ZUS wezwał do zapłaty szokująco niskiej kwoty. Przedsiębiorca z Warszawy musi oddać grosz

ZUS wezwał do zapłaty należności drobnego przedsiębiorcę z Warszawy. Andrzej Kozłowski handluje butami i jest dłużny urzędowi... grosz z odsetkami.
Zobacz wideo

Historię Andrzeja Kozłowskiego opisał "Fakt". Pan Andrzej handluje butami na jednym z warszawskich targowisk. Otrzymał on rozliczenie składek za 2019 rok, na którym widniało wezwanie do zapłaty od ZUS, które wyjątkowo go wzburzyło. ZUS wzywał go zapłacenia zaległego grosza długu. Oprócz tej kwoty mężczyzna powinien uregulować odsetki. Z jego obliczeń wynika, że byłaby to jedna tysięczna grosza. Ponadto przedsiębiorca oburzony jest tym, że koszt napisania i doręczenia listu kilkusetkrotnie przekroczył zadłużenie. W związku z tą sprawą w internecie podniosło się larum.

ZUS wzywa do zapłaty grosza i tłumaczy się z tego

Ludzie oburzyli się na tę sprawę, choć to nie pierwszy przypadek, gdy ZUS wzywa do spłaty groszowych zadłużeń. Takich historii było już kilka, ale urząd wciąż musi się z nich tłumaczyć.

Jeśli na koniec 2018 roku na koncie płatnika figurowała zaległość w wysokości 1 grosza, a płatnik dokonał terminowych i zgodnych z deklarowaną wysokością płatności za kolejne miesiące 2019 roku, jednak bez dopłaty tego 1 grosza, to na koniec 2019 roku na jego koncie nadal pozostanie dług w wysokości niezmienionej, tzn. 1 grosz. Nie będą od niego naliczane odsetki, gdyż ustawowo mogą być naliczone, gdy wynoszą co najmniej 6,61 zł. Zawiadomienia takie są szablonem pism, stąd zawierają również dopisek o ewentualnych odsetkach za zwłokę. W tym przykładzie nie może być jednak o nich mowy

- wyjaśnia Paweł Żebrowski z ZUS. Zatem w urzędzie nikt specjalnie się nie fatygował, żeby napisać list z wezwaniem do zapłaty grosza. To standardowa procedura, każdy podatnik dostaje takie pismo, niezależnie, czy musi oddać jakieś pieniądze ZUS-owi. To jednak nie oznacza, że urząd nie mógłby rozegrać tego lepiej, ale do tego potrzebna są zmiany, niezależne od instytucji. Być może już wkrótce tego typu wezwana będziemy mogli otrzymywać drogą elektroniczną, co chociaż częściowo pozwoli zmniejszyć zadłużenie urzędu. 

Więcej o:
Komentarze (54)
ZUS wezwał do zapłaty szokująco niskiej kwoty. Przedsiębiorca z Warszawy musi oddać grosz
Zaloguj się
 • fafik.laciaty

  Oceniono 20 razy 18

  Tłumaczenie ZUS jest żenujące. Skoro to pismo z systemu, to trzeba ten system ustawić tak, żeby pomijał niedopłaty o wysokości niższej, niż koszt korespondencji.

 • remo29

  Oceniono 20 razy 16

  Ja dostałem wezwanie do uiszczenia 42 groszy. Ale to jeszcze chu.j. Normalnie by człowiek zrobił przelew z telefonu, zadzwonił, że już załatwione i po sprawie. Ale w ZUSie nie, tam nawet wir w umywalce kręci się w drugą stronę, a światło włącza się wyłącznikiem - musiałem iść z tym cholernym awizo na pocztę, odstać w kolejce, odebrać przesyłkę, bo oni inaczej w tym pierdzistołkowie nie mogliby zamknąć sprawy, bo procedury-srury i za parę dni przyszłoby kolejne pismo, a ja bym zachodził w głowę jaką pierdołą tym razem się zajmują. ZUS po urzędach pracy jest najmniej potrzebną organizacją w tej przaśnej krainie.

 • pawello-wawa

  Oceniono 14 razy 14

  Moja ukochana ostatnio dopłacała 27 groszy. Mogli wysłać mail, albo sms i w przyszłym roku byśmy dopłacili. A tak koszty idą.
  Przelew poszedł na całe 1 zł. Ciekawe, co teraz?

 • fernandotorres123

  Oceniono 10 razy 10

  Wyobraźcie sobie scenariusz: 2,5 miliona płatników składek ZUS. Każdy dla idei / jaj / protestu wpłaca o 1 grosz za mało. ZUS wysyła 2,5 miliona listów poleconych za około 8 zł każdy = 20 milionów pieniędzy podatników w błoto. Ot, Polska.

 • wlkp88

  Oceniono 10 razy 10

  Płacił tysiące na ZUS dostanie emeryture jak dozyje 1200 i jeszcze ZUS zlodziejaszek straszy

 • ariels

  Oceniono 8 razy 8

  Sam koszt wysłania listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru to 8,50.

 • ko_mentator

  Oceniono 7 razy 7

  Mam tylko jedno pytanie: czy odpowiedzialny za ten debilizm został wykryty i zamiata ulice?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX