Abonament RTV 2020. Kontrolerzy mogą zapukać do każdego. Jakie grożą kary? Ile wynosi abonament?

Abonament RTV 2020 wynosi tyle samo, co w ubiegłym roku. Informujemy, ile zapłacą użytkownicy radia, a ile posiadacze telewizora. Przypominamy też, ile wynoszą kary za niepłacenie abonamentu.
Zobacz wideo

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla każdej z osób posiadającej telewizor bądź radio. Ponadto, osoby kupujące nowy odbiornik mają obowiązek rejestracji go na poczcie w ciągu 14 od zakupu. Celem abonamentu RTV jest realizacja misji publicznej telewizji oraz radia. W teorii powinno go opłacać większość dorosłych Polaków, ale w praktyce na taki ruch decyduje się ok. 1/3 osób. W 2020 roku rząd zdecydował się utrzymać wysokość opłat z ubiegło roku. Należy jednak pamiętać o tym, że do naszych drzwi zapukać może kontroler, który sprawdzi, czy uiszczamy opłaty z tego tytułu.

Abonament RTV. Kto jest zwolniony z opłat? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami z obowiązku opłacania abonamentu zwolnionych jest 3,7 mln osób. W z tego tytułu rząd przyznaje publicznej telewizji i radiu rekompensatę w wysokości prawie 2 mld zł. Płacić za korzystanie z telewizora bądź radia nie muszą: 

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia;
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej;
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Abonament RTV 2020 r. Ile miesięcznie trzeba płacić?

Koszt abonamentu RTV w 2020 roku wynosi tyle samo, co w ubiegłym roku. Wysokość opłat zależna jest od kilku czynników. Osoby, które uiszczają opłaty jedynie na radio będą płacić mniej. Przysługują również ulgi w przypadku płacenia za kilka miesięcy z góry

  • Abonament RTV 2020 - dwa miesiące - 44,05 zł (za samo radio - 13,60 zł) 
  • Abonament RTV 2020 - trzy miesiące - 65,35 zł (za samo radio - 20,15 zł)
  • Abonament RTV 2020 - sześć miesięcy - 129,40 zł (za samo radio - 39,99 zł)
  • Abonament RTV 2020 - rok - 245,15 zł (za samo radio - 75,60 zł) 

W najbliższych miesiącach można spodziewać się kontroli urzędników Poczty Polskiej oraz przedstawicieli KRRiT. W przypadku nieopłacania abonamentu grozi kara w wysokości 30-krotności miesięcznej tej kwoty, czyli 681 zł. W ubiegłym roku grzywnę zapłaciło 10 tys. osób. 

Więcej o: