Największe kuźnie prezesów w Polsce. Dyplom którejś z tych uczelni ma prawie co piąty szef

Spośród kuźni kadr najwyższego szczebla w Polsce wyróżniają się trzy uczelnie. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest wśród nich liderem. Z jakiego powodu?

>>> Zobacz także: Blanka Lipińska w rozmowie z Łukaszem Kijkiem o biznesie. "Na książkach ciężko się zarabia"

Zobacz wideo

Kim jest statystyczny prezes polskiej firmy? Ma 53 lata, dyplom uczelni technicznej lub ekonomicznej, najczęściej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Politechniki Warszawskiej lub Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - wynika z analiz "Rzeczpospolitej". Dyplom którejś z z tych szkół wyższych ma prawie co piąty szef w Polsce.

Szkoła Główna Handlowa wyrasta na główną kuźnię prezesów

Co trzynasty jest absolwentem SGH. Najmniejsza uczelnia uplasowała się na szczycie zestawienia "kuźni prezesów" opracowanego na podstawie analizy rankingu Lista 2000 zawierającego wykaz największych polskich firm.

Dyplomem SGH pochwalić mogło się w roku 2019 7,67 proc. prezesów, Politechniki Warszawskiej 5,83, krakowskiej Akademii 5,67. Na dalszych miejscach w rankingu znalazły się m.in. Uniwersytet Warszawski (5,17 proc.), Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (4,67 proc.) czy Politechnika Wrocławska (4,5 proc.).

Andrzej Maciejewski z firmy Spencer Stuart w rozmowie z dziennikiem zauważa, że w ostatnich latach polscy menedżerowie w większym stopniu dbają o zdobycie wyższego wykształcenia. Często zdobywają dodatkowe dyplomy, np. Executive MBA.

Czytaj też: Tadeusz Kościński, minister finansów, ma jedynie średnie wykształcenie. Teraz tłumaczy

Polskie uczelnie na tle Europy

Jeszcze lepsze podstawy do mocnej pozycji zawodowej daje ukończenie uczelni zagranicznej. Wśród 20 najlepszych europejskich uczelni osiem zlokalizowanych jest w Wielkiej Brytanii - wynika z rankingu Times Higher Education (THE). Brytyjskie akademie zajęły trzy pierwsze miejsca rankingu THE, w pierwszej dziesiątce jest ich aż sześć.

Polskiej uczelni próżno szukać nawet w pierwszych dwóch setkach zestawienia. Najwyżej sklasyfikowane szkoły wyższe z naszego kraju to Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska, zajęły 252. pozycję w Europie (miejsca 501-600 na świecie). Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Jagielloński uplasowały się na 291. pozycji. 

Więcej o: