Donald Trump przedstawił projekt budżetu USA. 2 mld dol. na budowę muru na granicy, cięcia w służbie zdrowia

Prezydent USA Donald Trump przedstawił projekt budżetu na 2021 roku. Według niego więcej środków finansowych ma otrzymać wojsko. Trump planuje natomiast cięcia budżetowe m.in. w służbie zdrowia.
Zobacz wideo

W 2021 roku suma wydatków ma wynieść 4,8 bln dol. Dystrybucja środków pokazuje, na które aspekty funkcjonowania państwa większy nacisk nakłada obecny prezydent Stanów Zjednoczonych. 

Donald Trump przedstawił budżet. Dodatkowe miliardy dla wojska 

Jak podaje "The New York Times", w przyszłym roku na wyższe wydatki o 740 mld dol. w skali roku miałoby liczyć wojsko. Spowodowane jest to rozwojem programu Space Force, którego celem jest próba wykorzystywania kosmosu przez wojsko. 

Będziemy mieć bardzo dobry budżet z bardzo potężnym budżetem wojskowym, ponieważ nie mamy wyboru.

- mówił Donald Trump. W planie zapisano też przeznaczenie 2 mld dol. na budowę muru na granicy USA z Meksykiem, dzięki któremu zmniejszyć miałaby się liczba nielegalnych imigrantów. Zgodnie z planem budżetowym ograniczone byłyby natomiast wydatki na służbę zdrowia, ochronę środowiska czy pomoc społeczną. 

Donald Trump prezentuje budżet. Taki podział wydatków to mrzonka

Projekt budżetu zaprezentowany przez Trumpa nie ma charakteru wiążącego, jest jedynie propozycją prezydenta Stanów Zjednoczonych, z której skorzystać może Kongres podczas uchwalania budżetu. Eksperci wskazują, że taki plan budżetowy to zabieg czysto polityczny, który nie ma szans na realizację. Wszystko dlatego, że w Izbie Reprezentantów przewagę mają Demokraci, więc prawdopodobnie nie zgodzą się na taki podział wydatków. 

Donald Trump jest prezydentem Stanów Zjednoczonych od 20 stycznia 2017 roku. Kolejne wybory prezydenckie są zaplanowane na listopad bieżącego roku. Trump będzie ubiegać się o reelekcję. 

>>> Dowiedz się więcej: Wybory prezydenckie w USA. George Soros: "Facebook pomoże Trumpowi wygrać wybory"

Więcej o: