W Polsce obowiązują dwa czasy: letni oraz zimowy. Po raz ostatni zegarki przestawialiśmy pod koniec października 2019 roku. Wtedy to cofaliśmy zegarki o godzinę. Wielkimi krokami zbliżamy się do zmiany czasu na letni, który w Polsce obowiązuje przez siedem miesięcy.
Zmiana czasu na letni zawsze ma miejsce w ostatnią niedzielę marca. W tym roku przestawiamy zegarki w nocy z 28 na 29 marca. W niedzielę przyspieszymy nasze zegarki o godzinę. Oznacza to, że będziemy spać krócej, ale dzięki temu słońce zachodzić będzie godzinę później, czyli dzień będzie dłuższy. Standardowo godzinę przestawiamy z 2:00 na 3:00. Należy pamiętać przy tym, że większość urządzeń elektronicznych robi to za nas automatycznie.
W 2018 roku przeprowadzono ankietę internetową wśród 4,6 mln Europejczyków. Za zniesieniem cyklicznej zmiany czasu zagłosowało 84 proc. obywateli Unii Europejskiej. W związku tym w Parlamencie Europejskim pojawił się projekt ustawy, która likwidowała archaiczny przepis. Według uchwały wszystkie kraje Unii Europejskiej mają określić się do końca 2021 roku, przy którym czasie pozostają. W Polsce ponad 78 proc. ankietowanych opowiedziało się za tym, aby zlikwidować zmianę czasu. Prawdopodobnie czas po raz ostatni zmienimy w marcu 2021 roku.
Na stronie Głównego Urzędu Miar znajduje się podsumowanie wad i zalet zmiany czasu. Za główny powód porzucenia zmiany czasy podaje się rozwój społeczeństwa oraz postępująca elektryfikacja, które sprawiają, że przepisy o przestawianiu zegarków uznawane są zbędne i archaiczne.