Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Posłanki KO apelują do premiera ws. samowoli budowlanych

10 lutego w Bukownie Tatrzańskiej wydarzył się tragiczny wypadek. Dach prowizorycznej wypożyczalni narciarskiej został zerwany przez porywisty wiatr. Uderzył w cztery osoby, z których zmarły trzy - 52-letnia kobieta i jej dwoje dzieci. Dziś posłanki KO skierowały do premiera apel w sprawie prac nad procedowaną właśnie w parlamencie nowelizacją prawa budowlanego, która ich zdaniem, ma na celu liberalizację przepisów ws. samowoli budowlanych.

Posłanki KO, Krystyna Sibińska i Małgorzata Chmiel, skierowały we wtorek apel do rządu i premiera po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. Powołując się na medialne doniesienia, uważają, że doszło do niej z powodu samowoli budowlanej - w opinii Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Zakopanem wiata była zbudowana nielegalnie. Zdaniem posłanek popierana przez rząd nowelizacja prawa budowlanego, która jest obecnie procedowana w polskim parlamencie "liberalizuje przepisy dotyczące legalizacji samowoli budowlanych".

Pracowaliśmy nad tym w dosyć szybkim tempie, podkreślaliśmy i zwracaliśmy uwagę przedstawicielom rządu, że jest to niebezpieczne, że tak liberalne podejście do legalizacji samowoli budowlanej może doprowadzić do nieszczęścia. Te przepisy mają również takie zapisy, które umniejszają rangę projektu technicznego dotyczącego konstrukcji, wszystkich rozwiązań projektowych, które są ważne dla bezpieczeństwa obiektów budowlanych

- powiedziała w Sejmie Krystyna Sibińska. I dodała:

Dzisiaj te przepisy są przepychane przez polski parlament. Wzywamy pana premiera, by zatrzymał te prace, bo nad tymi przepisami trzeba jeszcze sporo popracować - po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkich elementów konstrukcji budowlanych i właściwy przebieg procesu budowlanego

Posłanka Sibińska wezwała też premiera Morawieckiego, aby w "w końcówce prac nad budżetem państwa wzmocnić nadzór budowlany", o co - jak wskazuje posłanka - już apelowała. Zdaniem Krystyny Sibińskiej służby nadzoru budowlanego wymagają dofinansowania oraz zwiększenia zatrudnienia. - Jest jeszcze czas, by stosowne poprawki i zmiany w budżecie nanieść. To jest niezwykle istotne wobec takich tragedii, jaka wydarzyła się w Bukowinie Tatrzańskiej - podsumowała posłanka KO.

>>> Banki chcą coraz więcej za kredyty mieszkaniowe. Marże najwyższe od 9 lat. Rosną już nie tylko ceny mieszkań

Zobacz wideo

Nowelizacja prawa budowlanego

Podobnego zdania jest Małgorzata Chmiel, także posłanka KO. Powtórzyła oczekiwania przedstawione przez Krystynę Sibińską i zwróciła uwagę, że podczas prac na zmianą prawa budowlanego prosiła już premiera i rząd, aby powstrzymał się przed legalizacją tzw. dwudziestoletnich samowolek, co ma ułatwić nowelizacja prawa budowlanego. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej i bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej od rzeczoznawcy - jak zauważyła posłanka - a nie projekt techniczny zatwierdzony przez nadzór budowlany.

To jest marna satysfakcja. O Podhalu również mówiłam. To, co się tam wydarzyło jest dowodem na to, że powinniśmy naprawdę z dużą uwagą podchodzić do budowli samowolnych. Nie tylko na Podhalu, gdzie jest ich bardzo dużo, ale w całej Polsce. Wzywamy ponownie pana premiera, aby w budżecie zwiększył ilość środków na nadzór budowlany

- skomentowała Małgorzata Chmiel. 

Kolejne rządy walczyły z nielegalną zabudową w Polsce, a teraz ten rząd chce całą zabudowę nielegalną w całej Polsce zalegalizować. Do czego to doprowadzi? Do jakich następnych tragedii to doprowadzi?

- dodała posłanka. 

Zdaniem Chmiel premier nie powinien podpisywać "nowelizacji prawa budowlanego, które zalegalizuje wszystkie samowole dwudziestoletnie w całej Polsce, także te, które są niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego".

Więcej o:
Komentarze (33)
Tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej. Posłanki KO apelują do premiera ws. samowoli budowlanych
Zaloguj się
 • grzegorz-g1953

  Oceniono 11 razy 11

  Przestańcie opowiadać bzdury, włącznie z prokuratorem i inspektorem nadzoru budowlanego.
  Przecież zgodnie z ustawą Prawo Budowlane to nie był obiekt budowlany, a naczepa ustawiona na łące. I można było interweniować wcześniej, że zaśmieca i szpeci okolicę. Ale wtedy ważne były dutki.

 • zzrobert

  Oceniono 6 razy 6

  na Podhalu prawo budowlane się nie przyjęło.

  co zresztą widzi każdy przybywający do Zakopanego.

 • lukturko

  Oceniono 6 razy 6

  Jeszcze liberalizują? Dostałem ostatnio pismo z PINB dla m. st. Warszawy. Chodzi o 6 m2 przybudówkę, postawiona przed 17 laty przez sąsiadów na wspólnym terenie. Walka o jej likwidację trwa już 5 lat. Oto fragment pisma:
  "Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla m. st. Warszawy niniejszym wyjaśnia, iż przepisy ustawy Prawo budowlane w pierwszej kolejności zobowiązują organy nadzoru budowlanego do legalizacji samowolnie zrealizowanych obiektów."
  Przybudówka nie ma dokumentacji, od lat nie jest używana, a jej likwidacja pozwoliłaby na połączenie drogi wewnętrznej z chodnikiem przyległej ulicy. Teraz piesi przechodzą jezdnią dla samochodów. Coś dodać? Chyba tylko liberalizacji brakuje. Aha. Na końcu dopisali to samo, co 5 lat temu: "...na obecnym etapie ... nie można wykluczyć, że zostaną przedłożone dokumenty umożliwiające legalizację budynku," To odpowiedź na moją uwagę, że te dokumenty musieli by podpisać wszyscy współwłaściciele gruntu a wiadomo, że kilka osób w życiu nie podpisze. Może czekają, aż wymrzemy. Albo ktoś pod samochód wpadnie. Tego specjalistę z PINB w Zakopanem, co się w TV wypowiadał, powinni pierwszego zamknąć.

 • e50504

  Oceniono 13 razy 5

  Dlaczego ktoś jeździ do tych góralskich chamów jak można taniej do Austrii i Włoch? Wytłumaczcie mi to, ja muszę to zrozumieć. Dlaczego ktoś zadaje się z tą hołotą a nie przejedzie 50km dalej na Słowację?

  Dlaczego? Ja muszę to zrozumieć.

 • kraq

  Oceniono 4 razy 4

  pinokio nie ma czasu na pierdoły bo jeszcze się onanizuje wspomnieniami z przedszkola jak sam obalał komunę a potem wprowadzał Polskę do UE

 • micro5

  Oceniono 4 razy 4

  Przecież Soboń zmienia Prawo budowlane choć się na tym nie zna tak mu doradzają kolesie

 • pawel.ccc

  Oceniono 5 razy 3

  Czy przyczepa samochodowa na kołach, która stoi na parkingu jest samowolą budowlaną ? Czy kontener samochodowy postawiony na trylinkach jest samowolą budowlaną ? Co ma samowola budowlana do bar-busa czy innej wypożyczalni nart w przyczepie przerobionej z naczepy samochodowej ? To są obiekty nie związane na stałe z gruntem, na którym stoją więc o żadnej samowoli budowlanej nie ma mowy. Posłanki KO nie mają bladego pojęcia o prawie budowlanym, którego zmiany się dopominają.

 • piskizmiski

  Oceniono 7 razy 3

  Rząd pisuarowy i pisury są niezdolni realnego działania, poprawy życia i bezpieczeństwa Polaków. Oni myślą tylko kategoriami propagandy - przekazów dnia, bzdur w tvpis, fotomontaży, konwentów z klakierami, bajdurzenia pinokia... Stwarzania pozorów. Zemsty za przegrane wybory z tuskiem/wałęsą/sld i całym światem, tkwienia w przeszłości. Ludzie udawania a nie działania. Nic z pis się nie poprawi, nie ma wątpliwości, nie te cechy osobowości.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 2 razy 2

  Ojtam, gurolom nic nie zrobią bo to chytry bogobojny narodek!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX