Znamy wskaźnik waloryzacji w 2020 r. Oto, o ile w marcu wzrosną emerytury

Wskaźnik waloryzacji emerytur wyniesie w marcu 3,56 proc. O tyle - ale o nie mniej niż 70 zł - wzrośnie świadczenie każdego emeryta. Przykładowo, osoba, która dziś dostaje 2 tys. zł brutto, od marca będzie otrzymywała o ponad 71 zł więcej.

Znamy ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur, która nastąpi od 1 marca br. Wyniesie on 3,56 proc. Przynajmniej o tyle wzrośnie świadczenie każdego emeryta. To więcej, niż pierwotnie zakładał rząd, czyli 3,24 proc.

Co oznacza waloryzacja o 3,56 proc.? Dla przykładu, jeśli ktoś otrzymywał dotychczas emeryturę w wysokości 2,5 tys. zł brutto, od marca będzie dostawał o 89 zł brutto więcej (ok. 72 zł na rękę). 

Ale warto dodać, że osoby z emeryturami na poziomie ok. 1967 zł brutto będą mogły liczyć na bardziej sowitą waloryzację. Podwyżka będzie bowiem kwotowa i wyniesie 70 zł brutto (ok. 57 zł netto). Gdyby zastosowano wskaźnik waloryzacji 3,56 proc., skala podwyżki byłaby niższa.

Na jeszcze wyższą podwyżkę emerytury mogą liczyć osoby z prawem do emerytury minimalnej. Ta od marca wzrośnie ze 1100 zł do 1200 zł brutto (ok. 1025 zł na rękę).

Waloryzacja 2020 - o ile wzrosną emerytury? 

embed

>>> Czy nasze emerytury będą głodowe?

Zobacz wideo

Skąd wziął się wskaźnik waloryzacji 3,56 proc.?

Wskaźnik waloryzacji 3,56 proc. w 2020 r. stał się oficjalny po tym, jak we wtorek Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r. w stosunku do 2018 r. To ta wartość, obok tzw. inflacji emeryckiej (tj. średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów), wpływa na wysokość wskaźnika waloryzacji emerytur.

Wskaźnik waloryzacji emerytur to suma inflacji emeryckiej w 2019 r. (według styczniowych danych, wyniosła ona 2,6 proc.) oraz 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń. Ten wyniósł 4,8 proc., a jedna piąta z tej wartości to 0,96 proc. Łącznie zatem wskaźnik waloryzacji emerytur wyniesie w tym roku 3,56 proc. (2,6 proc. + 0,96 proc.). 

Więcej o:
Komentarze (28)
Znamy wskaźnik waloryzacji emerytur w 2020 r. Oto, o ile w marcu wzrosną emerytury
Zaloguj się
 • kola.777

  Oceniono 36 razy 26

  My weźmiemy po 80 tys premii ale i wam damy po 56 zł (rocznie 600 zł czyli 100 razy mniej) Głosujcie na nas

 • azibii

  Oceniono 22 razy 18

  pis - Dojna - Zmiana w pełnej Krasie...mało dla Emerytów bo trza szykować dla Rydza kilka mln. zł...
  - Zalewska nie wiedziała, że jej zastępca okrada Polski Czerwony Krzyż żeby płacić za jej kampanię
  - Ziobro nie miał pojęcia, że wiceminister Piebiak zieje wraz kolesiami nienawiścią, kłamstwami i jadem w sieci...a w MS założyli Farmę pis-Troli opłacanych z Naszych Podatków...nie wiedział, że dla Rydza Szkoły dał kilka mln. zł...
  - Kaczyński nie wiedział, że wieloletni szef Srebrnej współpracował z SB, a basie, piotrowicze, KUJDYjasińskie, przybłędskie itd...itp... to byłe SB-czki, TW, PZPR-OWCY... yaloslaff nie wiedział, że dwa mld. Zł. przeznaczyli na TROLLING Opozycjii w TVPiS Kur Fizji...
  - Morawiecki i Kamiński nie mieli pojęcia, że firmowany przez nich Banaś kryje konszachty syna z sutenerami, a pis-Mafia WYŁUDZAŁA vat Z MINISTER. w MLN. zŁ...
  - Duda nie wie, gdzie złamał konstytucję...choć kilkakrotnie podeptał Konstytucję...

 • borek-skorek

  Oceniono 15 razy 15

  Czyli emeryt dostający na rękę 2500 będzie miał 87 zł podwyżki, a jego miesięczne wydatki wzrosły już ok 300 zł. Oj się staruszek ucieszy.

 • lkolesio

  Oceniono 12 razy 12

  Kwota wolna od podatku. Nie finansować arcybelzebuba z Torunia.

 • twan48

  Oceniono 14 razy 10

  zywnosc 7% w gore prad 12% smieci 50% ,a waloryzacja 3,5.Cieszcie sie staruchy

 • dzidka17

  Oceniono 11 razy 9

  ja jestem ciekawa,myślę,że nie jestem w tym odosobniona jakie artykuły spożywcze,leki i inne produkty stanowią tzw. koszyk podstawowy do obliczania stopnia inflacji .
  Czy rządzącym wydaje się,że "ich" opowieści -bajki z mchu i paproci ,że Polakom "żyje się lepiej "trafiają do ludzi schorowanych,niedołężnych,niepełnosprawnych,samotnych,bezdzietnych? Otóż NIE ! Ci ludzie nie mają szans na dodatkowe pieniądze z tzw. "PLUSÓW" .Niektórzy żyją w skrajnej nędzy ale tego nikt się nie dowie z propagandowej gadzinówki TVP info itp.

 • antonia222

  Oceniono 9 razy 9

  nie warto pracować 40 lat i rodzić dzieci (Okresy nieskładkowe), bo ci co nie pracowali teraz maja waloryzacje kwotową, wiekszą niż inflacja, niedługo dogonia tych co pracowali, to na co to wszystko bylo? Trzeba było sie nie przemęczać.

 • hefajstos1

  Oceniono 9 razy 7

  PiS tworzy stanowiska w spółkach skarbu państwa, w rządzie jest zatrzęsienie wiceministrów, stworzono setki innych posad np pełnomocników rządu, gdzie zarobki sa wysokie aby wszyscy krewni i znajomi mogli czerpać pełnymi garściami z państwowej kasy.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 7 razy 5

  Pisowskie dbanie o osoby,które wypracowały dla mafii Kaczyńskiego klawe i dostatnie życie dostaną ochłapy w stylu polskich emerytów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX