Brexit zatrzymał gospodarkę Wielkiej Brytanii. Zerowy wzrost PKB w ostatnim kwartale w UE

Zero. Tyle wyniosła dynamika PKB w Wielkiej Brytanii w czwartym kwartale minionego roku w porównaniu z trzecim kwartałem. Gospodarka kraju jest w stagnacji. Winna ma być między innymi niepewność związana z brexitem.

Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej 31 stycznia - w każdym razie formalnie, bo w praktyce do końca tego roku trwa okres przejściowy.

>>>Co to oznacza dla Polaków? Czy by polecieć do Londynu trzeba mieć paszport? Zobacz krótkie wyjaśnienie:

Zobacz wideo

Czwarty kwartał 2019 roku był więc ostatnim pełnym kwartałem obecności Brytyjczyków w UE. Dla ich gospodarki był to czas stagnacji i brexit miał tutaj swój wpływ.

Wielka Brytania. Brexit zatrzymał gospodarkę

W ostatnich trzech miesiącach minionego roku PKB Wielkiej Brytanii nie zmienił się wobec trzeciego kwartału - wzrost wyniósł zero. Kwartał wcześniej Brytyjczycy mieli 0,5 proc. wzrostu (po rewizji).

Brytyjski urząd statystyczny podaje też dane, które mogą nieść cień optymizmu - w samym listopadzie gospodarka skurczyła się o 0,3 proc., ale już w grudniu tak samo wzrosła.

Wpływ na kwartalny odczyt miała mieć między innymi niepewność polityczna i niepokój związany z brexitem. To w grudniu na Wyspach odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, które - dzięki wygranej partii Borisa Johnsona - umożliwiły przełamanie impasu w brytyjskim parlamencie i wyrażenie przez niego zgody na umowę w sprawie opuszczenia Wspólnoty.

Spowolnienie widać szczególnie w branży przemysłowej, zresztą trwa ono od miesięcy. Sektor produkcyjny skurczył się o 1,1 proc. Spadały też inwestycje firm - wolą one przeczekać czas niepewności. Gospodarkę napędzają konsumenci, wzrost wydatków gospodarstw domowych wspomaga PKB od czasu referendum z 2016 roku, ale tym razem był on najwolniejszy od czterech lat - wyniósł 0,1 proc. W takim samym, niewielkim tempie rósł sektor usługowy, który odpowiada za trzy czwarte brytyjskiego PKB.

W porównaniu z czwartym kwartałem 2018 roku, czyli w ujęciu rok do roku, wzrost wyniósł 1,1 proc. i jest to najsłabszy odczyt od pierwszego kwartału 2018. W całym 2019 roku gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła o 1,4 proc.

Boris Johnson ma przed sobą trudne negocjacje

Oczywiście brexit nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na kondycję brytyjskiej gospodarki. Spowolnienie widać w strefie euro, zresztą jako całość w czwartym kwartale wzrosła ona o zaledwie 0,1 proc., przy czym na przykład PKB Francji się skurczył.  Do tego dochodzą napięcia handlowe, nie tylko na linii USA-Chiny oraz USA-Europa.

Jednak dla wielu działających na Wyspach firm kluczowe jest to, jak zakończą się rozmowy na linii Londyn-Bruksela w kwestii przyszłego porozumienia handlowego. Na uzgodnienie tej umowy strony mają czas do końca tego roku. Premier Boris Johnson zapewnia, że okresu przejściowego nie zamierza przedłużać, a pojawiają się obawy, że z powodu wagi i trudności negocjacji, 11 miesięcy może nie wystarczyć.

Więcej o:
Komentarze (85)
Brexit zatrzymał gospodarkę Wielkiej Brytanii. Zerowy wzrost PKB w ostatnim kwartale w UE
Zaloguj się
 • trudnyrynek

  Oceniono 60 razy 36

  przecietny Anglik za kilka miesiecy zobaczy jak dal sie zmanipulowac swoim politykom , zobaczy po cenach NA WSZYSTKO I ZA WSZYSTKO .

 • fakie

  Oceniono 38 razy 26

  Nalesnik Gove potwierdzil, ze jednak beda kontrole na granicach. Bacon and egg butties beda szly jak woda wsrod kierowcow czekajacych po kilka dni na odprawe - dzieki temu brytyjska gospodarka na pewno ruszy ostro z kopyta :D

 • onuce-precz

  Oceniono 37 razy 19

  po breksicie przestałem kupować na BP i SHELLU. BREXIT MUSI BOLEC! nie mam nic do anglikow ale moje kasy póki sa poza unia nie dostana. dostana je europejskie kraje, nawet niemcy :) a za paliwo które kupuje utrzymuje sie jedna osoba miesięcznie, zawsze coś.

 • agenciputinawon

  Oceniono 38 razy 18

  To dopiero początek, teraz zacznie się ostry zjazd w dół PKB.

 • aron2004

  Oceniono 25 razy 17

  Wstali z kolan.

 • redstag

  Oceniono 18 razy 16

  Oni mają zero i mamy zero, zbyszka zero.

 • tango-s

  Oceniono 23 razy 11

  Unia nie będzie ratować wartości funta tak jak zrobiła w grecji.

 • agfaphoto

  Oceniono 26 razy 10

  jest taka chińska bajka o braciach LI. Było ich pięciu, wiecznie skłóconych ze sobą. Stary ojciec wezwał ich do siebie każąc wziąć z sobą po dwa patyki. I powiedział : Osobno jesteście jak ten patyk, łatwy do złamania ale jeśli będziecie trzymać się w zgodzie razem To jesteście jak ta wiązka patyków. .. Zademonstrował i choć użył mnóstwo energii nie zdołał złamać wiązki. A więc : wyłącz TVP info a włącz myślenie !

 • precz_z_komunia

  Oceniono 21 razy 7

  Ciekawe kiedy funt będzie warty funta kłaków :-)
  Albo jeszcze mniej :-)
  Jak rubel :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX