Komornik jednak nie zajmie renty 11-letniej Zuzi. "Przeprosił i kupił jej rower"

Komornik wycofał się z zajęcia renty 11-letniej Zuzi i zwrócił rodzinie pieniądze. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że doszło do tego dzięki interwencji resortu i Rzecznika Praw Dziecka. Wystosowano też wniosek dyscyplinarny wobec komornika.

Zuzia, 11-letnia mieszkanka Libiąża, po kilku latach po śmierci ojca dowiedziała się, że ma ponad milion złotych długu. Niespłacony przez jej ojca kredyt i odsetki doprowadziły do zajęcia znacznej części renty dziewczynki.

Na prośbę Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka prawdopodobnie będzie wznowione postępowanie spadkowe, które ma umorzyć zadłużenie. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla w komunikacie, że komornik wycofał się z zajęcia renty dzięki interwencji pod nadzorem wiceministra Sebastiana Kalety.

Komornik przeprosił i kupił rower

Resort wystąpił w tej sprawie do prezesa Sądu Rejonowego w Chrzanowie, przy którym działał komornik. Interweniowało też u prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie o zbadanie prawidłowości nadania klauzuli wykonalności egzekucji długu od dziewczynki. Zuzi zwrócono pieniądze ściągnięte z jej renty, skierowano też wniosek dyscyplinarny przeciwko komornikowi. "Komornik już przeprosił Zuzię i kupił jej rower, o jakim od dawna marzyła" - napisano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

>>> Marże najwyższe od 9 lat. Jakie będą konsekwencje dla kredytobiorców?

Zobacz wideo

O sprawie jako pierwszy napisał tygodnik "Wprost". Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że interwencję podjęło jeszcze wcześniej i zapowiada dalsze postępowanie.

Wiemy już, że zajęcie renty odbyło się niezgodnie z prawem, teraz badamy podstawy samej egzekucji, bo to też budzi wątpliwości

- podał wiceminister Kaleta.

Wartość kredytu ojca Zuzi - Piotra Sałaszewskiego - wynosiła ok. 320 tys. zł. Nie spłacał go już za życia i egzekucja komornicza ruszyła w 2005 r. Problem tylko w tym, że po śmierci pana Piotra w 2011 r. egzekucja powinna ulec zawieszeniu do czasu ustalenia spadkobierców.

Więcej o:
Komentarze (40)
Komornik jednak nie zajmie renty 11-letniej Zuzi. "Przeprosił i kupił jej rower"
Zaloguj się
 • thobold

  Oceniono 11 razy 7

  Śmieszne to nasze państwo, z płyty gipsowo-kartonowej. Zawiniła spółka windykacyjna Ultimo, kierując pozew i wniosek przeciw 11-latce o milion, ale oni mają miliony, ich minister nie ruszy.

  Zawinił minister - ten i wielu poprzednich, bo pomoc prawna w Polsce dla ludzi,których nie stać na prawnika za 100 euro na godzinę nie istnieje. Ani prywatna, ani państwowa. Ale siebie i swoich minister też nie ruszy.

  Kto więc będzie kozłem ofiarnym? Ano komornik, czyli jedyny koleś w tym łańcuszku uwalania obywatela, który nie ma wyboru i ma ustawowy obowiązek prowadzenia egzekucji; jakby odmówił też by miał dyscyplinarkę, bo Ultimo przecież komornikowi też nie odpuści.

  Minister zrobił show, odegrał dobrego cara i złych bojarów, media miały używanie kilka dni. A tymczasem tysiąc innych takich Zuzi, także młodszych, ma teraz to samo i nikt o nich nie napisze. A Ultimo i jej podobni windykatorzy nadal będą robić najlepszy interes w Polsce.

 • zz1026

  Oceniono 6 razy 6

  aha komornik ktory dziala na polecenie sadu bedzie ukarany a sad ktory nie zauwazyl ze ojciec od 3 lat nie zyje dalej sobie osadza?

  czy komornik moze skierowac wniosek do sadu i powiedzec ze egzekucji nie przeprowadzi bo ma taki kaprys?
  no nie moze
  wiec czemu karaja wykonawce a nie zleceniodawce

  czy ten debil w todze wogle czytal akta sprawy? czy trqadycyjnie przybil wyrok bez czytania w mysl zasady ze jak komus sie nie spodoba to sie odwola?

  w polsce nie trzeba reformy sadow trzeba ta bande rozgonic i powolac od nowa

 • hopsiupbec

  Oceniono 8 razy 6

  "Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że doszło do tego dzięki interwencji resortu i Rzecznika Praw Dziecka."

  I mediów. Gdyby nie one, Kaleta doopy by nie ruszył. A teraz cwaniakuje na TT.

 • baby1

  Oceniono 4 razy 4

  A mnie zastanawia jak to jest, że bank pożycza komuś 320 tys. zł na piękne oczy, bez żadnego zabezpieczenia. Tu się zaczął problem, a reszta, to konsekwencja tej niefrasobliwości wszystkich zaangażowanych w sprawę.

 • coelka

  Oceniono 3 razy 3

  Długi bankowe ulegają przedawnieniu, przedawnionego kredytu ściągnąć nie można legalnie, można sobie być jego właścicielem, ale ściągnąć go nie można. Dług na firmę się przedawnia po 3 latach, na osobę prywatna po 6. Polska to kraj mafijny gdzie ściągają długi, do których nie mają prawa.

 • darcys44

  Oceniono 3 razy 3

  Dobrze że chwilowo jeszcze w naszym państwie działa PR. Gdyby nie to ...

 • thobold

  Oceniono 5 razy 3

  Ale w sumie za co komornik musiał przepraszać? To jego praca, nie ma prawa odmówić egzekucji. Czemu nie przeprosiła spółka Ultimo, która bezmyślnie skierowała pozew i wniosek egzekucyjny? Czemu nie przeprosiło państwo, które olewa pomoc prawną dla słabszych obywateli jeszcze bardziej niż medyczną, a potem minister pod publiczkę łaja i karze człowieka, który jest na końcu łańcucha zaniedbań?

 • diabelmefisto

  Oceniono 4 razy 2

  No dobry pan. :/
  Może zamiast niszczyć sądy pisiory powinny skupić się na prokuraturze i komornikach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX