Akcyza na papierosy znowu wzrośnie? "Kolejna podwyżka może wywołać zmiany na rynku"

Rząd zamierza walczyć ze szkodliwymi uzależnienieniami obywateli. Z tego powodu do 2028 roku akcyza na papierosy wzrosnąć ma do 70 proc. ich ceny. W przyszłości podrożeją również wyroby alkoholowe.

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe od 1 stycznia 2020 roku uległa podwyższeniu o 10 proc. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach można spodziewać się kolejnych podwyżek. Jak podał we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna", w planach Narodowej Strategii Onkologicznej, za którą odpowiada Ministerstwo Zdrowia, pojawiła się wizja sukcesywnych podwyżek akcyzy.

Zobacz wideo

Akcyza na papierosy znowu w górę. 75 proc. ich ceny w 2028 roku

Obecnie akcyza wynosi 63-64 proc. ceny papierosów. Resort planuje jednak, żeby podatek na wyroby tytoniowe sukcesywnie rósł, by w 2028 roku zatrzymać się na poziomie 75 proc. ich ceny.  Celem tego jest zniechęcenie Polaków do palenia papierosów, a według danych Komisji Europejskiej podwyżki cen to najskuteczniejsza metoda. Tak drastyczne działanie jest, według Narodowej Strategii Onkologicznej, konieczne gdyż od lat na stabilnym poziomie 25 proc. utrzymuje się odsetek palaczy w społeczeństwie. Na podwyżkę akcyzy nie godzi się jednak Ministerstwo Finansów, które proponuje, aby stanęło na kompromisie w postaci 70-procentowej akcyzy. Eksperci wskazują jednak, że tak duża podwyżka cen wiązać się będzie z ryzykiem wzrostu szarej strefy.

Kolejna podwyżka może wywołać zmiany na rynku. Choćby w kwestii zwiększenia atrakcyjności przemytu, co może odbić się na wpływach do budżetu. Tymczasem akcyza od wyrobów tytoniowych jest drugim największym ich dostawcą po paliwach.

- tłumaczył Zbigniew Sobecki, ekspert podatkowy w zespole ds. cła i akcyzy w KPMG w rozmowie z "DGP". Ekspert przyznał jednak, że podwyżki cen są najskuteczniejszą metodą ograniczenia palenia w społeczeństwie. 

Wyższa akcyza, dodatkowe podatki - tak rząd walczy z używkami 

Polski rząd stara się walczyć z uzależnieniami wśród obywateli. W 2020 roku o 10 proc. wzrosła akcyza na wyroby tytoniowe oraz alkoholowe. Co więcej, popularne "małpki" mają zostać obwarowane dodatkowym podatkiem, choć i tak część wyrobów alkoholowych jest droższa z powodu wprowadzenia podatku cukrowego. W ten sposób rząd reaguje na doniesienia o tym, że Polacy piją obecnie rekordowo dużo alkoholu, zwłaszcza w butelkach o 100 i 200 ml pojemności. W walce z paleniem papierosów prym wiedzie z kolei Unia Europejska. W 2020 roku znikną z rynku papierosy mentolowe. 

Więcej o:
Komentarze (47)
Akcyza na papierosy znowu wzrośnie? Są nowe plany rządu w walce z uzależnieniami
Zaloguj się
 • artau

  Oceniono 27 razy 25

  "My, jeśli wygramy, nie będziemy Polakom podnosić podatków" b.szydło 2015

 • tomasz.rze

  Oceniono 19 razy 19

  "Rząd zamierza walczyć ze szkodliwymi uzależnieniami obywateli."
  Niemożliwe. Wypowiedzą konkordat?

 • strach_sie_bac

  Oceniono 16 razy 16

  Brakuje na pincet plusy, komuś trzeba wyciągnąć z portfela. Mnie to rybka, ale sóweren niebawem nieźle się wkurzy i dobrze.

 • minkipinki

  Oceniono 14 razy 14

  A potem kolejne podwyżki cen żywności w ramach walki z otyłością Polaków.

 • kms2x

  Oceniono 11 razy 11

  Skurweren chyba wycofa poparcie. Po paczkę fajków na Ukrainę?

 • aap.sa

  Oceniono 10 razy 10

  Papierosy i alkohol winne być sprzedawane osobom,
  które skończyły 80 lat i mają zgodę rodziców na piśmie.

 • minkipinki

  Oceniono 10 razy 10

  Suweren może się wqrwić. I dobrze.

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 10

  Ja palić przestałem 30 lat temu, pić pewnie też niebawem przestanę, bo w wieku bliżej 70 lat ile można - więc mnie to nisko wisi...
  Ale mina wkurw... "suwerena" będzie bezcenna ! :-)

 • pieknyinaczej

  Oceniono 9 razy 9

  Nie pale od urodzenia więc mam to w ( I ) 'ie .
  A jak by wszyscy Polacy nagle przestali palić , pić , tankować ( do autobusów wszyscy ) , dostawać mandaty - to po 2 miesiącach budżet by się zawalił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX