Brexit zatrzymał gospodarkę Wielkiej Brytanii. Zerowy wzrost PKB w ostatnim kwartale w UE

Zero. Tyle wyniosła dynamika PKB w Wielkiej Brytanii w czwartym kwartale minionego roku w porównaniu z trzecim kwartałem. Gospodarka kraju jest w stagnacji. Winna ma być między innymi niepewność związana z brexitem.

Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej 31 stycznia - w każdym razie formalnie, bo w praktyce do końca tego roku trwa okres przejściowy.

>>>Co to oznacza dla Polaków? Czy by polecieć do Londynu trzeba mieć paszport? Zobacz krótkie wyjaśnienie:

Zobacz wideo

Czwarty kwartał 2019 roku był więc ostatnim pełnym kwartałem obecności Brytyjczyków w UE. Dla ich gospodarki był to czas stagnacji i brexit miał tutaj swój wpływ.

Wielka Brytania. Brexit zatrzymał gospodarkę

W ostatnich trzech miesiącach minionego roku PKB Wielkiej Brytanii nie zmienił się wobec trzeciego kwartału - wzrost wyniósł zero. Kwartał wcześniej Brytyjczycy mieli 0,5 proc. wzrostu (po rewizji).

Brytyjski urząd statystyczny podaje też dane, które mogą nieść cień optymizmu - w samym listopadzie gospodarka skurczyła się o 0,3 proc., ale już w grudniu tak samo wzrosła.

Wpływ na kwartalny odczyt miała mieć między innymi niepewność polityczna i niepokój związany z brexitem. To w grudniu na Wyspach odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, które - dzięki wygranej partii Borisa Johnsona - umożliwiły przełamanie impasu w brytyjskim parlamencie i wyrażenie przez niego zgody na umowę w sprawie opuszczenia Wspólnoty.

Spowolnienie widać szczególnie w branży przemysłowej, zresztą trwa ono od miesięcy. Sektor produkcyjny skurczył się o 1,1 proc. Spadały też inwestycje firm - wolą one przeczekać czas niepewności. Gospodarkę napędzają konsumenci, wzrost wydatków gospodarstw domowych wspomaga PKB od czasu referendum z 2016 roku, ale tym razem był on najwolniejszy od czterech lat - wyniósł 0,1 proc. W takim samym, niewielkim tempie rósł sektor usługowy, który odpowiada za trzy czwarte brytyjskiego PKB.

W porównaniu z czwartym kwartałem 2018 roku, czyli w ujęciu rok do roku, wzrost wyniósł 1,1 proc. i jest to najsłabszy odczyt od pierwszego kwartału 2018. W całym 2019 roku gospodarka Wielkiej Brytanii wzrosła o 1,4 proc.

Boris Johnson ma przed sobą trudne negocjacje

Oczywiście brexit nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na kondycję brytyjskiej gospodarki. Spowolnienie widać w strefie euro, zresztą jako całość w czwartym kwartale wzrosła ona o zaledwie 0,1 proc., przy czym na przykład PKB Francji się skurczył.  Do tego dochodzą napięcia handlowe, nie tylko na linii USA-Chiny oraz USA-Europa.

Jednak dla wielu działających na Wyspach firm kluczowe jest to, jak zakończą się rozmowy na linii Londyn-Bruksela w kwestii przyszłego porozumienia handlowego. Na uzgodnienie tej umowy strony mają czas do końca tego roku. Premier Boris Johnson zapewnia, że okresu przejściowego nie zamierza przedłużać, a pojawiają się obawy, że z powodu wagi i trudności negocjacji, 11 miesięcy może nie wystarczyć.

Więcej o: