emerytury, która w 2020 roku będzie pochodzić z dawnego Funduszu dla Niepełnosprawnych rząd nie ustaje w zapewnieniu emerytom jak najlepszych warunków życiowych. Od 2021 roku część świadczeniobiorców otrzyma czternastą emeryturę, która może być również wkrótce na stałe zagościć w kalendarzu świadczeń. 

Zobacz wideo

Czternasta emerytura na stałe? Stanisław Szwed nie wyklucza takiej możliwości 

Jak podaje "Super Express", rząd pracuje nad projektem ws. czternastej emerytury, która ma być wypłacona pod koniec 2021 roku. Na kolejne świadczenie będą mogły liczyć osoby, których dochody nie będą przekraczać 2700 zł brutto. Zgodnie z projektem, który ma być gotowy już na przełomie lutego i marca bieżącego roku, świadczeniobiorcy będą mogli liczyć na dodatek obliczony na podstawie zasady proporcjonalności. Osoby o najniższych dochodach otrzymają pełną "czternastkę", która będzie równa wysokości minimalnej emerytury na 2021 rok. Dodatki reszty osób będą natomiast proporcjonalnie pomniejszone zgodnie z ich dochodami.

Wszystko wskazuje, że świadczenie może obowiązywać również w kolejnych latach. Takiej wątpliwości nie wyklucza w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny, Stanisław Szwed: 

Jeśli budżet pozwoli, to nie wykluczam corocznej czternastki dla seniorów

Emerytury 2020. Na co mogą liczyć emeryci i renciści?

W 2020 roku emeryci otrzymają kilka dodatków. Przede wszystkim, w związku z waloryzacją od 1 marca 2020 roku świadczenia będą wyższe o 3,75 proc. Ponadto, minimalna emerytura wynosić będzie 1200 zł brutto, czyli o 100 zł więcej aniżeli w 2019 roku. Przed wyborami prezydenckim świadczeniobiorcy otrzymają również "trzynastkę", która wynosić będzie 959 zł. Łączny koszt wypłacenia dodatkowych świadczenie dla ok. 10 mln osób wyniesie 11,7 mld zł.

Więcej o: