Koronawirus straszy rynki na całym świecie. Na Wall Street najgorszy dzień od października, WIG20 mocno w dół

Poniedziałek był na światowych giełdach dniem mocnych spadków. Indeksy w USA zaliczyły najsłabszy dzień od października ubiegłego roku. W Europie przecena też była wyraźna, a warszawski WIG20 stracił ponad 3 proc. Mocno tanieje także ropa naftowa.

Koronawirus, który rozprzestrzenia się w Chinach, budzi poważne obawy inwestorów. Widać to było na poniedziałkowej sesji.

Giełdy na minusach przez obawy o wpływ wirusa z Chin

Giełdy w Azji są zamknięte z powodu obchodów nowego roku. Europejskie indeksy zaliczyły jednak mocno spadkowy dzień. W tym ta warszawska - WIG20 stracił blisko 3,3 proc. Niemiecki DAX zakończył dzień na 2,7-proc. minusie, a francuski CAC 40 spadł o prawie 2,7 proc.

Notowania głównych indeksów giełd w Europie, 27 stycznia 2020 r.Notowania głównych indeksów giełd w Europie, 27 stycznia 2020 r. Źrodło: investing.com

Zanurkowały też indeksy za oceanem. S&P 500 i Dow Jones straciły prawie 1,6 proc., Nasdaq niemal 1,9 proc. Traciły akcje spółek energetycznych i turystycznych, w tym linii lotniczych.

Indeks Dow Jones stracił 450 punktów na sesji 27 stycznia 2020 r.Indeks Dow Jones stracił 450 punktów na sesji 27 stycznia 2020 r. Źródło: investing.com

Inwestorzy obawiają się, że epidemia wirusa, który zabił już ponad 80 osób, może uderzyć w chińską gospodarkę. A ponieważ jest to gospodarka druga największa na świecie, może doprowadzić do spowolnienia globalnego wzrostu. Ponad 40 chińskich miast zostało w zasadzie zamkniętych - mieszkańcom nie wolno wyjeżdżać, zalecane jest pozostawanie w domach. I to w czasie, kiedy zwykle miliony Chińczyków podróżują, korzystając ze święta nowego roku.

Ryzyko spowolnienia powoduje, że pojawiają się obawy o mniejsze zapotrzebowanie na ropę naftową, stąd notowania tego surowca także były w poniedziałek na minusie. Wieczorem przecena amerykańskiej ropy WTI przekroczyła 2,5 proc. Europejska ropa typu Brent stracił 4 proc.

Więcej o:
Komentarze (9)
Koronawirus straszy rynki na całym świecie. Na Wall Street najgorszy dzień od października, WIG20 mocno w dół
Zaloguj się
 • bardzozimnylk

  Oceniono 14 razy 14

  Stary numer - na rynkach światowych ropa tanieje ale nie na polskich stacjach bo mają przecież jeszcze stare zapasy drogiej ropy. Kiedy ropa zacznie drożeć to tego samego wieczoru na stacjach będzie tą podwyżkę widać.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 6 razy 6

  Dojdzie do korekty wyceny całej chińskiej gospodarki. Po korekcie nie będzie drugą największą na świecie.

  To trochę jak z ZSRR na początku i pod koniec lat siedemdziesiątych.

 • louis_von_cypher

  Oceniono 1 raz 1

  ten wirus rosprzestrzenia się niczym aliexpress, ciekawe czy w paczkach też dostarczają?

 • saves

  Oceniono 3 razy 1

  I już w Niemczech, w Bawarii. Przypadek potwierdzony. A żymianie wynajdą najbardziej debilny pretekst, by zakręcić kursami.

 • janek223344

  Oceniono 3 razy 1

  aktualne na 28 stycznia zarażonych 4474 , wyleczonych 63, zmarło 107 , ropa taniej z obawy na mniejsze przemieszczanie się ludności we wszelakim transporcie

 • osobaniepozadana

  Oceniono 2 razy 0

  czy nie o to właśnie chodziło? pozdrawiam przyszłych emerytów lokujących składki na giełdach poprzez swe fundusze emerytalne

 • kublikowy_leming

  Oceniono 9 razy -5

  Nie taka była instrukcja, miało być, że GPW spada -3% przez PIS kto znowu nie posłuchał ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX