Brexit. Aż 400 tys. Polaków nadal nie złożyło wniosków pozwalających im pozostać w Wielkiej Brytanii

Jak wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej", blisko 400 tys. Polaków mieszkających na Wyspach nie złożyło jeszcze wniosków o nadanie statusu pozwalającego pozostać im w Wielkiej Brytanii. Czas na to jest do końca czerwca 2021 r.

Aby pozostać w Wielkiej Brytanii, konieczne jest złożenie wniosku o nadanie statusu osoby osiedlonej lub wstępnie osiedlonej. Ten pierwszy będzie należał się osobom, które na Wyspach są od przynajmniej 5 lat - będzie gwarantował pełne prawa, identyczne jak dla obywateli brytyjskich.

Wniosek należy złożyć w Home Office, czyli odpowiedniku polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jak wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej", na razie zrobiło to ponad 500 tys. Polaków mieszkających na Wyspach. Nadal jednak o status nie zaczęło się starać blisko 400 tys. osób. Teoretycznie mają one jeszcze sporo czasu - aż do 30 czerwca 2021 r. Ale warto nie zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę, gdyż mogą wyniknąć niespodziewane problemy związane np. z nieaktualnym dokumentem tożsamości. Z drugiej strony, kilka miesięcy temu pisaliśmy, że coraz więcej Polaków myśli o powrocie z Wielkiej Brytanii - może więc z pełną świadomością nie wnioskować o status osoby (wstępnie) osiedlonej.

W skali wszystkich krajów Unii, dane z końca 2019 r. wskazują, że stosowne wnioski w Home Office złożyło już 2,7 mln osób. Nie zrobiło tego jednak jeszcze 900 tys. obywateli Unii.

>>> Oko na świat. Co zmieni się dla nas po brexicie?

Zobacz wideo

Brexit już 31 stycznia

Choć formalnie Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej już w piątek 31 stycznia br., w praktyce jeszcze przynajmniej do końca 2020 r. będzie trwać okres przejściowy, w trakcie którego zachowane będą obecne zasady m.in. przepływu towarów i osób. W tym czasie brytyjskie władze będą negocjować z Unią w kwestii nowej umowy handlowej.

W środę 29 stycznia Parlament Europejski przyjął umowę dotyczącą warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To przedostatni krok na drodze do brexitu. W czwartek umowę mają zaakceptować dyplomaci z poszczególnych państw członkowskich.

Więcej o: