Sędzia Paweł Juszczyszyn zawieszony. Zmniejszono mu też wynagrodzenie. Ile zarabia się w sądach?

Robert Kędzierski
Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony, a jego pensję zmniejszono o 40 proc. Zakaz orzekania wiąże się z wymiernymi stratami finansowymi. Jakie zarobki obowiązują w sądownictwie? Od czego zależą? Przede wszystkim mają gwarantować niezawisłość.

>>> Zobacz także: Tadeusz Cymański komentuje dla Gazeta.pl ustawę dyscyplinującą sędziów

Zobacz wideo

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie decyzją Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego został zawieszony w obowiązkach. Jego pensja została zmniejszona o 40 proc. Oznacza to, że sędzia nie może orzekać, ale przez to jego wynagrodzenie będzie znacząco niższe.

Ile zarabiają sędziowie w Polsce? To zależy nie tylko od stażu

O zarobkach w sądownictwie wspomina konstytucja. Znajduje się w niej zapis, wedle którego sędziowie mają prawo do "warunków pracy i wynagrodzenia odpowiadających godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków".

Sędzia otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości od dwóch do trzech przeciętnych pensji obowiązującego w drugim kwartale roku poprzedniego. W 2019 roku wyniosło ono ok. 4,83 tys. zł. Oznacza to, że podstawa wynagrodzenia wynosi od ok. 9,6 do 14,4 tys. zł brutto.

Do tego doliczyć trzeba dodatek stażowy, który wynieść może od 5 do 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Sędziowie otrzymują też wynagrodzenia jubileuszowe - np. po 20 latach pracy jest to 100 proc. wynagrodzenia, a po 45 latach 400 proc.

Sędziowie otrzymują też dodatki - w zależności od pełnionych funkcji.

Kwestię zarobków w sądownictwie poruszył ostatnio raport firmy doradztwa strategicznego Bridge. Według niego w IV kwartale 2018 roku średnie miesięczne wynagrodzenie kształtowało się następująco:

  • w sądzie rejonowym - 11,62 tys zł. brutto
  • w sądzie okręgowym - 14,52 tys. zł brutto
  • w sądzie apelacyjnym - 17,16 tys. zł brutto
  • średnia pensja w sądach łącznie - 12,69 tys. zł brutto.

Analitycy podliczyli też zarobki asesorów i referendarzy. Zarobili oni odpowiednio 7,9 i 9,2 tys. zł.

Sędziowie mogą liczyć też na trzynaste pensje, od ich wynagrodzenia nie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie społeczne, są też uprawnieni do korzystania z pożyczek na specjalnych warunkach.

Osobny składnik wynagrodzenia przysługuje sędziom, którzy orzekają poza miejscem swojego zamieszkania.

Jedyną działalnością poza sądem, jaką może podjąć odpłatnie sędzia jest działalność dydaktyczna. Nie może on prowadzić działalności gospodarczej ani innej działalności zarobkowej.

Ile zarabiają sędziowie w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego?

W ustawie, która jest postawą powołana Izby Dyscyplinarnej, która wydała decyzję ws. sędziego Juszczyszyna, znajduje się zapis dotyczący zarobków. Zgodnie z nim sędziemu Izby Dyscyplinarnej oraz sędziemu delegowanemu do wykonywania czynności w tej Izbie przysługuje dodatek w wysokości 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego łącznie.

Czytaj też: Wojna o sądy uderza w biznes w Polsce. "Inwestor idzie z kapitałem tam, gdzie jest bezpiecznie"

Więcej o: