Gaz-System zbuduje tłocznię gazu w Gustorzynie. Będzie jedyną w polskiej części Baltic Pipe

Jak podał Gaz-System, wojewoda kujawsko-pomorski wydał pozwolenie na budowę tłoczni gazu w Gustorzynie. Nowy obiekt będzie jedyną tłocznią wybudowaną od podstaw w polskiej części Baltic Pipe.

- Polski system przesyłowy zostanie wzmocniony o nowoczesny obiekt - tłocznię gazu w Gustorzynie, która stanie się kluczowym elementem zapewniającym przesył gazu w stronę aglomeracji warszawskiej, Litwy oraz w kierunku południowo-wschodnim kraju - zapewnił Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu. Poprzez swoje centralne położenie tłocznia Gustorzyn będzie miała za zadanie sterowanie przepływem gazu w środkowej Polsce. Gaz-System podkreśla, że tłocznia w Gustorzynie będzie wykorzystywana nie tylko ze względu na inwestycję Baltic Pipe, ale także na potrzeby przyszłego interkonektora Polska-Litwa.

Projekt budowlany zatwierdzony przez wojewodę zakłada realizację inwestycji w dwóch etapach. Etap I obejmuje rozbudowę i budowę instalacji na terenie węzła przesyłowego i budowę tłoczni gazu Gustorzyn wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Etap II inwestycji obejmuje rozbudowę tłoczni o kolejny zespół agregatów sprężarkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą

- podał Gaz-System.

Baltic Pipe coraz bliżej

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który w Polsce realizowany jest przez zarządzający najważniejszymi gazociągami w kraju Gaz-System, a w Danii przez Energinet. Ma na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji ma w zamyśle wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu.

>>> Sen o potędze LOT. Po co kupuje niemieckiego Condora? W tej operacji może być kilka raf

Zobacz wideo

Zgodnie z zapowiedziami, gazociąg będzie mógł transportować 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld metrów sześciennych surowca z Polski do Danii. Przewiduje się, że prace budowlane mają rozpocząć się w 2020 r. Dzięki Baltic Pipe od października 2022 r. będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Decyzja lokalizacyjna dla polskiej części inwestycji

W pierwszych dniach stycznia wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiego odcinka Baltic Pipe. Obejmuje ona polską części gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego - od przekroczenia granicy wyłącznej strefy ekonomicznej do Zespołu Zaporowego Niechorze-Pogorzelica (woj. zachodniopomorskie) w rejonie wyjścia gazociągu na ląd. Tego samego dnia operator gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz firma Europipe podpisały w Warszawie umowę na dostawę rur do budowy podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe.

Więcej o: