Dochód rozporządzalny. Czy Polacy są biedni na tle Europy? Czesi i Słowacy w kieszeni mają więcej

Porównanie poziomu życia pomiędzy poszczególnymi krajami Europy jest łatwiejsze, jeśli pod uwagę weźmiemy tzw. dochód rozporządzalny. Jest to ta część dochodu gospodarstwa domowego, którą przeznaczyć można na wydatki. Jak Polska wygląda na tle Europy?

>>> Zobacz także: Alarmujące dane GUS pokazują jak szybko wymiera Polska. Czekają nas głodowe emerytury?

Zobacz wideo

Eurostat opublikował statystykę, która pozwala porównać realną siłę nabywczą w poszczególnych krajach. Dane przedstawione na poniższej grafice nie przedstawiają żadnej realnej waluty - euro czy złotego - a dochód na osobę (z ang. per person, PPS).

W Polsce współczynnik wynosi 16,25 tys. Nie jest najniższy, ale na tle Europy tylko kilka krajów może pochwalić się gorszym wynikiem. Nie licząc Bułgarii w wielu krajach naszego regionu jest on tylko niewiele niższy od polskiego.

Siła nabywcza mieszkańców poszczególnych krajów wyrażona w wirtualnej walucie PPSSiła nabywcza mieszkańców poszczególnych krajów wyrażona w wirtualnej walucie PPS Dane: Eurostat, Fakt.pl, ilustracja: redakcja

Wyższym dochodem rozporządzalnym mogą natomiast pochwalić się Czesi (18,85 tys.PPS), Słowacy (17,69 tys. PPS), a nawet Litwini (18,39 tys.). Niewielki dystans dzieli nas do Estonii (15,96 tys.), Łotwy (15,13 tys.), Węgier (15,01 tys.) czy Rumunii (15,37 tys.).

Przepaść w dochodzie rozporządzalnym. Widać podział na Zachód i Wschód

Najwyższym dochodem rozporządzalnym pochwalić mogą się mieszkańcy Luksemburga, gdzie wynosi on 33,33 tys. Szwajcarzy i Niemcy są w niewiele gorszej kondycji - siła nabywca wyrażona w PPS wynosi tam odpowiednio 29,39 i 29,25 tys. Wysokim współczynnikiem może pochwalić się też Skandynawia - Szwecja czy Finlandia współczynnik PPS mają na poziomie 24 tys.

Kogo zatem w Europie gonimy? Portugalię, której PPS wynosi 18,51 tys. Hiszpania i Włochy, z wynikiem na poziomie 20,08 i 22,34 tys. są już poza naszym zasięgiem.

Płaca minimalna w UE. Polska dobrze wygląda tylko na tle sąsiadów

Płaca minimalna w krajach członkowskich Unii EuropejskiejPłaca minimalna w krajach członkowskich Unii Europejskiej Eurostat

Eurostat opublikował też dane dotyczące płacy minimalnej. Wynika z nich, że Unię Europejską pod względem wysokości płacy minimalnej można podzielić na trzy grupy. W pierwszej znajdziemy dziewięć państw znajdujących się na wschodzie UE, które oferują wynagrodzenie na poziomie 400-600 euro. W tym gronie przewodzi właśnie Polska z pensją minimalną na poziomie 611 euro. Powyżej progu 600 euro zarabia się też na Litwie (607 euro).

Czytaj też: GUS podał oficjalne dane. Wiemy ile wynosi średnia krajowa w 2019 roku. Wzrosła o 7 procent

Na dalszych pozycjach plasuje: Estonia (584 euro), Słowacja (580 euro), Czechy (575 euro), Chorwacja (546 euro), Węgry (487 euro), Rumunia (466 euro) oraz Łotwa (430 euro). Na minus wyróżnia się Bułgaria z płacą minimalną na poziomie 312 euro. 

Więcej o: