14 sierpnia 2020 roku dniem wolnym od pracy? Jest projekt ws. jednorazowego święta

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek otrzymała propozycja ustanowienia jednorazowego święta narodowego upamiętniającego 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Pomysł zakłada, że piątek 14 sierpnia miałby być dniem wolnym od pracy.

Autorem petycji o ustanowienie 14 sierpnia 2020 r. jednorazowym świętem narodowym z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej jest warszawski radny PiS Paweł Zalewski. Wniosek trafił do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek w grudniu minionego roku. Paweł Zalewski składał ją już rok wcześniej na ręce wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. 

"Podczas obchodów 15 sierpnia 2020 r. będziemy czcić tych, którym zawdzięczamy obronione niepodległe państwo. Będziemy obchodzić setną rocznicę wielkiego zwycięstwa Wojska Polskiego nad Rosją bolszewicką" - czytamy. 

14 sierpnia dniem wolnym od pracy? Projekt nowego święta narodowego znajduje się w Sejmie 

Ustanowienie 14 sierpnia 2020 r. jednorazowym świętem, to jedno, ale projekcie ustawy znajduje się również zapis, który postuluje o to, że piątek 14 sierpnia miałby być dniem wolnym od pracy. 

Niniejsza epizodyczna ustawa pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, wydłuży czas na uroczystości do trzech dni, tj. od 14 do 16 sierpnia 2020 r. (...) Ustanowienie tak wcześnie tego jednorazowego dnia wolnego od pracy pozwoli uniknąć wszelkich niedogodności związanych z życiem osobistym mieszkańców, czy funkcjonowaniem zakładów pracy. 

- twierdzi pomysłodawca. 

Na razie nie wiadomo, czy petycja wejdzie w życie. Zgodnie z procesem legislacyjnym trafi ona do Komisji Spraw Petycji. Po analizie może uznać propozycję wnioskodawcy i wnieść projekt ustawy bądź odrzucić pomysł.

Zobacz wideo

Nowe święto państwowe już 19 lutego

Prezydent Andrzej Duda podpisał kilka dni temu ustawę, które ustanowiła 19 lutego Dniem Nauki Polskiej. W tym dniu w 1473 roku urodził się astronom Mikołaj Kopernik. Celem nowego święta państwowego jest uhonorowanie zasług polskich naukowców. To 12. święto państwowe w Polsce oraz piąte ustanowione podczas obecnych rządów PiS. Święto państwowe nie zawsze są dniem wolnym od pracy. Obecnie taką sytuacja mamy jedynie w przypadku trzech świąt. 

Więcej o:
Komentarze (24)
14 sierpnia 2020 roku dniem wolnym od pracy? Jest projekt ws. jednorazowego święta
Zaloguj się
 • nieprawomyslny

  Oceniono 15 razy 15

  To lepiej już 17 sierpnia, niektórzy patrioci nie wytrzeźwieją od 15 do poniedziałku..

 • pix_d

  Oceniono 17 razy 15

  Proponuję jeszcze wolne zrobić dla wszystkich w wakacje - tak jak szkoły, wiek emerytalny obniżyć do 40 - jak w służbach mundurowych i podnieść pensję minimalną do 5000 zł. A co! Kto bogatemu zabroni?!

 • zraluk7

  Oceniono 16 razy 14

  Zidiocenie wersja MAX.

 • aria.pura

  Oceniono 9 razy 9

  Jebnijta se 365 dni wolnych w roku. Przecież codziennie jest jak nie rocznica cudownego pierdnięcia, to świętej Zyty. Pieniądze są przecież z pińcetplusa, to po co robić.

 • szydlo4

  Oceniono 9 razy 9

  A jak wygląda ta polska nauka? Ano tak.

  Czemu w Polsce bieda? Popatrzcie. W 2017 roku na Świecie obywatele wszystkich krajów zgłosili 1.743.790 projektów wynalazczych (patentowych) w krajowych urzędach patentowych. W Polsce w tym samym roku zgłosili 953 projektów wynalazczych, czyli 0,055 % światowych. Ludność Polski to ok. 0,53 % ludności Świata. Wychodzi, że udział Polaka w zgłoszeniach jest ok. 10 X mniejszy niż udział Obywatela Świata. Czyżby średnio Polacy byli 10 x g...si od Obywateli Świata?

 • Zbig Lag

  Oceniono 10 razy 8

  Zróbmy wszystkie dni wolne od pracy i czcijmy, czcijmy, czcimy : urodziny prezesa i jego imieniny, datę pójścia do szkoły i datę jej ukończenia. Także liceum, studiów, pierwszej randki i wtrysku i tak kolejno aż dojdziemy do 365 dni świątecznych. To nm udaje się znakomicie, defilady, obchody, przemówienia wzniosłe i patetyczne, koncerty ku czci, procesje, capstrzyki, parady i inne bogoojczyźniane głupoty.

 • squadack

  Oceniono 10 razy 8

  Ale po co? Jeśli święto przypada w sobotę, to i tak należy się dzień wolny za sobotę. Art. 130 §1 kodeksu pracy.

 • pyss_na_pis

  Oceniono 7 razy 7

  Do roboty pisowski nieroby!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX