Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Posłanki KO apelują do premiera ws. samowoli budowlanych

10 lutego w Bukownie Tatrzańskiej wydarzył się tragiczny wypadek. Dach prowizorycznej wypożyczalni narciarskiej został zerwany przez porywisty wiatr. Uderzył w cztery osoby, z których zmarły trzy - 52-letnia kobieta i jej dwoje dzieci. Dziś posłanki KO skierowały do premiera apel w sprawie prac nad procedowaną właśnie w parlamencie nowelizacją prawa budowlanego, która ich zdaniem, ma na celu liberalizację przepisów ws. samowoli budowlanych.

Posłanki KO, Krystyna Sibińska i Małgorzata Chmiel, skierowały we wtorek apel do rządu i premiera po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. Powołując się na medialne doniesienia, uważają, że doszło do niej z powodu samowoli budowlanej - w opinii Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Zakopanem wiata była zbudowana nielegalnie. Zdaniem posłanek popierana przez rząd nowelizacja prawa budowlanego, która jest obecnie procedowana w polskim parlamencie "liberalizuje przepisy dotyczące legalizacji samowoli budowlanych".

Pracowaliśmy nad tym w dosyć szybkim tempie, podkreślaliśmy i zwracaliśmy uwagę przedstawicielom rządu, że jest to niebezpieczne, że tak liberalne podejście do legalizacji samowoli budowlanej może doprowadzić do nieszczęścia. Te przepisy mają również takie zapisy, które umniejszają rangę projektu technicznego dotyczącego konstrukcji, wszystkich rozwiązań projektowych, które są ważne dla bezpieczeństwa obiektów budowlanych

- powiedziała w Sejmie Krystyna Sibińska. I dodała:

Dzisiaj te przepisy są przepychane przez polski parlament. Wzywamy pana premiera, by zatrzymał te prace, bo nad tymi przepisami trzeba jeszcze sporo popracować - po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkich elementów konstrukcji budowlanych i właściwy przebieg procesu budowlanego

Posłanka Sibińska wezwała też premiera Morawieckiego, aby w "w końcówce prac nad budżetem państwa wzmocnić nadzór budowlany", o co - jak wskazuje posłanka - już apelowała. Zdaniem Krystyny Sibińskiej służby nadzoru budowlanego wymagają dofinansowania oraz zwiększenia zatrudnienia. - Jest jeszcze czas, by stosowne poprawki i zmiany w budżecie nanieść. To jest niezwykle istotne wobec takich tragedii, jaka wydarzyła się w Bukowinie Tatrzańskiej - podsumowała posłanka KO.

>>> Banki chcą coraz więcej za kredyty mieszkaniowe. Marże najwyższe od 9 lat. Rosną już nie tylko ceny mieszkań

Zobacz wideo

Nowelizacja prawa budowlanego

Podobnego zdania jest Małgorzata Chmiel, także posłanka KO. Powtórzyła oczekiwania przedstawione przez Krystynę Sibińską i zwróciła uwagę, że podczas prac na zmianą prawa budowlanego prosiła już premiera i rząd, aby powstrzymał się przed legalizacją tzw. dwudziestoletnich samowolek, co ma ułatwić nowelizacja prawa budowlanego. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej i bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej od rzeczoznawcy - jak zauważyła posłanka - a nie projekt techniczny zatwierdzony przez nadzór budowlany.

To jest marna satysfakcja. O Podhalu również mówiłam. To, co się tam wydarzyło jest dowodem na to, że powinniśmy naprawdę z dużą uwagą podchodzić do budowli samowolnych. Nie tylko na Podhalu, gdzie jest ich bardzo dużo, ale w całej Polsce. Wzywamy ponownie pana premiera, aby w budżecie zwiększył ilość środków na nadzór budowlany

- skomentowała Małgorzata Chmiel. 

Kolejne rządy walczyły z nielegalną zabudową w Polsce, a teraz ten rząd chce całą zabudowę nielegalną w całej Polsce zalegalizować. Do czego to doprowadzi? Do jakich następnych tragedii to doprowadzi?

- dodała posłanka. 

Zdaniem Chmiel premier nie powinien podpisywać "nowelizacji prawa budowlanego, które zalegalizuje wszystkie samowole dwudziestoletnie w całej Polsce, także te, które są niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego".

Więcej o: