Akcyza na papierosy znowu wzrośnie? "Kolejna podwyżka może wywołać zmiany na rynku"

Rząd zamierza walczyć ze szkodliwymi uzależnienieniami obywateli. Z tego powodu do 2028 roku akcyza na papierosy wzrosnąć ma do 70 proc. ich ceny. W przyszłości podrożeją również wyroby alkoholowe.

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe od 1 stycznia 2020 roku uległa podwyższeniu o 10 proc. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach można spodziewać się kolejnych podwyżek. Jak podał we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna", w planach Narodowej Strategii Onkologicznej, za którą odpowiada Ministerstwo Zdrowia, pojawiła się wizja sukcesywnych podwyżek akcyzy.

Zobacz wideo

Akcyza na papierosy znowu w górę. 75 proc. ich ceny w 2028 roku

Obecnie akcyza wynosi 63-64 proc. ceny papierosów. Resort planuje jednak, żeby podatek na wyroby tytoniowe sukcesywnie rósł, by w 2028 roku zatrzymać się na poziomie 75 proc. ich ceny.  Celem tego jest zniechęcenie Polaków do palenia papierosów, a według danych Komisji Europejskiej podwyżki cen to najskuteczniejsza metoda. Tak drastyczne działanie jest, według Narodowej Strategii Onkologicznej, konieczne gdyż od lat na stabilnym poziomie 25 proc. utrzymuje się odsetek palaczy w społeczeństwie. Na podwyżkę akcyzy nie godzi się jednak Ministerstwo Finansów, które proponuje, aby stanęło na kompromisie w postaci 70-procentowej akcyzy. Eksperci wskazują jednak, że tak duża podwyżka cen wiązać się będzie z ryzykiem wzrostu szarej strefy.

Kolejna podwyżka może wywołać zmiany na rynku. Choćby w kwestii zwiększenia atrakcyjności przemytu, co może odbić się na wpływach do budżetu. Tymczasem akcyza od wyrobów tytoniowych jest drugim największym ich dostawcą po paliwach.

- tłumaczył Zbigniew Sobecki, ekspert podatkowy w zespole ds. cła i akcyzy w KPMG w rozmowie z "DGP". Ekspert przyznał jednak, że podwyżki cen są najskuteczniejszą metodą ograniczenia palenia w społeczeństwie. 

Wyższa akcyza, dodatkowe podatki - tak rząd walczy z używkami 

Polski rząd stara się walczyć z uzależnieniami wśród obywateli. W 2020 roku o 10 proc. wzrosła akcyza na wyroby tytoniowe oraz alkoholowe. Co więcej, popularne "małpki" mają zostać obwarowane dodatkowym podatkiem, choć i tak część wyrobów alkoholowych jest droższa z powodu wprowadzenia podatku cukrowego. W ten sposób rząd reaguje na doniesienia o tym, że Polacy piją obecnie rekordowo dużo alkoholu, zwłaszcza w butelkach o 100 i 200 ml pojemności. W walce z paleniem papierosów prym wiedzie z kolei Unia Europejska. W 2020 roku znikną z rynku papierosy mentolowe. 

Więcej o: