Dzieci mogą dziedziczyć dług. Prawnik: Historia 11-letniej Zuzi musi być przestrogą dla każdego

Historia 11-letniej Zuzi, która odziedziczyła liczący milion złotych dług po ojcu, bulwersuje. Gość programu "Studio Biznes" wyjaśnia skomplikowane mechanizmy dziedziczenia zobowiązań. Niezrozumienie przepisów może doprowadzić do życiowej tragedii.

Czy niczego nieświadome dzieci mogą dziedziczyć długi nie tylko po rodzicach, ale nawet po dziadkach? Historia 11-letniej Zuzi z Libiąża, która wstrząsnęła Polską, dowodzi, że taki czarny scenariusz jest możliwy. Przypomnijmy - dziewczynka dowiedziała się, że musi spłacić milion złotych kredytu zaciągniętego przez ojca, który zmarł, gdy miała dwa lata.

Jak jednak działa mechanizm przejmowania zobowiązań po przodkach? W jaki sposób i w jakim terminie należy złożyć odpowiednie dokumenty?

11-letnia Zuzia z długiem po ojcu. Prawnik wyjaśnia, jak uniknąć takiej sytuacji

Te kwestie szczegółowo wyjaśnił gość programu "Studio Biznes". Radca prawny Marcin Szołajski omówił sytuacje, w których teoretycznie znaleźć może się każdy. Spadek po zmarłym rodzicu, dziadku, babci, może bowiem negatywnie zaważyć na całym naszym życiu. Ochronę przed dziedziczeniem długu warto zapewnić również małoletnim.

Czytaj też: Dług po dziadkach? Ci seniorzy mogą zostawić spadkobiercom nawet... 26 mln zł do spłaty

Niestety na podjęcie odpowiednich działań jest tylko pół roku - po upływie tego terminu możemy "obudzić się" z długiem równie wysokim jak 11-letnia Zuzia.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (83)
Dzieci mogą dziedziczyć dług. Prawnik: Historia 11-letniej Zuzi musi być przestrogą dla każdego
Zaloguj się
 • roboter

  Oceniono 23 razy 23

  Skoro prawo dopuszcza dziedziczenie długu to dlaczego nie pomyśleć o dziedziczeniu innych przestępstw - na przykład morderstw ze szczególnym okrucieństwem. Za zmarłego przestępcę resztę wyroku odsiadywałaby najbliższa rodzina. Bo przecież czym to się różni? I tu i tu mamy odpowiedzialność zbiorową rodem ze stalinowskiej Rosji.

 • Loonax 007

  Oceniono 14 razy 14

  Dlatego trzeba na starość zaciągnąć wielki dług, kasę przechulać, a wszystko, co zostanie,przede wszystkim długi, zapisać skarbowi państwa. I odpłacic temu państwu z dykty za wszystkie te idiotyczne przepisy i chore prawo a la Ziobro.

 • lupinarsene

  Oceniono 11 razy 11

  Jakby chcieli to by jutro już wprowadzili poprawkę - zostało przecież ponad 2h... Zdążą uchwalić, a Prezydent podpisać... Muszą tylko chcieć...

 • pisdode

  Oceniono 16 razy 10

  O tym absurdzie prawnym nie od dziś wiadomo i nikt z tym nic nie robi. Po prostu państwo chroni lichwiarzy kosztem zwykłego obywatela. Takie prawo jak za Dickensa to wstyd dla III RP. To trzeba koniecznie zmienić ale PiS dużo mówi i powtarza w kółko słowo sprawiedliwość a prawa nie zmienia.

 • dante_waw

  Oceniono 9 razy 7

  Czyli nie bylo co podnosic wrzasku.. madry pan z tytulami wytlumaczyl nam niemadrej gawiedzi... ze spadek mozna odrzucic tylko trzeba to zrobic w ciagu 6 m-cy...

  Nie wytlumaczyl nam jednak jak do ch.. sad przyklepal wyrok komorniczy na nieboszczyka i jak ULTIMO wiedziac o tym szybko upomnialo sie o drugi wyrok na 11 latke....

  Wiemy natomiast ze teraz to juz za pozno... bo spadkobierczyni to gapa nie zdazyla w pol roku... cale szczescie ten szkodnik sadowy Ziobro interweniowal...

  I jak my niewyksztalcona gawiedz mamy teraz patrzec na wymiar sprawiedliwosci w Polsce i co mamy myslec o szkodniku Ziobrze???

 • freewma

  Oceniono 10 razy 6

  Takie bezprawie i nieprawiedliwość tylko w państwie PiS! Od 5 lat rządzą, a biedne dziecko dzięki takim zerom musi spłacać długi, bo trzymają się tylko stołków i dobro dzieci mają za nic!

 • Tadeusz Molenda

  Oceniono 10 razy 6

  Wtym nienormalnym kraju rządzący są w zmowie z bankami .Bank daje pożyczkę bez żyrantów emerytom,ci umierają i tu zaczyna się cyrk pod tytułem dziedziczenie długów stworzony przez nasz system prawny .Przykład drugi to parabanki które często przez internet rozdają pożyczki na lewy PESEL .Tu pojawia się pytanie kto to wymyślił i po co .Odpowiedzcie sobie sami na to pytanie kto w Polsce kręci na tym lody .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX