Efekt "Wiedźmina". Ten bohater ma szansę stać się jedną z polskich marek eksportowych

Serial "Wiedźmin" na Netfliksie na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego w ciągu ostatnich tygodni stał się jednym z najgorętszych tytułów. O sukcesie świadczy nie tylko szum w social mediach, ale także sprzedaż książek.

Szum wokół postaci Wiedźmina zaczął się na wiele miesięcy przed newsem o powstaniu serialowej produkcji. Ma w tym swój udział firma CD Projekt, której zawdzięczamy świetne gry, popularne wśród fanów gamingu na całym świecie. Netflix pomógł w dodatkowej promocji historii o bohaterze, który ma szansę stać się jedną z polskich marek eksportowych.

Wiedźmin. Książki i film

Co ciekawe, serial "Wiedźmin" największe triumfy święci zagranicą. Tradycyjnie podzielił krytyków, ale o sukcesie streamingowym produkcji decydują odbiorcy. Ci zagraniczni zdecydowanie opowiedzieli się za. W internecie wykwitł ogród memów, które widzowie i użytkownicy mediów społecznościowych zaczęli ochoczo krzewić.

Po premierze serialu za granicą Andrzej Sapkowski i jego saga zaczęli podbijać zestawienia bestsellerów książkowych. Jak poinformował serwis Film.org, autor jest teraz popularniejszy od takich sław jak George’a R.R. Martin, Tolkien czy nawet Stephen King i J.K. Rowling. W zestawieniu Amazona Sapkowski od ponad tygodnia zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych pisarzy. Pozycja "Ostatnie życzenie” znalazła się na liście bestsellerów "New York Timesa”. Jak poinformował Rafał Jackiewicz, head of marketing & loyalty księgarni TaniaKsiazka.pl, w IV kwartale 2019 r. firma sprzedała cztery razy więcej książek Andrzeja Sapkowskiego oraz "Wiedźmina" niż rok wcześniej.

>>>Zobacz też: Blanka Lipińska w rozmowie z Łukaszem Kijkiem. "Na książkach ciężko się zarabia"

Zobacz wideo

"The Witcher" wyprzedził "Mandalorian" (przebój konkurencyjnego Disney Plus) jako najbardziej pożądany serial na platformach streamingowych na świecie w tygodniu od 22 do 28 grudnia. Według firmy Parrot Analytics serial "The Witcher" był w owym okresie również najbardziej pożądanym serialem w Stanach Zjednoczonych. Odnotował 127 mln "demand expressions" (zagregowany wskaźnik uwzględniający m.in. oglądanie, kupowanie, komentowanie czy wyszukiwanie danego tytułu) w porównaniu ze 115 milionami dla Disneyowskiego "The Mandalorian", który przodował w Disney Plus w listopadzie. "The Witcher" przerwał również 21-tygodniową hegemonię 3. sezonu "Stranger Things" na czele zestawienia Parrot Analytics dla rynku amerykańskiego.

Bezprecedensowy buzz

Według zestawienia social firmy Brand24 z połowy stycznia 2020 na pierwszym miejscu pod względem liczby wzmianek o tej produkcji i najbardziej aktywnych krajów, które dyskutują o serialu, znajdują się Stany Zjednoczone. Na drugim miejscu Brazylia, a w następnej kolejności: Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, Niemcy, Kanada, Turcja i Włochy. Polska znajduje się dopiero na 11. miejscu. Analiza pokazuje również, że im dalej od premiery, tym więcej wzmianek na temat serialu odnotowuje zagranica.

Dwudziestkę najbardziej zainteresowanych programem krajów zamykają Tajlandia, Indie, RPA i Portugalia oraz Nigeria. Zestawienie dowodzi, że polscy widzowie znajdują się dopiero w drugiej dziesiątce tworzących internetowy buzz.

W 2017 roku, kiedy pojawiła się pierwsza informacja o tym, że Netflix ma zekranizować serial, w ciągu miesiąca było ponad 27 tys. polskojęzycznych wzmianek zawierających odmiany słowa "Wiedźmin". Liczba wzmianek na temat "Wiedźmina" oscylowała wokół 1 tys. dziennie. W ciągu miesiąca powstało prawie 10 tys. wpisów na ten temat, które wygenerowały zasięg w social mediach na poziomie ponad 9 mln osób. Rekordowy był dzień ogłoszenia newsa.

O mediach, marketingu i reklamie czytaj więcej na https://mmponline.pl/

Więcej o:
Komentarze (17)
Efekt "Wiedźmina". Ten bohater ma szansę stać się jedną z polskich marek eksportowych
Zaloguj się
 • antykonformista

  Oceniono 7 razy 5

  "ma szansę się stać"?

  To jeszcze się nie stał? Mało jest rzeczy z popkultury tak dobrze znane (a przede wszystkim szanowane, w przeciwieństwie na przykład do znanych choć nielubianych piosenkarzy) jak Wiedźmin. A już co się tyczy fantasy, to jest chyba pierwsza trójka, piątka na pewno.

  Dużo więcej już się z tematu nie da wycisnąć. To bohater dla dorosłych, więc "action" figurki i komiksy raczej odpadają. Jakiś papierowy system RPG można na tym postawić (a może już jest?) Ale to nadal nisza.

  Będą nowe gry i sezony serialu. I chyba wystarczy. Ma to swoje granice, bo nie każdy lubi fantasy, gry komputerowe, współczesne seriale itp.

 • silthor

  Oceniono 6 razy 4

  Autorze. Wiedźmin jest naszym towarem eksportowym od co najmniej blisko dekady (wydanie Wiedźmina 2 w 2011 r.), a już na pewno od 2015 r. (wydanie Wiedźmina 3).

 • paulogarnies

  Oceniono 6 razy 4

  Gdy tak czytam z uśmiechem i politowaniem ten jad nienawiści to wiem jedno..
  Polska to cudowna kraina, ale suweren w większości nie godny tego kraju.. To jakby świat wróżek zamieszkiwały wstrętne gnomy..

 • batnadziadow

  Oceniono 6 razy 0

  Jako fan książek i gier, Wiedźmin z Netflixa tylko mnie wnerwił. Nie jest to produkt dla polskich fanów a raczej dla zachodnich, którzy z książkami wcześniej nie mieli do czynienia. Jedno co jest dobre to szum, jaki marka wokół siebie robi, coś dobrego jeszcze z tego wyniknie.

 • baby1

  Oceniono 3 razy -1

  "Wiedźmin" się już sprzedał, więc nie wiem co jeszcze dziennikarz oczekuje. Przecież nie ma co liczyć, że będą jakieś inne superprodukcje z tego powodu.

 • user151

  Oceniono 7 razy -1

  Wyniki badań Brand24 oparł na danych z Facebooka? xD

 • mrpens

  Oceniono 13 razy -9

  POLSKICH, nie czerskich

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 17 razy -13

  Tak, tak. Wiedźmin polską marką eksportową jak grafen i auta elektryczne xD Rząd roześle egzemplarze po domach? Razem z 500 plus będzie kwartał netflixa? Grę zrobili ludzie, którzy mięli pojęcie o promocji. Sapkowski nie miał nigdy. Teraz (o niesprawiedliwy losie) za wszystkie chamstwa, wyzwiska i zachowania poniżej godności człowieka porządnego, udaje mu się przypomnieć o sobie. TVP już pokazała, jak potrafimy ogarnąć Wiedźmina. Może wystarczy, bo Polak nawet kamień może zepsuć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX