W rozmowie z PAP wiceprezes PKO Mirosław Antonowicz powiedział, że spółka wybrała już 150 lokalizacji, które zostaną włączone w inwestycję II etapu Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Koszt przedsięwzięcia wyniesie około 1,6 mld złotych. Inwestycja weszła w fazę realizacji, ale jej uruchomienie zależne jest od otrzymania przez PKP dodatkowych środków unijnych na ten cel.
O rozpoczęciu realizacji kolejnego etapu inwestycji dworcowych już pod koniec stycznia informował prezes PKP, Krzysztof Mamiński. Podczas panelu dyskusyjnego na II Kongresie Rozwoju Kolei w Warszawie, powiedział, że do 2023 roku. w Polsce będzie 200 "pięknych dworców po modernizacji, ale na tym nie kończymy", informuje agencja ISB.
Dziś mówimy, że [w II etapie programu] przechodzimy do programów funkcjonalno-użytkowych; z budowania koncepcji, próby wyselekcjonowania które, dziś wchodzimy w etap przygotowywania dokumentacyjnego. By robić, trzeba wiedzieć gdzie, lista jest i będzie może jeszcze weryfikowana, ale prace nad tym projektem już się rozpoczęły
- dodał prezes w rozmowie z dziennikarzami. Mamiński powiedział również, że standard modernizacji będzie porównywalny z dotychczasowym, ale wzrośnie liczba Innowacyjnych Dworców Systemowych (IDS), które budowane są od zera, według autorskiego projektu PKP. W I etapie przedsięwzięcia na 200 placówek 40 to IDS. Na drugim etapie mają stanowić mniej więcej połowę ze 150 dworców objętych inwestycją. IDS zakłada zaprojektowanie i budowę niewielkich, nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb.