Palisz? W Hiszpanii czas spędzony na papierosie musiałbyś odpracować. Jest wyrok sądu

Sąd w Hiszpanii orzekł, że przerwy na kawę i papierosa mogą być odliczone od czasu pracy i należy je odpracować. Wyrok dotyczy firmy Galp, która została pozwana przez jej własnych pracowników.

Jak podaje portugalski dziennik "Diário de Notícias", wyrok sądu dotyczy sprawy portugalskiej firmy Galp, która została pozwana przez pracowników jej hiszpańskiego oddziału po wprowadzeniu przepisów o tym, że wychodzenie poza miejsce pracy należy odpracowywać. Szybka przerwa na kawę oraz spożywanie posiłków również zawarto w polityce firmy jako czynność, którą należy odpracować. 

Zobacz wideo

Bezprecedensowy wyrok hiszpańskiego sądu. Koniec przerw na kawę 

Zgodnie z hiszpańskim prawem pracy przedsiębiorstwa powinny rejestrować wejścia i wyjścia pracowników z miejsca pracy. Monitorowanie miało zapobiec wyzyskiwaniu ich oraz zwiększeniu bezpieczeństwa, ale w rzeczywistości może okazać się problemem dla wielu osób, przede wszystkim palaczy. Pokazuje to przykład polityki firmy Galp, która od września 2019 roku kontroluje efektywny czas pracy. 

Pozew przeciwko portugalskiemu przedsiębiorstwu został złożony po zapowiedzi wprowadzenia kart magnetycznych. Pracownicy madryckiego oddziału firmy byli reprezentowani przez związki zawodowe, które twierdziły, że krótkie przerwy na kawę, jedzenie bądź papierosa nie powinny być odliczane od godzin pracy. 

Wyrok sądu okazał się bezlitosny dla pracowników. Sędzia stwierdził, że karty są wprowadzone nie w celu kontroli pracowników, a po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo w przedsiębiorstwie. Dodał również, że firma Galp ma dowolność co do tego, w jaki sposób traktuje przerwy w czasie pracy. Jeśli przedsiębiorstwo uzna, że przerwa na papierosa, kawę czy jedzenie jest niedozwolona, pracownicy muszą ją odpracować.

Taka decyzja może skutkować lawinowemu wprowadzaniu podobnym przepisów w innych miejscach pracy. Jak wskazują dane OECD, w 2018 roku przeciętny Hiszpan spędził w pracy 1701 godzin. Dla porównania, Polacy pracują ok. 1792 godzin rocznie, a Niemcy czy Holendrzy poniżej 1400. 

Więcej o:
Komentarze (10)
Palisz? Czas spędzony na papierosie powinieneś odpracować. Jest wyrok hiszpańskiego sądu
Zaloguj się
 • sabaton128

  Oceniono 5 razy 5

  I bardzo dobrze. Tez chcialbym mieć legalną przerwę 10 minut co godzinę albo półtorej.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 6 razy 4

  No i prawidlowo. Palacze - jak zwykle swiete krowy.

 • boniface

  Oceniono 1 raz 1

  Hiszpanie i Polacy są tak samo chorzy i zmierzają w kierunku Korei obu części - tam się pracuje od 70 do 90 h tygodniowo a płaca najwyżej 8h dniówki reszta to odpracowanie za to za się żyje :)

 • 34 bezel

  Oceniono 1 raz 1

  Z tekstu wynika, że w Hiszpanii nie ma obowiązującej przerwy na jedzenie ani nawet picie. Trochę to dziwne, że związki zawodowe czy państwo nie zadbało o tzw. higienę pracy. Tym bardziej dziwne, że Hiszpania ma bardzo wysokim temperatury, a nawet w Polsce latem pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom, a na ich wypicie potrzebna jest chwila przerwy.

 • D B

  Oceniono 3 razy 1

  Ja udaję, że palę, żeby móc wychodzić na papierosa, w rzeczywistości serfuję w tym czasie w internecie, gdyż jestem nałogowym internautą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX