Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła 23 stycznia Generalny Pomiar Ruchu. Tego typu badanie przeprowadzane jest co pięć lat, a zebrane informacje są głównym źródłem informacji o ruchu drogowym w Polsce i służą m.in. do realizacji zadań związanych z zarządzaniem, utrzymywaniem oraz planowaniem sieci drogowej. Pomiary zostaną przeprowadzone w wybranych dziewięciu dniach roku, z czego cztery dni to obserwacja przez całą dobę, a pięć dni przez 16 godzin. Ostatni zaplanowany termin to 6 grudnia. Wyznaczono także terminy rezerwowe, jednak koszt wykonania pomiarów rośnie w nie o 50 procent.
Ostatnie badanie z 2015 roku wskazało, że według wskaźnika SDRR (Średni Dobowy Ruch Roczny), po polskich drogach porusza się 11178 pojazdów na dobę. Jest to wzrost o 14 proc. względem roku 2010. Najbardziej obciążonymi trasami były wtedy trasa S8 w Warszawie, autostrada A4 na odcinku w Katowicach oraz droga ekspresowa S86 na odcinku Sosnowiec - Katowice.
Na wyniki z tegorocznego badania trzeba będzie trzeba poczekać do przyszłego roku. Synteza wyników pomiaru ruchu ma być gotowa na wiosnę, a szczegółowe i opracowane dane pojawią się jesienią 2021 roku. Zainteresowani bardziej aktualnymi wynikami, mogą sprawdzić je na stronie GDDKiA, gdzie instytucja udostępnia co roku szczegółowe dane ze Stacji Ciągłych Pomiarów ruchu w wybranych lokalizacjach na sieci dróg krajowych.
GDDKiA poinformowało, że badanie będzie wykonywane w 2300 punktach, w porównaniu do 1950 punktów przed pięcioma laty. W zasadzie każdy punkt będzie korzystał przede wszystkim z metody wideoweryfikacji. Może zdarzyć się tak, że oprócz samochodów GDDKiA zarejestruje przypadkowo dane osobowe np. wizerunki przypadkowe osób znajdujący się w kadrze czy numery rejestracyjne pojazdów. Administratorem takich danych jest generalny dyrektor dróg krajów i autostrad, ale w sprawach związanych z ich przetwarzanie należy zgłosić się do inspektora danych pod adresem mailowym: iod@gddkia.gov.pl