14 sierpnia 2020 roku dniem wolnym od pracy? Jest projekt ws. jednorazowego święta

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek otrzymała propozycja ustanowienia jednorazowego święta narodowego upamiętniającego 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Pomysł zakłada, że piątek 14 sierpnia miałby być dniem wolnym od pracy.

Autorem petycji o ustanowienie 14 sierpnia 2020 r. jednorazowym świętem narodowym z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej jest warszawski radny PiS Paweł Zalewski. Wniosek trafił do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek w grudniu minionego roku. Paweł Zalewski składał ją już rok wcześniej na ręce wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. 

"Podczas obchodów 15 sierpnia 2020 r. będziemy czcić tych, którym zawdzięczamy obronione niepodległe państwo. Będziemy obchodzić setną rocznicę wielkiego zwycięstwa Wojska Polskiego nad Rosją bolszewicką" - czytamy. 

14 sierpnia dniem wolnym od pracy? Projekt nowego święta narodowego znajduje się w Sejmie 

Ustanowienie 14 sierpnia 2020 r. jednorazowym świętem, to jedno, ale projekcie ustawy znajduje się również zapis, który postuluje o to, że piątek 14 sierpnia miałby być dniem wolnym od pracy. 

Niniejsza epizodyczna ustawa pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, wydłuży czas na uroczystości do trzech dni, tj. od 14 do 16 sierpnia 2020 r. (...) Ustanowienie tak wcześnie tego jednorazowego dnia wolnego od pracy pozwoli uniknąć wszelkich niedogodności związanych z życiem osobistym mieszkańców, czy funkcjonowaniem zakładów pracy. 

- twierdzi pomysłodawca. 

Na razie nie wiadomo, czy petycja wejdzie w życie. Zgodnie z procesem legislacyjnym trafi ona do Komisji Spraw Petycji. Po analizie może uznać propozycję wnioskodawcy i wnieść projekt ustawy bądź odrzucić pomysł.

Zobacz wideo

Nowe święto państwowe już 19 lutego

Prezydent Andrzej Duda podpisał kilka dni temu ustawę, które ustanowiła 19 lutego Dniem Nauki Polskiej. W tym dniu w 1473 roku urodził się astronom Mikołaj Kopernik. Celem nowego święta państwowego jest uhonorowanie zasług polskich naukowców. To 12. święto państwowe w Polsce oraz piąte ustanowione podczas obecnych rządów PiS. Święto państwowe nie zawsze są dniem wolnym od pracy. Obecnie taką sytuacja mamy jedynie w przypadku trzech świąt. 

Więcej o: