Czerwcowe emerytury mają być wyższe. Rząd planuje zmienić sposób liczenia wysokości świadczeń

Emeryci, którzy składają wnioski o emerytury w czerwcu, otrzymają niższe świadczenie. Rząd ma w planach zmienić przepisy w ten sposób, aby zlikwidować niesprawiedliwe liczenie świadczeń - pisze "Rzeczpospolita". Nowe prawo nie będzie jednak działać wstecz.

Niesprawiedliwość w liczeniu wysokości składek powstała na podstawie art. 25 i 25a ustawy o emeryturach i rentach. Dotyczy ona kwartalnych i rocznej waloryzacji świadczeń. Osoby, które składają wnioski w czerwcu, otrzymują świadczenie wyliczone na podstawie wskaźnika waloryzacji rocznej bez wliczania waloryzacji kwartalnych. Przeczekanie jednego miesiąca powoduje, że świadczenie może być wyższe o kilkaset złotych. Od kilku lat doradcy ZUS informują o niekorzystności przepisów i radzą, aby na emeryturę przejść w lipcu, ale stratnych może być nawet około 10 tys. osób. 

Zobacz wideo

Czerwcowe emerytury będą wyższe. Rząd chce zlikwidować niesprawiedliwość w wyliczaniu wysokości świadczenia 

Jak podaje "Rzeczpospolita", rząd ma w planach zlikwidowanie niekorzystnych przepisów jeszcze w tym roku. Na łamach dziennika plany wprowadzenia nowelizacji zapowiadał wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Konieczność wprowadzenia korekty potwierdziła również prezes ZUS.

Chodzi o to, aby osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu obowiązywała taka sama waloryzacja roczna i kwartalna składek i kapitału początkowego jak w innych miesiącach. Propozycja zmian pojawiła się już kilka lat temu. Dlatego jestem zdania, że trzeba to załatwić jak najszybciej. Emerytura przyznawana w czerwcu mogłaby być ustalana tak, jak gdyby był maj, jeśli byłoby to korzystniejsze dla osoby przechodzącej na emeryturę.

- powiedziała prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z "RP". 

Projekt nowelizacji, która korygowałaby niesprawiedliwe wyliczanie świadczeń jest już przygotowany, ale nie wiadomo, kiedy wejdzie w życie. Zmiana przepisów będzie prawdopodobnie dotyczyć tylko nowych świadczeniobiorców, gdyż wyrównanie świadczeń byłoby zabiegiem zbyt kosztowanym. 

Emerytury 2020. Co przygotował PiS dla emerytów i rencistów w tym roku? 

Zgodnie z rządowymi obietnicami emeryci w kwietniu bieżącego roku mieli otrzymać trzynastą emeryturę. Na razie jednak nie ma pewności, czy wypłacona zostaną ona w tym terminie, gdyż projekt ustawy może utknąć w Senacie. Ponadto, w 2020 roku minimalne świadczenie wynosi nie 1100 zł brutto, a 1200 zł brutto. Przypominamy również, że od 1 marca emerytury będą wyższe o ponad 3 proc. z tytułu waloryzacji

Więcej o:
Komentarze (32)
Czerwcowe emerytury mają być wyższe. Rząd planuje zmienić sposób liczenia wysokości świadczeń
Zaloguj się
 • paskudzbagien

  Oceniono 14 razy 8

  Przed wyborami Kaczyński i jego Ferajna są gotowi zjeść własne gOwno!

 • sztucznypolak

  Oceniono 14 razy 8

  "dotyczyć tylko nowych świadczeniobiorców, gdyż wyrównanie świadczeń byłoby zabiegiem zbyt kosztowanym"
  I to jest wlasnie panstwo z papieru.

 • bozena.z.rojowska

  Oceniono 8 razy 6

  Nie pojmuję dlaczego od lat oszukuje się ludzi :((( często nieświadomych .....

 • je2bny

  Oceniono 9 razy 3

  Nadal politycznie się prostytuują, aby tylko głosowali na złodziei.

 • ks-t

  Oceniono 6 razy 2

  To nie jest żaden koniec. Po prostu, znowu, jak w ubiegłym roku i jak dwa lata temu, zaczeli gadać. Efekt kumulacji waloryzacji kwartalnych będzie występował zawsze gdy mechanizm ich naliczania jest inny niż waloryzacji rocznej. Powinna być wprowadzona zasada, że zamiast waloryzacji rocznej w czerwcu stosuje się zawsze sumę waloryzacji kwartalnych z ostatnich 4 kwartałów, niezależnie od daty przejścia na emeryturę. To też da nierówne miesiące, czy kwartały, bo nie są równe miesiące wypłat. NIeregularne są premie i dodatki a także podwyżki. Obecna sytuacja jest niesprawiedliwa. Ja przechodziłem na emeryturę w sierpniu i dostalem 700 zł więcej niz naliczono mi w czerwcu, dlatego czekałem do III kwartału.

 • threemen

  Oceniono 2 razy 2

  Co za kretyństwo.

 • Andrzej Spyrka

  Oceniono 8 razy 2

  Kto uwierzy w te bajeczki......obiecanki przedwyborcze.....emeryci miejcie swoj rozum do cholery !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX