Oprocentowanie lokat rekordowo niskie. Za 10 tys. zł mniej niż 100 zł odsetek

Oprocentowanie lokat bankowych czy kont oszczędnościowych znajduje się na rekordowo niskim poziomie. Zakładając lokatę w grudniu 2019 roku, można było liczyć na zwrot na poziomie 1,21 proc.

Jak wylicza HRE Investments powołując się na statystyki NBP, oferty lokat są najgorsze od co najmniej kilkudziesięciu lat. Przy lokacie w wysokości 10 tys. zł odsetki w skali roku wyniosą zaledwie 98 zł. Taka kwota nie pozwala pokonać obecnie panującej inflacji. 

Zobacz wideo

Oprocentowanie lokat rekordowo niskie

Zgodnie z danymi banku centralnego. osoba, która wzięłaby lokatę w grudniu 2019 roku, mogłaby liczyć na 1,21 proc. odsetek. Jako że z zarobionych na lokacie pieniędzy bank musi odliczyć 19 proc. fiskusowi, ostatecznie na nasze konto z ulokowanych 10 tys. zł trafi zaledwie 98 zł. Co ciekawe, w 2018 roku mogliśmy liczyć na 1/3 więcej zysków, w 2014 roku dwa razy więcej, a ponad dekadę temu aż na 5-krotność obecnego zysku.

Należy przy tym pamiętać, że obserwujemy coraz szybszy wzrost cen. W grudniu inflacja wyniosła 3,4 proc. Oznacza to, że odsetki nie są w stanie pokryć obecnej inflacji. Gdyby rok temu założyć lokatę z zamysłem, aby odsetki pokryły wzrost cen, to musiałaby być ona oprocentowana aż na 4,2 proc. w skali roku. Zgodnie z szacunkami HRE Investments, jedynie pięć bankowych ofert jest w stanie to zrównoważyć. Mowa tu jednak o promocjach bądź ofertach limitowanych prezentowanych z licznymi obwarowaniami.

Polacy inwestują m.in. w nieruchomości 

Taki trend oznacza, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w obligacje skarbowe bądź nieruchomości w nadziei na osiągnięcie większych zysków. Widoczne jest to przede wszystkim na rynku mieszkaniowym, który mimo cen, przeżywa istny boom. W 2019 roku na sześciu rynkach sprzedanych zostało 65,4 tys. mieszkań, czyli o 0,8 proc. więcej niż w 2018 r. i o 10 proc. mniej, niż w rekordowym roku 2017. Część z nich zostanie przeznaczona na wynajem. 

Więcej o: