USA. "Oszust wszech czasów" twierdzi, że umiera i prosi o zwolnienie z więzienia

Przedsiębiorca Bernard Madoff odsiaduje w więzieniu dożywotni wyrok za stworzenie największej w historii USA piramidy finansowej. Teraz prosi sąd, by z powodów humanitarnych zwolniono go z zakładu karnego.

Liczący teraz 81 lat Bernard Madoff odsiaduje wyrok w więzieniu federalnym Butner w Północnej Karolinie od lipca 2009 roku. Skazany został w czerwcu tego samego roku na 150 lat więzienia za stworzenie największej w historii piramidy finansowej. Poszkodowanych w niej zostało około 13,5 tys. osób – głównie zamożnych członków nowojorskich elit. Madoff okradł ich na kwotę niecałych 65 mld dol. – tak przynajmniej śledczy oszacowali wysokość strat ofiar "oszusta wszech czasów", jak nazywały go amerykańskie media.

Teraz Madoff próbuje wyjść na wolność. Jego adwokaci złożyli wniosek w sądzie o zwolnienie z powodów humanitarnych. Oszust argumentuje w nim, że cierpi na śmiertelną niewydolność nerek i zostało mu najwyżej 18 miesięcy życia. We wniosku o zwolnienie nie kwestionuje przy tym powagi i skali czynów, których się dopuścił.

Aktualny wniosek Madoffa do sądu nie jest pierwszym tego rodzaju działaniem z jego strony. Prosił już o to samo we wrześniu 2019 roku. Wtedy wniosek odrzucono, argumentując głównie, że odmówił proponowanej mu przez więzienny szpital dializy nerek.

>>>Ucieczka niczym z filmu akcji. Policjanci nie mieli szans. Zobacz materiał wideo:

Zobacz wideo

Jest też list do prezydenta Donalda Trumpa

Madoff niezależnie od wniosków do sądu o zwolnienie z powodów humanitarnych, złożył też prośbę do Donalda Trumpa o ułaskawienie. Z informacji amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości wynika, że nie został on jeszcze rozpatrzony i nie wiadomo, kiedy to się może stać.

W 2013 roku Madoffa przeszedł w więzieniu zawał i już wtedy informowano o jego poważnej chorobie nerek. W 2014 roku na raka zmarł jego syn Andrew, a wcześniej, bo w 2010 roku, samobójstwo popełnił jego drugi syn Mark. W 2013 roku, w jednym z nielicznych jego wywiadów po zamknięciu w zakładzie karnym, mówił, że czuje się odpowiedzialny za śmierć Marka i jest to dla niego bardzo trudne.

Te słowa z jednej strony współgrały ze skruchą, którą Madoff okazywał w trakcie procesu sądowego, ale z drugiej kontrastowały z pierwszymi jego wypowiedziami po aresztowaniu. Wtedy ponoć głośno mówił przy współwięźniach - „Pi....yć moje ofiary. Woziłem się z nimi przez 20 lat, a teraz odsiaduję 150 lat”.

Więcej o:
Komentarze (118)
USA. "Oszust wszech czasów" twierdzi, że umiera i prosi o zwolnienie z więzienia
Zaloguj się
 • aa1000

  Oceniono 51 razy 51

  W Najjaśniejszej pan Madoff miałby jeszcze status podejrzanego.
  Szanowna prokuratura przesłuchiwałaby obecnie dziesięciotysięcznego poszkodowanego.

 • bartek.london

  Oceniono 59 razy 49

  w Polsce z taka wiedzą i umiejętnościami byłby prawą reką Ziobry, tworzylby kolejne SKOKI ood parasolem służb, udzialalby wywiadów w TVP jak to Tusk niszczył a on naprawia a jego ofiary bylyby oskarzone o ataki polityczne.

 • andrzej.duxa

  Oceniono 20 razy 20

  u nas wykorzystaliby umiejetnosci takiego Kryształa!

 • mistrzglobusa

  Oceniono 29 razy 19

  Połowa elit USA jest do zamknięcia i otrzymania takiego wyroku jaki ma Madoff, nie lepszy od niego jest Trump. Elity robią przekręty i unikają płacenia podatków poza granicami USA w USA ci najwięksi mają znajomości albo płacą mininmalne podatki. Niezliczona ilość ofiar chciwości banksterki giełdowej i bankowej pod egidą elit z USA.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 18 razy 16

  gościu dosyał wyrok za oszustwa, których skala jest uważana za największą a wy piszecie o nim- ''przedsiębiorca''???

 • Wojciech Joński

  Oceniono 13 razy 13

  To mi przypomina taki tekst: przed sądem toczy się proces synka, który zabił mamusię i tatusia. W ostatnim słowie prosi Wysoki Sąd o łagodny wymiar kary, jako że jest sierotą !

 • druga_wieza

  Oceniono 13 razy 11

  Niech odda te 65 miliardów, to pogadamy.
  Sorry, ale istotą więzienia jest to co go spotkało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX