Nadpłaty składki ZUS. Co zrobić, aby odzyskać pieniądze?

ZUS jest winny przedsiębiorcom z tytułu nadpłat składek. Osoby prowadzące firmy mogą zdecydować, czy środki finansowe trafią z powrotem na ich konta czy na poczet przyszłych składek. Informujemy, co zrobić, aby odzyskać pieniądze.

Jak podaje money.pl, w takiej sytuacji znajduje się ponad milion przedsiębiorców. Rozwiązaniem może być przekazanie środków na poczet przyszłych składek, ale w wielu przypadkach nadpłaty dotyczą osób, które zamknęły działalność gospodarczą. ZUS odda im pieniądze bez jakichkolwiek problemów. 

Zobacz wideo

ZUS oddaje nadpłaty. Sprawdź, co trzeba zrobić

W 2019 roku w ZUS-ie znajdowało się aż 100 mln zł nadpłat pochodzących od przedsiębiorców, którzy przestali prowadzić firmy. Stan konta można sprawdzić w placówkach Zakładu bądź za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Aby otrzymać nadpłatę, należy złożyć wniosek określony formularzem RZS-P i tytułem "Wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek". Zwrotu nadpłaty można domagać w ciągu 5 lat od zamknięcia działalności.

We wniosku należy podać podstawowe dane firmy (NIP, REGON, nazwa, adres) oraz dane osobowe i kontaktowe płatnika. Należy również podać powód nadpłaty. Podatnik może zdecydować, gdzie trafią jego pieniądze. Wniosek można znaleźć na stronie ZUS

Przedsiębiorcy będą oddawać mniej ZUS-owi. Od 1 lutego wchodzi w życie Mały ZUS Plus

Mały ZUS Plus to rozszerzenie programu rządu, dzięki któremu mniejsi przedsiębiorcy będą opłacać niższe składki do Zakładu. Zgodnie z przepisami, które wkrótce wejdą w życie, z ulgi skorzystać będą mogły osoby prowadzące firmy, których przychód w roku kalendarzowym wyniesie maksymalnie 120 tys. zł, a przy tym miesięczny dochód nie będzie wyższy niż 6 tys. zł miesięcznie. Skorzystać z tego będzie mogło ok. 320 tys. przedsiębiorców

>>> Dowiedz się więcej: Mały ZUS Plus rusza już 1 lutego. Przedsiębiorcy zaoszczędzą kilkaset złotych miesięcznie. Jak skorzystać z ulgi?

Więcej o: