Rządowe dopłaty na samochody elektryczne to niemal fikcja? Mogą skończyć się w kilka minut

Szumne zapowiedzi dotyczące dopłat na samochody elektryczne bledną z każdym dniem. Do kupujących najpierw poszedł sygnał, że dofinansowanie na auta wyniesie ok. 37 tys. zł. Dziś rząd przyznaje, że kwota na pewno będzie niższa. Problemem może okazać się też sposób rozdysponowania dopłat. W ciągu minut może nie być po nich śladu.

>>> Zobacz także: Czeska marka wkracza w erę elektromobilności. Sprawdzamy, jak jeździ pierwsza hybryda plug-in Skody – Superb iV

Zobacz wideo

Krzysztof Tchórzewski, który w poprzednim rządzie odpowiadał za resort energii, w listopadzie zapowiadał, że samochody elektryczne szybko zostaną objęte dopłatami. Kwota zwrotu wyglądała kusząco - miała wynieść maksymalnie 37,5 tys. zł.

Rząd ustawił dość niski próg wartości samochodu - by był objęty dopłatą jego cena nie mogła przekraczać 125 tys. zł. Początkowo wydawało się nawet, że modeli, które spełniają takie kryteria w zasadzie nie ma. Na sygnał ministerstwa zareagował jednak rynek - producenci samochodów dostosowali swoje oferty, niektórzy obniżyli ceny. Klienci wykazali spore zainteresowanie tematem, wydawało się, że samochody elektryczne dostaną w końcu obiecane przez premiera Mateusza Morawieckiego wsparcie.

Rząd obniża dopłaty i zmienia retorykę. Nie chce dotować "zabawek dla dorosłych"

I kiedy już oczyma wyobraźni wielu widziało swoje auta pod domem, rząd ogłosił, że po pierwsze wypłaty dotacji przesuwa - z 2019 na 2020 rok, a po drugie będą one mniejsze. Ile ostatecznie wyniosą? Tego nie wiadomo do dziś.

Ireneusz Zyska, powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego pełnomocnik rządu ds. OZE, a jednocześnie wiceminister klimatu, stwierdził, że "poziom kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych dopłaty do auta elektrycznego jest za wysoki".

Zyska powiedział coś jeszcze, co może świadczyć o zmianie retoryki rządu. - Jeśli zostanie zaburzona pewna równowaga, ktoś powie, że z jednej strony rząd wspiera w programach społecznych osoby wymagające wsparcia, ale jednocześnie nierównomiernie dotuje zabawki dla ludzi zamożnych" - stwierdził.

Dopłaty na samochody elektryczne mogą zniknąć w ciągu minut

Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów, w rozmowie "Rzeczpospolitą" przyznaje z kolei, że problemem będzie nie tylko wysokość dopłat, ale sposób ich rozdysponowania. - Na Słowacji zorganizowano to jak zakupy biletów na mecz i dotacje skończyły się w 4 minuty. W Polsce będzie tak samo  - stwierdza w rozmowie z dziennikiem.

Dopłat, z wyliczeń ekspertów, wystarczy na co najwyżej kilka tysięcy aut. Nie wiadomo dokładnie na ile, bo z 310 mln zł, które pierwotnie planowano na rozwój elektromobilności, nie wszystkie środki trafią na bezpośrednie dopłaty. Za część środków rząd zbuduje infrastrukturę dla elektryków.

Czytaj też: Niemcy. Przemysł samochodowy stawia na własne baterie

Wciąż nie wiadomo, czy z ulgi na zakup auta skorzystają wyłącznie osoby fizyczne, czy na dopłaty mogą liczyć też przedsiębiorcy. Rynek czeka na ruch ze strony rządu.

Więcej o:
Komentarze (43)
Rządowe dopłaty na samochody elektryczne to niemal fikcja? Mogą skończyć się w kilka minut
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 15 razy 13

  Hehe, czyli wyszły takie "darmowe leki dla seniorów" - darmowe są te, których seniorzy w ogóle nie potrzebują, za to podrożały te, bez których umrą. PiS z dykty w pełnej krasie.

 • antoszek22

  Oceniono 10 razy 8

  to jest taki sam przekręt jak dopłaty do solarów Pinokio ze strachu że unia obetnie dotacje , decyzja już była , wynegocjował , że podstawą do zmiany decyzji będzie fikcyjne zebranie wnioskow, które miały odpowiadać sumie którą to rząd powinien wydać na rozwój nowych źródeł energii .Unia zgodziła się na fikcję iż suma z zebranych wniosków to suma wydana przez Pinokia na modernizacje polskiej energetyki tyle, że to nie Pinokio a ludzie wydali tę kase, a zwroty maja nastąpić o ile rząd będzie jeszcze rządem .
  Udało się z elektrykami uda się z solarami

 • meki_majcher

  Oceniono 12 razy 8

  A wuj z dopłatami do elektromobilności.
  Mam nadzieję że Polski Program Kosmiczny, o którym tak pięknie perorował Krzywousty po objęciu stołka premiera, nie jest zagrożony ?

 • tempa-dzida2

  Oceniono 11 razy 7

  Kolejny dowód, że "rząd" nie ma pieniędzy !!!!!! Wszystko roztrwonili !!!!!!!
  CIĄGLE MAMIĄ BAJECZKAMI !!!!
  Ten "rząd" powinien natychmiast podać się do dymisji !!!!

 • wawiak57

  Oceniono 11 razy 5

  PIS z chęcią dopłaci do samochodów na węgiel, oczywiście polski, narodowy.

 • hopsasaitralala

  Oceniono 6 razy 4

  Po kiego grzyba dopłaty w jakimś oknie czasowym miesiąc, dwa albo pół roku...,
  albo wprowadzić na stałe taki program, albo wcale.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 6 razy 4

  I tak kochani wyborcy premier wraz z rzadem kolejny raz wydymal was w kaczy kuper .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX