Dochód rozporządzalny. Czy Polacy są biedni na tle Europy? Czesi i Słowacy w kieszeni mają więcej

Porównanie poziomu życia pomiędzy poszczególnymi krajami Europy jest łatwiejsze, jeśli pod uwagę weźmiemy tzw. dochód rozporządzalny. Jest to ta część dochodu gospodarstwa domowego, którą przeznaczyć można na wydatki. Jak Polska wygląda na tle Europy?

>>> Zobacz także: Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Zobacz wideo

Eurostat opublikował statystykę, która pozwala porównać realną siłę nabywczą w poszczególnych krajach. Dane przedstawione na poniższej grafice nie przedstawiają żadnej realnej waluty - euro czy złotego - a dochód na osobę (z ang. per person, PPS).

W Polsce współczynnik wynosi 16,25 tys. Nie jest najniższy, ale na tle Europy tylko kilka krajów może pochwalić się gorszym wynikiem. Nie licząc Bułgarii w wielu krajach naszego regionu jest on tylko niewiele niższy od polskiego.

Siła nabywcza mieszkańców poszczególnych krajów wyrażona w wirtualnej walucie PPSSiła nabywcza mieszkańców poszczególnych krajów wyrażona w wirtualnej walucie PPS Dane: Eurostat, Fakt.pl, ilustracja: redakcja

Wyższym dochodem rozporządzalnym mogą natomiast pochwalić się Czesi (18,85 tys.PPS), Słowacy (17,69 tys. PPS), a nawet Litwini (18,39 tys.). Niewielki dystans dzieli nas do Estonii (15,96 tys.), Łotwy (15,13 tys.), Węgier (15,01 tys.) czy Rumunii (15,37 tys.).

Przepaść w dochodzie rozporządzalnym. Widać podział na Zachód i Wschód

Najwyższym dochodem rozporządzalnym pochwalić mogą się mieszkańcy Luksemburga, gdzie wynosi on 33,33 tys. Szwajcarzy i Niemcy są w niewiele gorszej kondycji - siła nabywca wyrażona w PPS wynosi tam odpowiednio 29,39 i 29,25 tys. Wysokim współczynnikiem może pochwalić się też Skandynawia - Szwecja czy Finlandia współczynnik PPS mają na poziomie 24 tys.

Kogo zatem w Europie gonimy? Portugalię, której PPS wynosi 18,51 tys. Hiszpania i Włochy, z wynikiem na poziomie 20,08 i 22,34 tys. są już poza naszym zasięgiem.

Płaca minimalna w UE. Polska dobrze wygląda tylko na tle sąsiadów

Płaca minimalna w krajach członkowskich Unii EuropejskiejPłaca minimalna w krajach członkowskich Unii Europejskiej Eurostat

Eurostat opublikował też dane dotyczące płacy minimalnej. Wynika z nich, że Unię Europejską pod względem wysokości płacy minimalnej można podzielić na trzy grupy. W pierwszej znajdziemy dziewięć państw znajdujących się na wschodzie UE, które oferują wynagrodzenie na poziomie 400-600 euro. W tym gronie przewodzi właśnie Polska z pensją minimalną na poziomie 611 euro. Powyżej progu 600 euro zarabia się też na Litwie (607 euro).

Czytaj też: GUS podał oficjalne dane. Wiemy ile wynosi średnia krajowa w 2019 roku. Wzrosła o 7 procent

Na dalszych pozycjach plasuje: Estonia (584 euro), Słowacja (580 euro), Czechy (575 euro), Chorwacja (546 euro), Węgry (487 euro), Rumunia (466 euro) oraz Łotwa (430 euro). Na minus wyróżnia się Bułgaria z płacą minimalną na poziomie 312 euro. 

Więcej o:
Komentarze (104)
Dochód rozporządzalny. Czy Polacy są biedni na tle Europy? Czesi i Słowacy w kieszeni mają więcej
Zaloguj się
 • aron2004

  Oceniono 20 razy 16

  Ależ to musi być policzek dla Węgrów że w Rumunii żyje się lepiej. 30 lat temu Rumunia była uważana za totalne dziadostwo a Węgry za prawie-zachód.

 • glencok

  Oceniono 36 razy 16

  Z jednej strony wiadomo że jesteśmy dziadami Europy bo mieliśmy my i nasi sąsiedzi socjalizm przez 50 lat, ale gdyby ciemna masa nie wybierała w dwóch ostatnich wyborach które przypadły na mega dobrą koniunkturę gospodarczą w Europie miernot bez umiejętności zarządzania państwem do władzy moglibyśmy liczyć na jakiś tam wolny wzrost siły naszego pieniądza. A tak skończy się kasa na 500+ i będziemy jeszcze większymi dziadami

 • adkrawczyk

  Oceniono 5 razy 5

  Nie długo Rumuny nas przeskoczą

 • remo29

  Oceniono 15 razy 5

  Rumunia, Węgry, Bułgaria, doborowe towarzystwo na miarę pisowskich możliwości.

 • xynat

  Oceniono 8 razy 4

  Chyba się jeszcze nie obudziłem. Kawy mi trzeba. Ależ mamy ocieplenie klimatu. Poziom mórz tak się podniósł, że Dania zatonęła.

 • szydlo4

  Oceniono 11 razy 3

  Czemu Polska biedna? No to popatrzcie.
  A doświadczenie jest takie, jakie właśnie oglądamy, czy przeżywamy. Wszystkie katolickie kraje na świecie to kraje najbiedniejsze. Najbogatsze kraje to kraje religijnie obojętne. Nie ma na świecie bogatego kraju katolickiego. Katolickie kraje są tak biedne i tak źle zarządzane, że nie potrafią zorganizować stanowisk pracy dla swych obywateli. Obywatele krajów katolickich muszą, więc wyjeżdżać do krajów religijnie obojętnych "za chlebem", opuszczają swe rodziny i znajomych. Ciężko im tam szczególnie, że wykonują najbardziej ciężkie i niebezpieczne prace. Zarobione pieniądze przywożą do Polski, aby rządziciele i przeciwnicy reformacji mogli sobie dobrze żyć.

  Kraje, które wyzwoliły się od katolicyzmu (Rzymu, Watykanu) wnet stały się bogate i potężne: 1. Samo Cesarstwo Rzymskie, potężne przecież 4,6 M km2, 56 M ludności padło w 476 roku po przyjęciu katolicyzmu jako religii państwowej w 396 roku. Potem to już 7 wieków ciemnego Średniowiecza pod rządami KK. A tu słyszymy o konieczności powrotnej chrystianizacji Europy!!! 2. Rzym w tym czasie zjechał z 1,2 miliona do ok. 30 tysięcy, zdewastowany bałaganem, chorobami (szczególnie po awariach akweduktów) i katolickim bezprawiem. 3. Litwa przyjęła chrześcijaństwo na początku XIII w., a już pod koniec tego wieku wywaliła je i rozszerzyła swe państwo od morza do morza. Przyjęła znów katolicyzm w sojuszu z Polską w końcu XIV wieku, razem całkowicie upadły w XVIII/XIX w. 4. Anglia po wyrzuceniu katolików stała się światową potęgą pokonując potężna dotychczas katolicką Hiszpanie, która, jako katolicka, już nigdy nie odzyskała swej wielkości. 5. Prusy po wyrzuceniu katolików zjednoczyły państwa niemieckie i już jako Niemcy stali się najbogatsi w Europie, 6. Niderlandy, 7. Dania, 8. Szwecja po likwidacji katolicyzmu zajęła pół Europy. 9. Rosja, po likwidacji zwierzchnictwa Konstantynopola i pokonaniu Szwedów stała się potęgą światową, 10. Francja, po Wielkiej Rewolucji Francuskiej i odrzuceniu kleru od władzy podbiła prawie całą Europę i stała się światową potęgą. 11. USA ustanawiając niezależność od jakiejkolwiek religii stała się światową potęgą, 12. Chiny, nie dopuszczając żadnej religii do wpływu na państwo, staje się następną światową potęgą. 13. Irlandia, katolicka przed wojną bieda okrutna z ok. 2 M zmarło z głodu, duża emigracja za chlebem do Ameryki. Po wojnie niekończące się walki katolików z protestantami o Irlandie Północną itd. Przychodzi nowe pokolenie rozlicza Kościół Katolicki (Raport Murphy'ego, 2009) za jego bezeceństwa. Irlandia staje się krajem protestanckim i szybko awansuje do grupy bogatych krajów; chłonie dużą część polskich biedaków przyjeżdżających tu za chlebem. 14. Itd., itd. Doświadczenie historyczne, światowe pokazuje wyraźnie, że w danym kraju nie może być dwuwładztwo religijno-państwowe!!!

  Czemu w Polsce bieda? Popatrzcie. W 2017 roku na Świecie obywatele wszystkich krajów zgłosili 1.743.790 projektów wynalazczych (patentowych) w krajowych urzędach patentowych. W Polsce w tym samym roku zgłosili 953 projektów wynalazczych, czyli 0,055 % światowych. Ludność Polski to ok. 0,53 % ludności Świata. Wychodzi, że udział Polaka w zgłoszeniach jest ok. 10 X mniejszy niż udział Obywatela Świata. Czyżby średnio Polacy byli 10 x g...si od Obywateli Świata?

  Ambicje wielkie. Przywództwo Krajów Trójmorza!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX