Dzieci mogą dziedziczyć dług. Prawnik: Historia 11-letniej Zuzi musi być przestrogą dla każdego

Historia 11-letniej Zuzi, która odziedziczyła liczący milion złotych dług po ojcu, bulwersuje. Gość programu "Studio Biznes" wyjaśnia skomplikowane mechanizmy dziedziczenia zobowiązań. Niezrozumienie przepisów może doprowadzić do życiowej tragedii.

Czy niczego nieświadome dzieci mogą dziedziczyć długi nie tylko po rodzicach, ale nawet po dziadkach? Historia 11-letniej Zuzi z Libiąża, która wstrząsnęła Polską, dowodzi, że taki czarny scenariusz jest możliwy. Przypomnijmy - dziewczynka dowiedziała się, że musi spłacić milion złotych kredytu zaciągniętego przez ojca, który zmarł, gdy miała dwa lata.

Jak jednak działa mechanizm przejmowania zobowiązań po przodkach? W jaki sposób i w jakim terminie należy złożyć odpowiednie dokumenty?

11-letnia Zuzia z długiem po ojcu. Prawnik wyjaśnia, jak uniknąć takiej sytuacji

Te kwestie szczegółowo wyjaśnił gość programu "Studio Biznes". Radca prawny Marcin Szołajski omówił sytuacje, w których teoretycznie znaleźć może się każdy. Spadek po zmarłym rodzicu, dziadku, babci, może bowiem negatywnie zaważyć na całym naszym życiu. Ochronę przed dziedziczeniem długu warto zapewnić również małoletnim.

Czytaj też: Dług po dziadkach? Ci seniorzy mogą zostawić spadkobiercom nawet... 26 mln zł do spłaty

Niestety na podjęcie odpowiednich działań jest tylko pół roku - po upływie tego terminu możemy "obudzić się" z długiem równie wysokim jak 11-letnia Zuzia.

Więcej o: